djopti  Dołączył: 09 Cze 2008
No to jednak zostaje na polu walki SIGMA 100-300 f/4
A myślałem że uda się koszta rozłożyć (70-200 + x1,4) :(
 
Peterka  Dołączył: 01 Paź 2008
Nie martw się, może zrobią kiedyś ten telekonwerter :-P
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
djopti SIGMA 100-300 f/4 to straszna kobyła! Sugeruję wypróbować dobrze przed zakupem. Używałem tego szkła i wiem jedno jest ono dla mnie za duże i za ciężkie. Może jak ktoś fotografuje wyłącznie ze statywu to problemu nie ma, ale do noszenia to szkło IMHO sie nie nadaje.

[ Dodano: 2009-01-27, 12:22 ]
Sam myślę nad jakims tele, ale mnie interesują głównie zastosowania portretowe. W tej kategorii imho Pentax 50-135, Sigma 50-150 i Tamron 70-200 - problem jak zwykle jeden kasa misiu kasa :mrgreen:
 

djopti  Dołączył: 09 Cze 2008
No właśnie kasa:(
U mnie zastosowanie to sport, więc potrzebuję coś długiego (około 300 min).
Ale masz racje lepiej tą Sigmę pomacać, przed zamówieniem
W planach miałem kupić T 70-200 i dokupić do niego x1,4 S, ale jak nie działa AF to raczej odpada :(
 
Peterka  Dołączył: 01 Paź 2008
Do sportu przydałby się także HSM/SDM. Ja widziałem już sample z 60-250 SDM , może być ciekawie - http://www.pentaximaging....F4_ED_(IF)_SDM/
 

kndr  Dołączył: 04 Lip 2007
Gdzieś przeczytałem, że z Sigmą 70-200 dobrze współpracuje Telekonwerter Kenko 1.5x, ale trzeba by to jeszcze potwierdzić.
 

djopti  Dołączył: 09 Cze 2008
Ale ile to cacko może kosztować??
Pewnie sporo :)
 
jungli
[Usunięty]
Osobiscie jesli bym mial zanabyc cudo z lufka to:

1. Tamron 70-200
2. Sigma 100-300

Oba szkla bdb, jak dla mnie przewaga Sigmy tyle, ze faktycznie ciezka cholera, na sloneczko nie rzutuje...

Kiedys pod S3, ktore i tak same z siebie jest ciezsze, podpinalem stara Sigme 70-210 2.8 APO, kawal szkla, niestety nawet na dworzu musialem sie ratowac 'niskimi' czasami, ja nie wiem, kiedys strzelalem troche ale ewidentnie albo slabak sie robie albo reka juz nie ta.

hej
 
klimecki_  Dołączył: 12 Cze 2007
kndr napisał/a:
Gdzieś przeczytałem, że z Sigmą 70-200 dobrze współpracuje Telekonwerter Kenko 1.5x, ale trzeba by to jeszcze potwierdzić.

swietnie optycznie z tamronem 1.4x (takim z af)
pozdrawiam
kp
 

mac_27  Dołączył: 09 Sty 2008
Miałem jescze całkiem niedawno Sigmę 100-300/4, teraz mam 70-200/2,8 i powiem wam, że 70-200 wcale nie jest dużo mniejsza i lżejsza od 100-300, szczególnie dźwigając ją razem z body. Poza tym 100/300 kręci tak samo szybko bez HSMu jak 70-200 z HSMem. Jeżeli ktoś potrzebuje 300mm to chyba nie ma sensu szukać rozwiązania 200mm + tk1,4, szybkość i ostrość będzie pewnie gorsza niż w przypadku 300mm a koszt porównywalny, tyle, że w ratach.
 

ttb  Dołączył: 26 Lip 2006
djopti napisał/a:
U mnie zastosowanie to sport, więc potrzebuję coś długiego (około 300 min).


jesli sport(i jesli ma to fajnie wygladac) to koniecznie cos z 2.8 - czyli sigma 300/2.8 albo S 70-200/2.8 :lol:
 

mac_27  Dołączył: 09 Sty 2008
ttb, dlaczego koniecznie 2,8?
Robiłem z F/4.0 przy ISO 400 z czasami na poziomie 1/1600s.

Oczywiście sport w terenie, nie na hali.
To chyba nie jest zły wynik.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Peterka napisał/a:
Do sportu przydałby się także HSM/SDM
A tam. Obydwie Sigmy(70-200 i 100-300) śmigają na śrubokręcie aż miło.
 

ttb  Dołączył: 26 Lip 2006
mac_27, - oczywiscie, jak jest dobre swiatlo to mozna robic dlugim kitem i tez fajnie wyjdzie. Chodzi mi o to, ze szkla z 2,8 sa najczesciej szybsze i lepsze optycznie niz swoje ciemne odpowiedniki, a to ułatwia zrobienie fajnego ujecia.
Ponadto robienie fotek na pelnej dziurze jasnym szklem(nawet przy ladnej pogodzie) daje rewelacyjne efekty i mysle, ze robi super wrazenie:

http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=71682
http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=71267

mac_27, - a jaki sport robisz?
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
Peterka napisał/a:
Do sportu przydałby się także HSM/SDM.

mac_27 napisał/a:
100/300 kręci tak samo szybko bez HSMu jak 70-200 z HSMem


Ja nie wiem, dlaczego powszechnie przyjęło się, że szkła z silnikami typu HSM mają być szybsze. Rzadko kiedy są one szybsze (jeśli w ogóle są?), przede wszystkim zaś są cichsze od AF'ów napędzanych klasycznie.

Widać to w nazewnictwie Nikona: SWM (Silent Wave Motor) czy Panasonica XSM (Extra Silent Motor). Nigdy zaś nazwa nie odnosi się do szybkości działania. Polecam http://en.wikipedia.org/wiki/Ultrasonic_motor

IMO szkła z takim silnikiem najcenniejsze są przy... portrecie, czy innych warunkach gdzie nie chcemy zwracać na siebie uwagi (np. kościół). Ale nie widzę szczególnej ich przewagi przy fotografii sportu, czy fotografii z dalekiej odległości (teleobiektywy).
 

mac_27  Dołączył: 09 Sty 2008
ttb, no teraz bardziej się zgadzam, chociaż wierz mi sigma 100-300/4 wcale nie jest wolniejsza od mniejszej siostry 70-200/2/8 mimo lepszego światła.

z długim kitem czy też budżetową sigmą, tamronem nie jest już tak łatwo, z tej racji, że AF zbyt szybki tam nie jest, nawet jeżeli światła jest pod dostatkiem.

Sigmą 100-300 robiłem trochę sportów motocyklowych, tj. żużel, motocross.
Tutaj fotki:

ŻUŻEL

MOTOCROSS
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
mac_27, wydaje mi się że mijacie się z ttb w kwesti znaczenia wyrażenia

"szybki obiektyw"

póki tego nie uzgodnicie, to się nie dogadacie ;-)
 

mac_27  Dołączył: 09 Sty 2008
Samp napisał/a:

Ja nie wiem, dlaczego powszechnie przyjęło się, że szkła z silnikami typu HSM mają być


mały cytat z oficjalnej strony Sigmy:

"Obiektyw wyposazony został w silnik HSM, który nastawia ostrość cicho, szybko i bardzo precyzyjnie w kazdych, nawet najtrudniejszych warunkach oświetleniowych."

Czytając to dowiesz dodatkowo, że HSM lepiej sobie radzi w ciemnościach :-D :-D :-D jakby to on sterował pracą AF w body czy też go wspomagał...
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
Myślę, że każde inne szkło Sigmy nawet bez HSM, również nastawia ostrość cicho, szybko i bardzo precyzyjnie w kazdych, nawet najtrudniejszych warunkach oświetleniowych... :lol:
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
szczególnie Sigma 30 f/1.4 :-P

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach