dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Makro w pracy
Hej,

Potrzebuje sfotografowac w pracy powierzchnie bardzo drobnych detali o cylindrycznym ksztalcie (srednica ok. 1-2mm).

Powiekszenie musi byc na tyle duze, aby moc ocenic na ekranie monitora czy powierzchnia zostala dobrze wyszlifowana.

Zdjecia statyczne, uzyty sprzet nie musi byc latwo przenosny i poreczny. Dysponuje duza iloscia swiatla, statywami, imadelkami, stolami obrotowymi etc.

Z jakiego rozwiazania powinienem skorzystac, aby uzyskac bardzo duze powiekszenie i bardzo dobra jakosc?

Mieszek, konwerter makro? Jakies soczewki?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
stawiam na dobry kompakt (f30?) z 'przykreconym' odwrotnie obiektywem 35 albo 28mm (im mniejsza ogniskowa tym wieksze powiekszenie). tylko ze wtedy odleglosc przedmiotowa moze byc b. mala...
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Kompakt? Jak zamocowac 50ke na f31? :-P

Po przeczytaniu poradnika M. Wyszomirskiego wyszlo mi, ze niezly do takich zastosowan bylby mieszek z odwrotnie mocowanym heliosem, albo 50-ka na pierscieniach posrednich. Nie jestem jednak pewien, czy ktores z tych rozwiazan da mi to, czego potrzebuje.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
dan napisał/a:
Jak zamocowac 50ke na f31?
Tulejka + pierścień odwrotnego mocowania? Tylko nie wiem, czy do f31 można zamocowac tulejkę.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
Tulejka + pierścień odwrotnego mocowania? Tylko nie wiem, czy do f31 można zamocowac tulejkę.


Nie mozna, ale obiektyw nie zmienia dlugosci z tego co pamietam przy ostrzeniu

Zmontowalbym zatem taki brakiecik - listewke albo metalowa plytke - przykrecany do mocowania statywowego aparatu z umocowanym z przodu obiektywem i jakas delikatna oslona przed bocznym swiatlem pomiedzy obiektywami...
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
alkos napisał/a:
Zmontowalbym zatem taki brakiecik - listewke albo metalowa plytke - przykrecany do mocowania statywowego aparatu z umocowanym z przodu obiektywem i jakas delikatna oslona przed bocznym swiatlem pomiedzy obiektywami...

Takie coś http://www.allegro.pl/ite...kompaktowy.html ? Tylko do tego 50-tka
chyba za gruba .
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
o wlasnie! Mozna przeciez mala 50ke, np. industara 50/3.5, ale jak pisalem - dla wiekszego odwzorowania lepiej 35ke albo 28ke...
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
alkos, Jarek Dabrowski, czy Wy na prawde probowaliscie podpinac cos odwrotnie do kompakta?

Nie wiem, czy to nie wyjatek, ale ja do Ricoha, ktory ma swietne macro, przykladalem odwrotnie 50tke i inne szkla.. efekt byl taki, ze lapalem ostrosc dopiero w sytuacji, kiedy powiekszenie bylo mniej wiecej takie samo jak bez tego obiektywu (czy to w trybie macro, czy normalnym, czy manualnie). Wiec albo ja nie umiem, albo dodawanie dodatkowego szkla przy kompakcie z wielkim makro nie ma sensu..
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
dagio, a jaka różnica, czy kompakt, czy lustrzanka? Przecież nie zmienia to fizycznych właściwości obiektywu (który odwrócony działa jak lupa/soczewka makro).
 

DDspeed  Dołączył: 03 Wrz 2007
Stachu, a wielkość matrycy nie ma przypadkiem wpływu na skalę odwzorowania?

Od razu zaznaczam, że nie wiem, ale tak mi mój chłopski rozum podpowiada.
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
DDspeed, nie. Skala 1:1 zawsze będzie 1:1, niezależnie od wielkości matrycy/kliszy.

[ Dodano: 2008-09-18, 23:25 ]
Mniejsza matryca nie spowoduje też, soczewka makro przestanie powiększać, nie? ;-)
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Kurde, chyba bede musial to policzyc sam :-P Kazdy co innego pisze :-P

I co sie tak na ten kompakt uparliscie? :-P
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
Stachu, taka, ze z obiektywem odwrotnie dostalem otoczke czarna, ze bez obiektywu ostrosc na matrycy laptopa zlapalem juz na kilka milimetrow od plaszczyzny wyswietlacza, niemal go dotykajac.. a jak bawilem sie dodatkowo z obiektywem, nie uzyskalem nic ponad to, a musialem byc tak samo blisko albo blizej.. chyba ze kompakt ma makro od wiecej niz 1cm... albo zwykla, duzo wieksza (srednicą) soczewka powiekszajaca..

a to makro (micro?) na szybko, prosto z LCD:

full kadr


wycinek (koniecznie powiekszyc naciskajac w niego):
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Stachu napisał/a:
DDspeed, nie. Skala 1:1 zawsze będzie 1:1, niezależnie od wielkości matrycy/kliszy.

To prawda. Ale po zrobieniu odbitek o tych samych wymiarach okaże się, że makro 1:1 na APS-C robi wrażenie większego powiększenia niż 1:1 na full-frame. :-)
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
dokladnie, bo jak odwzorowuje muche o dlugosci 1cm w skali 1:1 na negatywie, to zajmuje ona pewna czesc klatki rozmiaru 36x24mm.. natomiast ta sama mucha w makro 1:1 na kompakcie o matrycy 4x3mm nie zmiesci sie cala, bedzie dajmy na to jej glowa.. no i przy zalozeniu 14mpix na FF i 14mpix z kompakta, to pomijajac szumy, przy dobrym swietle.. robiac tej samej wielkosci odbitki.. ;-)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
dagio napisał/a:
z obiektywem odwrotnie dostalem otoczke czarna,


dagio - kluczem dobrego powiekszenia przy dodatkowych soczewkach / obiektywach jest uzycie NAJDLUZSZEJ ogniskowej w kompakcie... ty musiales miec krotka...


f30, tryb makro, najkrotsza ogniskowa (najwieksze powiekszenie)



f30 + CV 35/1.7, najdluzsza ogniskowa
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
alkos, wiem o tym, tylko u mnie ta ogniskowa i tak jest mala ;-)
ciesze sie, ze pokazales zdjecia, dzieki!!
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
dan napisał/a:
srednica ok. 1-2mm).


no to powyzszy zestaw chyba bylby ok? kuleczka w BICu ma srednice 0,5mm... a jesli wytrzasniesz z jeszcze dluzszym zoomem, da rade podejsc blizej... ;-)
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
alkos, ale wiesz co? ja bez tego szkla mam cos takiego.. tyle max wyciagam.. no to chyba calkiem niezle jak na kompakt sam? Ostrzylem recznie, wiec moglem nie trafic idealnie.. (Klik na oryginal)


(tak dosc.. "zblizony efekt" mam chyba do FZ30 + 35?) ;-)

a z formalności w instrukcji znalazłem:
Approx. 1 cm (from the front of the lens) - Shooting range: Approx. 17 mm × 13 mm

Dodajac do tego, ze ma matryce 1/1.7 cala (7.60 x 5.70 mm) wychodzi mi, że ma odwzorowanie okolo:
1 : 2,2

Jesli by jeszcze dodac do tego informacje, ze matryca Olympusa 4/3" ma wymiary 18,0 x 13,5mm, to wyglada na to, ze w nim trzebaby uzyc szkla z odwzorowaniem 1:1 aby uzyskac obiekt tej samej wielkosci wzgledem calego kadru, jak w GX200..

A idac juz na żywioł, to do typowego body Pentaxa z APSC (23.5 x 15.7 mm) trzebaby podpiac szklo o odwzorowaniu 1 : 0,72 (!) zeby miec ten sam kadr w oryginalnym rozmiarze zdjecia..

a z tym co napisane wyzej o odwzorowanich.. i z przykladem zdjeciowym.. no po prostu nie wiedzialem, ze mam taki sprzet do makro :mrgreen:

 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
dagio napisał/a:
alkos, ale wiesz co? ja bez tego szkla mam cos takiego.. tyle max wyciagam..


niezle! ino ostrosc slabiutka... wyglada jakbys wyostrzyl (przyjrzyj sie DOF), ino szklo nie wyrobilo na takim dystansie ;-)

jaka masz tam max ogniskowa? moglbys sprobowac dodatkowo z jakas 50ka albo 35ka najlepiej, dla porownania?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach