pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
[obiektyw] Sigma 70-300 APO Macro oraz Pentax 18-55 i FF
Właśnie oglądałem sobie slajdy na ścianie (tak 1,5m przekątnej) jakie zrobiłem między innymi Sigmą 70-300APO, która wg. oznaczeni jest DG, czyli na pełną klatkę. Prawda, nie winietuje, ale jakość znacznie spada na brzegach. I to właśnie się zaczyna tam, gdzie kończy się APS-C :(
Nie wiem, czy to taki egzemplarz, czy może cała seria. A ogniskowa naprawdę bardzo mi pasuje do FF. Ale jeśli to się tak nadaje do FF, to chyba niedługo pójdzie na sprzedaż, a ja kupię kita 55-200 - bedę miał i tanie filtry i malutki obiektyw.

Co do kita 18-55, to zrobiłem parę zdjęć i jakość też spada na rogach, ale do formatu panoramicznego możnaby użyć nawet ogniskowej 18mm. 24mm winietuje w rogach, ale niestety jest to bardzo mocna winieta, więc żadnym programem nie odzyska się obrazu, bo go tam nigdy nie było. Niestety w tej chwili to mogę jedynie zgadywać, co było robione ogniskową 18mm, 22mm(bo tę też próbowałem i to ta może dawać taką winietę) i 24mm). Czyli 24mm kit nadaje się do FF pod warunkiem, że od razu zakładamy nieostre tło, a temat w centrum. Żadko robi się takie zdjęcia szerokokątnymi szkłami.

Zrobię zdjęcia cyfrówką, to jeszcze pokażę jak wygląda winieta i spadek ostrości.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
A nie lepiej zeskanować slajda?, BTW używając kita na FF TRZEBA zdjąć tulipana, bo on powoduje większą winietę, bez niego rzeczywiście nawet 24mm sa w miarę używalne, wrzucę niedługo zdjęcia z kita na P30T na 24mm z tour de pologne i pokażę jak to wygląda.

A na razie 18mm


I prawdopodobnie 24mm


[ Dodano: 2008-09-24, 20:25 ]
tyle że te są właśnie z nie zdjętym tulipanem
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
pawelek-79 napisał/a:
ale jakość znacznie spada na brzegach
To może być wygięty slajd, a nie wina szkła.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Jarek Dabrowski napisał/a:
To może być wygięty slajd, a nie wina szkła.
jeśli takie coś się zdarza to tez bym na to stawiał bo u mnie nie ma takich problemów, przynajmniej na kicie.
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Jarek Dabrowski, przyjrzałem się dokładniej. Tak, to trochę wygięty slajd. Niestety jakość nadal spada, ale nie tak wyraźnie. Nie jest aż tak źle, ale 55-200 bardzo mi się spodobał, jak go dzisiaj znowu zobaczyłem za gablotką - taki mały :)

I jeszcze jedno - osłona przeciwsłoneczna w Sigmie powoduje minimalne, ale wyraźne winietowanie na szerokim kącie.

A poniżej zdjęcia(w pełnej rozdzielczości dostępne na picasie):
Takie coś przy chyba 300mm i pełnej dziurze:


18mm z osłoną przeciwsłoneczną:


Prawdopodobnie 22mm ale z osłoną przeciwsłoneczną:


No i znowu Sigma na jakichś 200 albo 300mm:


Na tym ostatnim zdjęciu właśnie widać spadek ostrości na brzegach. Szczególnie po lewej stronie przy stanowisku 4. Po stronie prawej ostro, po lewej mniej ostro, niezależnie jak ustawiałem ostrość:
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
pawelek-79 napisał/a:
A ogniskowa naprawdę bardzo mi pasuje do FF. Ale jeśli to się tak nadaje do FF, to chyba niedługo pójdzie na sprzedaż, a ja kupię kita 55-200 - bedę miał i tanie filtry i malutki obiektyw.
ale już nie na FF. Na FF to będzie szerzej niż 70-300. nie zapominaj o tym. Będziesz miał to co na FF miałeś na 70-300 ale na cyfrze.
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Eldred, 70-300 bardzo pasuje mi do FF. Więc 55-200 na APS-C też powinno mi pasować. Właściwie, to bardziej przeszkadza mi początek na 70mm. Za wąsko jak dla mnie. Wiem, jest jeszcze 55-300 Pentaksa. :-D
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Czyli rezygnujesz z tego zakresu na analogu, ahaa.
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Nie rezygnuję, tylko nie odpowiadała mi jakość brzegów. Ale okazuje się, że jednak nie jest tak źle, bo ramki są bez szybek i trochę jednak wyginają się. Tak więc Sigma zostaje.
Czy można jakoś zwiększyć głębię ostrości obiektywu rzutnika? Bo minimalne przesunięcie ostrości powoduje wyostrzenie brzegów kosztem ostrości w centrum. Ewentualnie obiektyw o krótszej ogniskowej bedzie miał większą GO ??? Działa to tak samo jak przy fotografii ???

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach