PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
pytanko o dysk twardy
Mam potrzebę dokupienia dysku twardego do komputera stacjonarnego. Komputer jest niezbyt nowy i wszystko mam podłączone na ATA, ale płyta ma też SATA. Czy lepiej w tej sytuacji kupić dysk na ATA, czy na SATA, czy też może to wszystko jedno zupełnie?
 

TLu  Dołączył: 25 Gru 2006
SATA, gdy zmienisz płytę główną będzie na niej więcej złącz SATA niż ATA
 
lipalipski  Dołączył: 28 Mar 2007
No i SATA jest szybszy chyba.
 

mateo_m  Dołączył: 17 Maj 2007
Odpowiedz jest jedna jedyna na to pytanie. Tylko i wyłacznie SATA. Głównie ze względu na to, że gdy w przyszłości wymienisz płytę, będzie ona miała najprawdopodobniej tylko jedno złącze ATA, pod ktore podepniesz np. nagrywarke ktorej obecnie uzywasz, i do wykorzystania zostanie tylko SATA.

Jesli chodzi o szybkosc, to różnicy raczej nie odczujesz czy podłaczysz dysk na ATA czy na SATA. Różnice sa odczuwalne dopiero z druga generacje SATA II, gdzie transfery moga byc wieksze.
 
mloskot  Dołączył: 10 Mar 2008
SATA, najszybszy dysk jaki znajdziesz, z największym cache jaki znajdziesz.
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Największą pojemność jaką znajdziesz, ale zarazem najtańszy jaki znajdziesz. :-P Hehe.
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
Dzięki, no to będzie SATA.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Sprawdź, czy na płycie jest SATA 1 czy SATA 2 (raczej bedzie SATA 1). Dyski Seagate'a są domyślnie ustawione zworką na SATA 1, u innych producentów może być inaczej.
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
SATA 1. Dzięki.
Zapytałbym Was jeszcze o polecaną markę, ale boję się, że tu będzie tyle opinii, ilu odpowiadających, a i tak albo się trafi na dobry egzemplarz, albo na wadliwy.
 

ggdh  Dołączył: 06 Sty 2008
Dokladnie tak. Ilu uzytkownikow tyle opinii.

Sam uzywam tylko Seagate (ale te najnowsze to nie maja zworki zalaczonej w ogole i trzeba kombinowac jak jest potrzeba spowolnienia do sATA 1, ale zworek u mnie dostatek). Zaczynalem od 2.1GB, teraz mam w kompie 2TB i nigdy nie mialem z Seagate problemow. Raz tylko sprobowalem Maxtora (60GB) i 20GB zdjec i 30GB muzyki poszlo w ..... sina dal.
Kup dysk na sATA2, jak najwiekszy, bo sa bajecznie tanie teraz. Albo maly akurat na swoje potrzeby aktualne i poczekaj az jeszcze tansze beda.
Roznica w dzialaniu jest bardzo duza, operacje dyskowe typu kopiowanie z partycji na partycje (tego samego dysku, ale nie tylko) sa duuuzo szybsze.

Ale i tak sobie juz ostrze zeby na nowego velociRAPTOR od WD...
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
Ale na angielskiej wiki, piszą (o ile dobrze rozumiem), że sata 2 podłączane do sata 1 dostosowuje się do prędkości i zworka jest potrzebna tylko w przypadku kilku chipsetów, które nie potrafią tego wymusić.
(tak czy inaczej, zworki w domu jakieś mam :mrgreen: )

 

Szprychu  Dołączył: 03 Mar 2008
Tak.

Polecam również Seagate, trochę mi się przewinęło dysków i są one najmniej awaryjne (oczywiście desktop)z tego co widzę. Mają wg mnie jedną poważną wadę... głośne są :) ale trochę pomysłu i będą ciche :).
Czy cache jest taki ważny? raczej nie, zyski wydajności są znikome :).
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Ja zastąpiłem Barraacudę 5 ATA Barracudą ATA VII (czy jakoś tak, ostatnia seria na ATA) i o ile piątki były ponoć cichutkie to dopiero teraz nie słychać dysku. Najgłośniejsze są WD.
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Może niezupełnie na temat ale na którymś forum komputerowym wyczytałem, że pewien pasjonat ciszy (cały komputer chłodzony pasywnie - bez jednego wentylatora) kupił sobie dyski laptopowe - 2,5", które umieścił w obudowie chłodząco-tłumiącej Scythe do dysków w tym rozmiarze. I to jest dla mnie zupełnie zrozumiałe - ale co więcej - te obudowy umieścił z kolei w obudowach Scythe dla dysków 3.5" :shock: . Diehard...

[ Dodano: 2008-04-23, 14:19 ]
Co do marki - również polecam Seagate. Mam takiego jednego Barracudę ES (podobno z gatunku serwerowatych) i jest chłodny, prawie bezgłośny i niemal nie wibruje. Mam też dwuletniego Maxtora z różnymi ficzerami (NCQ itp) i jest równie cichy ale strasznie wibruje wprowadzając w rezonas obudowę. W celu ograniczenia hałasu podwiesiłem go 4 kawałkach dętki rowerowej i wreszcie jest cicho :-P .
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Gwiazdor napisał/a:
Najgłośniejsze są WD.

Z kolei z mojego doświadczenia dyski WD do laptopów okazały się cichsze od innych. :-)
 

Szprychu  Dołączył: 03 Mar 2008
Jeżeli chodzi o najcichsze to powiedziałbym, że Samsungi są... :) ale która seria to nie pamiętam już.

Piotrecius, kiedyś bawiłem się dyskami, miałem 5 twardzieli SCSI każdy po 15k obrotów. Efekt? miałem wrażenie, jakby ktoś wiertarką wiercił cały czas :mrgreen: . To dopiero zalatuje na diehard'a... ;)

Co do ciszy to rozumiem :) ja mam wszystkie wiatraczki puszczone na 5v, wyciszony dysk i w nocy go ledwo słychać. :-D

PiotrR
jaki jest Twój wybór ?:)
 

TLu  Dołączył: 25 Gru 2006
Im większa pamięć cache tym lepiej, ma ona pozytywny wpływ na wydajność systemu dyskowego.
Co do firmy, to weź taki, który oferuje Ci najdłuższą gwarancję, min. 3 lata, a najlepiej 5lat. Kiedyś takie gwarancje oferowali IBM i Fujitsu, teraz nie wiem.

Przy okazji możesz wymienić zasilacz na cichy, bo jego udział w hałasie jest odczuwalny, a cena nikła.
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
TLu napisał/a:
Przy okazji możesz wymienić zasilacz na cichy, bo jego udział w hałasie jest odczuwalny, a cena nikła.

To zrobiłem już dawno. I chłodzenie procesora z boxowego, nie powiem czego (pentium 4), na duży miedziany radiator z niezbyt szybko kręcącym się wiatrakiem. Ale dysk dokładam nie z powodu hałasu (bo starego się nie pozbywam, a poza tym jest ok jak na mój gust), tylko z powodu tego, że stary mojej żonie nie starczy pojemnościowo.
Aczkolwiek, rzeczywiście, nie chciałbym wziąć jakiegoś głośnego, więc jak ktoś wie, które z obecnie dostępnych na rynku są ciche, to chętnie posłucham rady.
 

ggdh  Dołączył: 06 Sty 2008
Mam w kompie 2x750 (ES czyli te niby serwerowe) i 500GB i nie mam wrazenia, ze jakos strasznie halasuja.
A kompa mam raczej tego z cichych (wiatraki noctua, dobra obudowa).
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
dsk napisał/a:
dyski WD do laptopów okazały się cichsze od innych
Z laptopowych mam IBM/Hitachi oraz Fujitsu. Fujitsu gwiżdzą, IBM jest cichutki. 8-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach