dickkett  Dołączył: 18 Wrz 2006
Wszystkie wypowiedzi o lampach traktuję śmiertelnie poważnie. Gdybym napisał, że mam zielone, to byłoby już coś. ;-)
O lampach nie mam żadnego pojęcia.
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
dzerry napisał/a:
Zanosi sie na kolejny "ciekawy projekt fotograficzny" ;-) Pierwszy dobiega konca, wiec wyglada na to, ze alkos rozpocznie nastepny :-)


Może lepiej kupić w małym forumowym gronie - kilka osób - wzornik i trochę filmów, a potem jedna osoba zrobi po jednej całej rolce danego filmu zdjęć wzornika i porozsyła się dalej ? ;-)

I zostaje jeszcze ten plik z płyty który trzeba by skopiować.

Ale z drugiej strony to zupełnie bez sensu, target kosztuje 100pln więc szkoda zachodu :-P
 
gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
Cytat
target kosztuje 100pln więc szkoda zachodu


nie kupie za 100 zł targetu. Nie chce mi się robić zdjęć targetu.
Ale za 20 zł kupił bym komplet po jednej klatce Superii 100, 400, 800, NPH + płyta z plikiem.
To może jest pomysł na biznes dla kogoś?

[ Dodano: 2008-10-27, 12:56 ]
a może kupie jednak ten target? Sam nie wiem, tyle tych wszystkich operacji trzeba wykonać, żeby zdjęcie dobrze wyglądało, że mi się odechciewa fotografować.
 

cotti  Dołączyła: 20 Kwi 2006
hmmm, cały czas myślę, że chyba ja też kupię target, bo mam Minoltę III... ;-) a nie wiem, na ile podobne są profile z 5400 czy też z IV...
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
gilby napisał/a:
+ płyta z plikiem.
.


ale nie wydaje mi się że powinno się kraść ich pliki i kopiować dowolnie. Właśnie dlatego to jest takie tanie, żeby było stać każdego kto zechce. Co innego rozpowszechniać profile.
 
gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
Cytat
ale nie wydaje mi się że powinno się kraść ich pliki i kopiować dowolnie. Właśnie dlatego to jest takie tanie, żeby było stać każdego kto zechce. Co innego rozpowszechniać profile.


no, może nie wolno kopiować tego pliku, jeśli tak, no to lipa. Trza kupić albo olać.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
a moze warto sie zapytac Wolfa Fausta?
 
gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
my troglodyci umiemy posługiwać się tylko ojczystym językiem. Więc po niemiecku czy po angielsku, nie zapytam. :-|
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
alkos napisał/a:
a moze warto sie zapytac Wolfa Fausta?


myślę że najlepiej jak ci co chcą, zrobią sobie profile, a ci którzy są za leniwi takowych nie będa mieli. Wilk syty i owca cała a p. Wolf sprzeda kilka więcej targetów.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Dwa pytania:
Target przychodzi w jakims pudle? Boje sie ze listonosz zlozy go na pol i wepchnie na chama do skrzynki.
Zdjecie profilu lepiej zrobic w sloneczny dzien, czy moze z uzyciem studyjnej lampy blyskowej? Swietlowek nie chce mi sie kupowac..
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
dan napisał/a:
Target przychodzi w jakims pudle?


Całkiem sztywnym konretnym kartonie.

dan napisał/a:
Zdjecie profilu lepiej zrobic w sloneczny dzien


Ja robię tak i jestem happy. Zrób z błyskotką i powiedz jak wyszło ;-)
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
NIenawidze skanowac kolorowych negatywow. Po tym jak alkos zaczal mieszac z tymi profilami, to jeszcze bardziej, bo mam punkt odniesienia. KURNA!!!!!
 
PawelK  Dołączył: 03 Maj 2007
Mam ten sam problem. Do techniki alkosa podchodze bardzo powoli i malo skutecznie, bo wcale jeszcze nie zaczalem :roll:
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Doszedłem do wniosku, że zimowe, bardziej "poziome" słońce między 12~14h nie jest chyba najlepsze do fotografowania profilu :-/ . Nie wychodzi tak ładnie z automatu jak u Alkosa - przeważnie jest zbyt niebieskawo. Może za ciepłe w barwie jest to światło, albo wina leży po stronie M50 1.4 (choć zawsze mi się wydawało, że kolorystycznie jest neutralna)? Muszę spróbować jeszcze z lampą tylko chyba wcześniej powinienem kupić kabel synchronizacyjny, żeby zminimalizować ryzyko odbłysków. Przy okazji zauważyłem, że VueScan w trybie "slajd" jakoś dodatkowo nasyca kolory - czasem to wygląda aż nienaturalnie cukierkowo - też tak macie?
 
aldek  Dołączył: 13 Paź 2006
U mnie jest odwrotnie, bardziej nasycone slajdy dostawałem z fabrycznego softu Minolty DS4. Vuescan je trochę bledzi. Ale to może wina platformy (MacOS).
Piotrecius, jaki masz skaner?
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
aldek napisał/a:
Ale to może wina platformy (MacOS)

Jeśli profilujesz tak jak była mowa na początku wątku to platforma nie powinna chyba mieć znaczenia.
Używam Plusteka 7300 ;-) . Kolory ze skanu w trybie "slajd 35 mm" Vuescana mam bardziej nasycone niż przy slajdzie oglądanym na ścianie.
 

Pemigan  Dołączył: 24 Cze 2006
Mam pytanie odnośnie tych profilów.

Jeśli dobrze rozumiem to profil kolorów to tylko pewien opis transformacji barw z tych zarejestrowanych do tych faktycznych.

Tak sobie myślę, jakie znaczenie ma światło przy którym fotografujemy C1?

Alkos pisze, ze nie można fotografować przy zachmurzonym niebie, bo będzie nieodpowiednia temp. światła. No ale, jeśli wzorzec zrobiony Bedzie w takim świetle i następujące po nim klatki filmu tez, to Vuescan będzie potrafił przetransformować zafarb ze źródła światła (chmurowe niebo) do poprawnej, czyż nie?

Drugie pytanie jakie mi sie nasuwa, to czy dla posiadaczy skanerów płaskich taki sam a nawet lepszy efekt da target R1?

Mógłby mi ktoś, jak dla idioty wytłumaczyć czym R1 rożni sie od C1? W końcu chodzi o wierne pobranie barw ze skanera, chyba.
 

schabu  Dołączył: 08 Lut 2007
pewnie wyjdę na idiotę, ale czy wystarczy kupić jeden wzorzec za 25 ojro, czy po jednym dla każdego filmu jaki się używa?
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
To zależy co chcesz profilować - jeśli skaner to najlepiej byłoby zdobyć wzornik już na kawałku slajdu i z odpowiednim do niego plikiem kalibracyjnym - materiał na jakim naświetlono wzornik nie jest wtedy bardzo istotny.
Jak masz już skalibrowany skaner to prawdopodobnie będziesz chciał skalibrować też film - i tutaj można albo kupić rożne wzorniki dla odpowiednich klisz (zdjęcia wzornika w odpowiednich warunkach oświetleniowych na konkretnym materiale) lub kupić wydrukowany na A4, nieprzezroczysty wzornik i fotografować go na początku każdej rolki nowego materiału w równomiernym świetle o stałej, jednorodnej temperaturze barwowej około 5500K). Kalibrowanie filmu powoduje, że zatraca się nieco charakter danego materiału i np. wszystkie negatywy zaczynają wyglądać podobnie.
 

schabu  Dołączył: 08 Lut 2007
ok, kupiłem profil od Fausta(policzył mnie 5 ojro taniej:), teraz czekam aż nadarzy się okazja na przystrzelenie bronica kolorem i pochwalę się efektami.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach