Matewka  Dołączył: 16 Wrz 2006
  problem z wywolywaniem RAW
Witam. Pamiętam, że problem był już poruszany, ale wygląda na to, że szukajka nie chce ze mną współpracować.

Chodzi o to, że w niektórych wywoływaczach RAW (w moim przypadku RAW Therapee) zdjęcia mają dziwnie brzoskwiniowy odcień. Da się coś z tym zrobić czy muszę szukać innego programu? Jeśli szukać to jakiego?
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Matewka, jaki system?
Tutaj masz wątek, gdzie sa opisane programy.
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=9858

Co do zafarbu, to niestety nie pomogę.
 

Danin  Dołączył: 10 Gru 2007
Pytałem o to samo w innym temacie w tym subforum, ale odpowiedź znalazłem na brokatowej stronie. ;)
Cały problem tkwi w kalbracji monitora, przynajmniej u mnie to rozwiązało problem.
 

Matewka  Dołączył: 16 Wrz 2006
Danin napisał/a:
Cały problem tkwi w kalbracji monitora, przynajmniej u mnie to rozwiązało problem.

Nie sądzę. W ACR wszystko jest w porządku.

[ Dodano: 2008-10-03, 20:03 ]
mygosia, dzięki za link. Już zaglądałem, ale tyle było tego, że wybierałem na ślepo. Trafiły się dwa programy pod rząd trefne, więc zrezygnowałem. Ale na szczęście już jestem w domu i znowu bawię się ACRem.
 

Danin  Dołączył: 10 Gru 2007
W PSie też wszystko było ok.

A w Lightroomie musiałem sobie dorobić* swój profil barwny.
I zrobiłem, małpując go z klasycznego sRGB. Ale przy eksportowaniu zdjęc z RAWów na ustawieniu domyślnym sRGB kolor był inny niz ten z okna, tak więc podałem mu inny plik icm, niby też sRGB ale wszystko już zaczęło grać. Podobnie może być z Twoimi programami. Miałem taki rozrzut kolorystyczny (pierwszy od lewej to okno Lightrooma)
http://www.fotosik.pl/sho...eb811fb59310a81

Spróbuj podać Raw Therapy pod nos inny profil barwny przy konwersji do JPGa, najlepiej taki który jest powiązany ze sterownikami karty graficznej (u mnie też to dało radę.)
 

Matewka  Dołączył: 16 Wrz 2006
Dzięki za porady. Możemy uznać wątek za zamknięty, bo już wróciłem do ACR i raczej nie będę potrzebował w przyszłości innych programów...
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Danin, a czy po tych zabiegach drukowales pliki ?

[ Dodano: 2008-10-04, 09:35 ]
a i jeszcze jedno :
Danin napisał/a:
A w Lightroomie musiałem sobie dorobić* swój profil barwny.
I zrobiłem, małpując go z klasycznego sRGB. Ale przy eksportowaniu zdjęc z RAWów na ustawieniu domyślnym sRGB kolor był inny niz ten z okna, tak więc podałem mu inny plik icm, niby też sRGB ale wszystko już zaczęło grać
- mozesz napisac dokladnie jak to zrobiles?
 

Danin  Dołączył: 10 Gru 2007
Przygotowując plik do druku postawiłbym raczej na inną przestrzeń barwną i napewno nie wywoływał rawa w LR lecz w ACR.

Wszystko dotyczy Lightrooma, a dokładnie podmontowanych w nim profili barwnych podczas eksportu zdjęć do JPGa.
Po kliknięciu Export, w tym okienku gdzie mamy do dyspozycji opcje plików wybieram z menu rozwijanego Color Space -> Other i z okienka przeglądania daje mu pod nos ten plik. W moim przypadku tym plikiem był niby sRGB ale o dłuższej nazwie, podejrzewam że został dograny przy instalacji karty graficznej. Zrobiłem też próbe ze stworzonym przez siebie plikiem ale LR go nie wdiział. Przy publikacji zdjęć w internecie czy oddawaniu go do rzeszowskich labów wystarczy mi ten sRGB, a kiedyś może zaczne drukować cosik. ;-)

[ Dodano: 2008-10-04, 17:18 ]
Mam nadzieje że zyje w błogiej nieświadomości że jest coś źle...



[ Dodano: 2008-11-05, 13:59 ]
Po dogłębnej analizie i formacie komputera stwierdzam że wina leżała w profilu kolorów w ustawieniach systemu. Wystarczyło wywalić Plik kolorów (niby specjalnie dla monitora) i ustawić jako właściwy sRBG.icm.
Kolory w oknach programów LR, PS, RT i Infranie pokazują ten sam obraz. Wcześniejsza konfiguracja sprzed formata dawała podobne obrazki lecz na moim monitorze ni widziałem różnicy, a na CRT kolegi już tak.
Tak więc tzreba kupić CRTeka :oops:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach