sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Generic napisał/a:
Czy router ma gniazda Ethernet 1GBit/s czy tylko 100MBit/s?

Póki co się konsultuję także routera ani NASa jeszcze nie mam. Szukam optymalnego rozwiązanie.

Generic napisał/a:
Oczywiście zakładając, ze komputery też są wpięte przez GBE

Idealne dla nas, aby NAS czy dysk zewnętrzny czy "coś do przechowywania danych" było niezależne od kabla, dlatego pomysł z wpięciem go, oczywiście po kablu, do routera wifi (który byłby przy okazji modemem lte)

Generic napisał/a:
WiFi i pewnie efektywnie więcej jak 300MBit/s nie będzie.

Nie oczekujemy zawrotnych prędkości, ale żeby np. wysłanie 1GB zdjęć do labu nie trwało wieczność. Natomiast w większości wypadków byłby potrzebny dostęp po WiFi do raczej pojedynczych, gotowych zdjęć, żeby np. jakieś pojedyncze komuś wysłać, dodać do portfolio itp. i czasami jest potrzebny taki dostęp na laptopie, a czasami na komputerze. Szkopuł również w tym, że LTE nam dobrze odbiera w jednym miejscu w domu i to jest inny pokój niż komputerowy, dlatego też nie chcielibyśmy ciągnąć kabli po mieszkaniu, żeby komputer wpiąć kablem do routera.
 

skaarj  Dołączył: 18 Mar 2016
Minimum dla sieci do 1 Gbit.
Przyzwoity NAS i zasób udostępniony po iSCSI i można go podłączyć na kilku urządzeniach jako dysk zewnętrzny. Można w ten sposób używać tego samego katalogu do Lightrooma na kilku komputerach. Tylko UWAGA - to nie nadaje się do równoległego zapisu! NTFS nie przetrzyma takiego traktowania.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
skaarj, dzięki za odpowiedź. Prosiłbym jedynie o przetłumaczenie dla niekumatych, bo nic nie zrozumiałem :) A innymi słowy - czy to co piszesz wymaga kabla czy może działać bez?

skaarj napisał/a:
Można w ten sposób używać tego samego katalogu do Lightrooma na kilku komputerach.

To mnie akurat w naszym przypadku kompletnie niepotrzebne.
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
sołtys napisał/a:
Szkopuł również w tym, że LTE nam dobrze odbiera w jednym miejscu w domu i to jest inny pokój niż komputerowy, dlatego też nie chcielibyśmy ciągnąć kabli po mieszkaniu, żeby komputer wpiąć kablem do routera.

I tu będzie problem...
Bo jeżeli w dodatku router będzie w innym pokoju niż komputer/laptop i będzie to działało to wifi, to prędkość połączenia jest odwrotnie proporcjonalna do odległości i ilości ścian.
U mnie na WiFi "n" czy tam nawet "ac" czyli teoretycznie 300-450Mbit/s, dwa pokoje dalej realnie jest już w granicach 30-40Mbit/s...
Jako przykład podajesz wysłanie 1GB zdjęć do labu - tu i tak LTE będzie wąskim gardłem. Bo tam chyba teoretycznie jest max 50Mbit/s uploadu a realnie pewnie 5-10.
To na tą prędkość ci podłączenie NAS-komputery nie wpłynie. Ale praca na plikach i ich kopiowanie przez wifi z innego pokoju to dla mnie była by mało komfortowa sytuacja.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Generic napisał/a:
Ale praca na plikach

Tak dla uściślenia - "praca na plikach" miałaby sprowadzić się li tylko do tego, że od czasu do czasu trzeba by kilka plików gdzieś wysłać. Bardziej chodzi o magazyn/archiwum gotowych JPGów, do którego w dowolnym momencie jak potrzeba można zaglądnąć z jednego albo drugiego komputera bez konieczności przerzucania plików dyskiem zewnętrznym. Wysłanie zdjęć, gotowych JPGów do labu to w zasadzie najbardziej obciążające zadanie jakie bym widział dla tego NAS, ale i tak, gdyby okazało się, że wysyłanie z tego dysku sieciowego jest problematyczne, mogłoby odbywać się inaczej.

Generic napisał/a:
i tak LTE będzie wąskim gardłem

O i to dla mnie mega ważna informacja. Obawiałem się, że może być odwrotnie.
 

skaarj  Dołączył: 18 Mar 2016
Tak, jeśli to ma przyzwoicie chodzić to kabelek jest wymagany :)
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
sołtys napisał/a:
Tak dla uściślenia - "praca na plikach" miałaby sprowadzić się li tylko do tego, że od czasu do czasu trzeba by kilka plików gdzieś wysłać. Bardziej chodzi o magazyn/archiwum gotowych JPGów, do którego w dowolnym momencie jak potrzeba można zaglądnąć z jednego albo drugiego komputera bez konieczności przerzucania plików dyskiem zewnętrznym.

Rozumiem, ale nawet przeglądanie pełnowymiarowych JPGów może się okazać niekomfortowe. No i pliki te trzeba będzie tam sukcesywnie też kopiować. A każdy woli jak kopiowanie leci szybciej niż wolniej. A tutaj mówimy o różnicy nawet 10-20 krotnej względem kabelka.
Kabelki są dobre, oswójcie kabelki i siebie z kabelkami o-)

A druga rzecz, to trochę szkoda czynić niemałe inwestycje w jakiegoś rozsądnego NASa i kastrować go z szybkości.

Aha - niektóre routery z wejściem USB obsługują na nim dyski zewnętrzne na zasadzie folderu udostępnionego w sieci LAN. Jest to zwykle mało wydaje (wolne) i pozbawione większych możliwości dostosowywania. Ogólnie nie jest to prawdziwa alternatywa dla prawdziwego NASa. Ale jak i tak dostęp ma być tylko przez wifi, a dyski zewnętrzne już są w użyciu to może od takiego czegoś zacząć?
 

papcio  Dołączył: 20 Kwi 2006
Od wielu lat używam synology i działa to znakomicie. Są dwie możliwości pracy

1. dysk sieciowy, do którego każdy ma dostęp - prędkość przyzwoita oczywiście pod warunkiem sieci co najmniej 1GBit
2. synchronizacja plików pomiędzy komputerami (przynajmniej części) - synchro idzie w tle, a pracujesz z prędkością własnego dysku. (wadą zajmowanie miejsca na kompie, choć na stacjonarnym mniejszy problem - zaleta identyczne pliki w dwóch miejscach są zabezpieczeniem.

Najlepiej i jedno i drugie w zależności od potrzeby. teraz mam DS420+

Doczytałem kolejnego posta - wystarczy ustawienie jako dysk sieciowy, oczywiście kabelek, albo bardzo porządne WiFi
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Generic napisał/a:
Kabelki są dobre, oswójcie kabelki i siebie z kabelkami o-)

W naszym przypadku właśnie nie są dobre ;) Jakby to były dwa kompy stacjonarne w dwóch pomieszczeniach to tak, ale drugi komp to laptop i z definicji pracujemy na nim w różnych pomieszczeniach - z tą myślą był kupowany, żeby nie uwiązywać go do jednego miejsca. Tak, wiem, że można kabelki rozprowadzić w różnych miejscach, no ale póki co szukamy niekabelkowego rozwiązania. To już chyba mimo wszystko wolałbym zostać przy lataniu z dyskiem zewnętrznym między laptopem a kompem w razie potrzeby tak jak dotychczas ;)

Generic napisał/a:
Aha - niektóre routery z wejściem USB obsługują na nim dyski zewnętrzne

To właśnie pierwsze co myślałem, żeby przetestować, ale praktycznie wszystkie rozsądne cenowo routery LTE nie mają wejścia USB, a jedyny jaki znalazłem ma USB 2.0 :/ Bo, że routery mają USB to właśnie widziałem nie raz, ale to były takie zwyczajne routery nie LTE. Też się zdziwiłem przeglądając oferty. Ale może jeszcze poszukam, żeby mniejszym kosztem przetestować jakby takie coś się sprawdziło.
 

papcio  Dołączył: 20 Kwi 2006
Jeżeli chcesz rozsądne wifi to potrzebne są dodatkowe AP np. ubiquiti choćby AP lite i najlepiej laptop na 5GHz. Można osiągnąć poziom kabla.
USB w routerach to raczej zabawa, bardzo dobra przy drobnych plikach (niski transfer)
 

papcio  Dołączył: 20 Kwi 2006
Używam/administruję kilkunastoma serwerami typu NAS (głównie synology), ludzie krzywili się jak mieli kupić i zapłacić, teraz nie wyobrażają sobie pracy bez tego. Prędkość prawie jak dysku lokalnego (porównując do tależowca 5400), wygoda niesamowita.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
papcio napisał/a:
Jeżeli chcesz rozsądne wifi to potrzebne są dodatkowe AP np. ubiquiti choćby AP lite

O widzisz, muszę popatrzeć. Chociaż akurat mieszkanie nie takie duże, ale popatrzymy, pomyślimy.

papcio napisał/a:
USB w routerach to raczej zabawa, bardzo dobra przy drobnych plikach (niski transfer)

Ale i tak jak widzę routery LTE w rozsądnych pieniądzach w zasadzie nie mają USB, a nawet jeśli to 2.0 ... ale chyba jednak będziemy podpinać światłowód, bo LTE coraz mniej stabilne tutaj, a plików do wysyłania coraz więcej :)

papcio napisał/a:
Prędkość prawie jak dysku lokalnego (porównując do tależowca 5400)

Jakby to osiągnąć to byłoby mega właśnie dla tego co piszesz, że:
papcio napisał/a:
wygoda niesamowita

:-B
 

papcio  Dołączył: 20 Kwi 2006
sołtys napisał/a:
Chociaż akurat mieszkanie nie takie duże, ale popatrzymy, pomyślimy.


Nie o wielkość mieszkania chodzi, tylko o ściany. A jeśli masz karton z gipsem, szkielet metalowy lub zbrojenie to już jest problem z wifi

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach