Do tego używa się opcji "Batch conversion". Pozwolę sobie zacytować samego siebie, sprzed paru dni, z drobnymi modyfikcajami.
Otwierasz Irfana. Wciskasz "B" - jak Batch processing, pojawia się nowe okienko. W okienku po lewej budujesz listę plików do wsadowego przetwarzania - możesz przeciągać z prawej, możesz używać guzików Add i Add All. Ustawiasz "Output directory" tam gdzie chcesz zmodyfikowane zdjęcia. Wybierasz z trzech opcji "Batch Conversion" - jeśli nie chcesz zmieniać nazw i konwertujesz je do innego katalogu, lub "Batch Conversion - rename result files", jeśli chcesz za jednym zamachem pozmieniać nazwy, np. na *_z_data.jpg. Jeśli chcesz zmienić nazwy, to w polu "Name pattern" wpisujesz "$N_z_data". Ustawiasz "Output format" na jpg, klik w Options, żeby dobrać stopień kompresji (85 i więcej będzie OK). Zaznaczasz "Use advanced options" i klik w guzik "Set advanced options". Masz okienko z wieloma opcjami, jak chcesz zmienić rozmiar, to zaptaszasz "Resize", i najwygodniej jest chyba ustawić albo procentowo, albo długość dłuższego boku w pikslach. Pamiętaj, żeby mieć zaznaczone "Preserve aspect ratio" i "Use Resample function - better quality". Jesli zmniejszasz - to prawej stronie możesz ustawić lekkie wyostrzenie "Sharpen" - w zakresie 1-10...
A dopiero teraz meritum: Data na zdjęciu. W prawym dolnym rogu zaptaszasz "Add overlay text" i klikasz w "settings" Pojawi się takie okienko:
Pod guzikiem "Help" masz "kody", czyli co nalezy wpisać, żeby wstawić odpowiednie rzeczy. W wyświetlonym przykładzie, jest to data zarejestrowana w pliku, podczas robienia zdjęcia. W ogóle od tego trzeba było zacząć, w pliku jpg z cyfrówki mamy coś takiego jak EXIF - czyli zaszyte dane o tym jak, kiedy zdjęcie zostało zrobione.
Ustawiasz czcionkę, współrzędne, wielkość i OK.
Klik w OK, i na głównym okienku klik w "Start". Wszystko.
Jak nie wyjdzie tak jak chciałaś (dlatego dobrze jest to wszystko robić nie na tych samych plikach, tylko na innych, ze zmienioną nazwą - oryginały są nieruszane) - to patrzysz, co jest nie tak (wielkość czcionki, położenie, itp.) i próbujesz jeszcze raz.
Opis długi, ale przy wprawie, to naprawdę robi się bardzo szybko.
[ Dodano: 2006-10-19, 09:49 ]
Acha, żeby w pełni korzystać z danych z Exifa w Irfanie - chyba trzeba zainstalować również pluginy do niego. Są w jednej paczce - Plugins na
www.irfanview.com