jaqqb  Dołączył: 10 Lis 2008
[jaqqb] Wyskrobane światłem. Krytykować konstruktywnie!
Zamieszczam trzy zdjęcia, które zrobiłem dość dawno temu, jednak do tej pory zastanawiam się czy są tragiczne czy mniej tragiczne, bo nikt mi ich nie chciał szczerze i konstruktywnie skrytykować, a przydałoby mi się to na początku abym nie ciągnął za sobą złych nawyków :)
Nie jest to fotomontaż, jak niektórzy podejrzewają, jedyna ingerencja photoshopowa (poza kontrastem) to rozmazanie przestrzeni poza żarówką.



1.








2.








3.
 
j+  Dołączył: 01 Sty 2008
jaqqb napisał/a:
jedyna ingerencja photoshopowa (poza kontrastem) to rozmazanie przestrzeni poza żarówką.
Dość dobrze to widać. Na 2 pierwszych zdjęciach. Po co/dlaczego?

*puf*

 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Wypas! Szczególnie dwójka. Albo trójka.
 

DDspeed  Dołączył: 03 Wrz 2007
Obróbka według mnie słabo zrobiona... Poza tym zdjęcia naprawdę pomysłowe. Stawiam na 3.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Taki trik - spróbuj zrobić w żarówce dziurkę i napełnić ją wodą. Dostaniesz wtedy soczewkę, co pozwoli ci na wyostrzenie przez nia na modelke z zachowaniem rozmycia tla, bez PS.
 

jaqqb  Dołączył: 10 Lis 2008
DDspeed napisał/a:
Obróbka według mnie słabo zrobiona... Poza tym zdjęcia naprawdę pomysłowe. Stawiam na 3.


Co do obróbki to się zgadzam bo wtedy w sumie robiłem je na zaliczenie na ostatnią chwilę i zrobiłem szybko kilka wersji, ta przeszła, choć niedorobiona trochę - bo u mnie fotografie wykłada niestety ktoś kto nie ma doświadczenia w tej dziedzinie no i jest jak jest :)

[ Dodano: 2008-11-11, 16:16 ]
alkos napisał/a:
Taki trik - spróbuj zrobić w żarówce dziurkę i napełnić ją wodą. Dostaniesz wtedy soczewkę, co pozwoli ci na wyostrzenie przez nia na modelke z zachowaniem rozmycia tla, bez PS.


no super, w sumie o tym nie pomyślałem :) Dzięki!

[ Dodano: 2008-11-11, 16:18 ]
j+ napisał/a:
Dość dobrze to widać. Na 2 pierwszych zdjęciach. Po co/dlaczego?


W sumie dlatego, że z kilku wersji tych zdjęć, taka mi najbardziej wizualnie podpasowała.

[ Dodano: 2008-11-11, 16:39 ]
A teraz coś z innej beczki.

To zdjęcie zrobiłem już trochę później. Minoltą 7000 AF 28-80/3.5-4.5


4 (dodałem nr bo zapomniałem:-) )


Co myślicie?

 

cotti  Dołączyła: 20 Kwi 2006
jaqqb, pierwsze 3 - pomysłowe, niesztampowe - czekam na jeszcze :-)

to dzienne... no nie bardzo

 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
alkos napisał/a:
Taki trik - spróbuj zrobić w żarówce dziurkę i napełnić ją wodą.

ale potem nie włączaj światła w tej żarówce... :-P
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
1, 2, 3 - na tak - świetny pomysł :-) Wykonanie też mi sie podoba.
 

kenzo  Dołączył: 23 Gru 2007
jaqqb, te pierwsze 3 świetne, że też mi takie pomysły nie przychodzą do głowy :-(
Z rozmyciem już gorzej, spróbuj choćby dodać ziarno na rozmycie to powinno być lepiej
 

kristofo  Dołączył: 28 Lut 2007
1,2,3 świetny pomysł, nalepiej wyglada na 3, najgorzej na 2. Tylko tak dalej.

ostatnie, kolorowe (może nadaj numer) tez mi sie podoba. ładna zieleń, fajnie kontrastuje z karnacją dziewczyny. do tego ta burza włosów w słońcu, fajne zdjęcie.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
jaqqb, bombowe, a masz wersję nierozmazaną poza żarówką?
 

jaqqb  Dołączył: 10 Lis 2008
rychu napisał/a:
jaqqb, bombowe, a masz wersję nierozmazaną poza żarówką?


gdzieś mam na pewno, ale z uwagi na ostatnie wiosenne porządki dyskowe, pewno na płycie...
 

zbyllu  Dołączył: 01 Mar 2008
Zgadzam się z przedpisaczami. Projekt z żarówką ciekawy, dobrze zrobiony a rozmycia tła
kenzo napisał/a:
spróbuj choćby dodać ziarno na rozmycie to powinno być lepiej

Też się zgadzam. Ten zabieg ujednolici strukturę obrazu.
Portret w słońcu: Ty z pewnością widzisz w nim więcej niż my. ;-)
Jest w nim pewna rytmika. Powtórzenie ruchu głowy i plamy światła w tle, zielona plama farby i światło we włosach. Przy mocnym akcencie portretowym te aspekty są chyba trochę zbyt konkurencyjne a jednocześnie przez skomplikowanie tła odbierają czystość temu portretowi.
Wydaje mi się, że wystarczyłoby ukośne światło i modelka.
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
1-3 - bardzo dobre. 4 - zbyllu, napisał wiekszośc,więc w skrócie : tło za bardzo konkuruje o uwage z głownym motywem. Przydałaby się mniejsza głębia ostrości.Niezłe zestawienie kolorystyczne.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
jaqqb, proszę o więcej takich projektów. Bardzo fajne foto pokazałeś.
:-B
 

jaqqb  Dołączył: 10 Lis 2008
Dzięki bardzo za oceny!

Mam też pytanie: czy da się zmienić temat tego wątku?

[ Dodano: 2008-11-24, 14:50 ]
ok.

Tym zdjęciem męczyłem już Was w dwóch innych wątkach, nie jestem nim do końca zachwycony, ale podoba mi się bo to mój pierwszy hdr, którego zrobiłem ze świadomością końcowego efektu i w miarę poprawnie. Interesuje mnie przede wszystkim czy w waszych oczach ta nieznaczna otoczka świetlna wokół krzyża jest niedopuszczalnym błędem, czy też może sobie być - powstała chyba przez nieuwagę przy korekcji shadows/highlights .

5
 

mlmar  Dołączył: 03 Lip 2008
to hdr?
No mnie ta otoczka bije w oczy
poza tym sam temat zdjęcia chyba nie jest zbyt skomplikowany, imho jednowyrazowy
pierwsze zdjęcia takie niebanalne, a dalsze mnie rozczarowują
 
Mrówka  Dołączyła: 28 Lip 2008
Do mnie z tych wszystkich 3 przemawia.
 

jaqqb  Dołączył: 10 Lis 2008
mlmar napisał/a:
a dalsze mnie rozczarowują


no wiesz, zachęcony wcześniejszymi, konstruktywnymi uwagami do moich zdjęć, postanowiłem zamieścić też jakieś półprodukty aby uczyć się na własnych błędach także takich technicznych z pomocą oceniających. Sam też uważam, że nie udało mi się zrobić na razie zdjęcia z lepszym pomysłem niż te 3 pierwsze (którym poza tym daleko do technicznego ideału) Wizualnie fajne zdjęcia mam też jeszcze na negatywach, ale jakoś nigdy nie mam dość motywacji by je zeskanować, bo nie mam po co - są dość stare i swoją krytykę już miały. Niedawno kupiłem sobie pierwszą lustrzankę cyfrową w życiu, no i zamieszczam takie początki, nie przejmując się zbytnio pomysłem, który często jest typu: nauczę się składać hdr, to pstryknę krzyż pod światło :)
Oczywiście ciekawe (w moim mniemaniu) pomysły cały czas dojrzewają gdzieś na szkicach i w notatniku, ale niestety do realizacji większości z nich potrzebuje specyficznych warunków - a więc sporo czasu, którego z powodu studiów mi brakuje.
Biorąc pod uwagę, to by nie rozczarowywać więcej w tym wątku, może ograniczę się do krytyki własnych prac przez brutalną samoocenę, rozczarowując siebie sam, a jak tylko zrobię coś przemyślanego spróbuję ostrożnie zamieścić to tu :)

[ Dodano: 2008-11-24, 19:05 ]
Mrówka napisał/a:
Do mnie z tych wszystkich 3 przemawia.


to może sam coś o nim napiszę:
myślę, że technicznie jest najmniej rażące bo niema w nim żadnych sztucznych rozmazusów i innej destrukcyjnej ingerencji, stanowi też świetne dopełnienie cyklu, jednak jest z nim mały problem w momencie prezentacji osobnej - nikt z osób którym pokazywałem tą odbitkę nie zauważył tam ludzkiej sylwetki. Mi ona narzuca się wyraźnie i samoistnie. Jednak gdy "nie wie się o co chodzi" jest zbyt niedookreślone i chyba nie przykuwa uwagi na dość długo by rozszyfrować ten kształt w tle.
Bardzo bym chciał powtórzyć te wszystkie zdjęcia korzystając z Waszych wcześniejszych rad, ale z uwagi na ciągły brak czasu i straszniejszy od niego brak miejsca, chyba nie nastąpi to szybko.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach