Jacek Bartosik  Dołączył: 11 Paź 2008
Pomiar światła w GX-10
Witam.
Problem (zagatka dla mnie,przynajmniej jeszcze w tej chwili,) następujący:
obiekt - most drogowy z iluminacją, oddalony o jakieś 300m;
tło - bezksiężycowa noc;
sprzęt - GX-10 z kitem 18-50 3.5/5.6 oraz canon 450D z kitem 18-50 3.5/5.6 + statyw (ten sam dla obydwu);
ustawienia - w miarę możliwości identyczne na obydwóch puszkach: pomiar światła: centralnie ważony; ISO-100; f=35mm; balans bieli: auto (żeby nie komplikować); AF.S na punkt centralny kadru; przysłona 5.6 w priorytecie AV; ten sam punkt ostrzenia na oświetlonym pylonie;
wyniki - ekspozycja Canon 15"/5.6; ekspozycja Samsung GX-10 3"/5.6 :?: :?: :?:
I jeszcze dodam, że GX-10 notorycznie domaga się dopalenia kadru (czy firmware 1.30 oferuje możliwość pracy lampy w trybie OFF ? ;-) jeżeli ma to oczywiście jakieś znaczenie)

I oto jest zagatka: skąd te różnice? Kumpel, który foci Canonem mówi, że na analogach z tego samego miejsca, w warunkach nocnych, zdejmując ten sam most miewał kilkunastosekundowe czasy.
Która puszka mierzy dokładniej? A może w moim rozumowaniu i przeprowadzeniu procedury porównawczej czegoś brakuje (lub jest w nadmiarze). Dziękuję za zainteresowanie i rzeczowe odpowiedzi.
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
A klatki jak wyszły?
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
eeee zieeeeew.... canon jest lepszy
Jacek Bartosik, -poczytales troche forum ?
 
Jacek Bartosik  Dołączył: 11 Paź 2008
Fafniak napisał/a:
eeee zieeeeew.... canon jest lepszy
Jacek Bartosik, -poczytales troche forum ?


Szczerze? jam nowiutki na forum i pierwsze co zrobiłem, to odfiltrowałem wiadomości związane z GX-10, którego jestem posiadaczem i użytkownikiem. W rzeczonych wiadomościach nie znalazłem odpowiedzi na postawione pytania, stąd post. Wybaczcie, poszedłem nieco na skróty. A swoją drogą, jeżeli Fafniak nie krzyżuje palców za plecami pisząc o wyższości jednej marki nad drugą, to smutne.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jacek Bartosik napisał/a:
Która puszka mierzy dokładniej?
- prosze...a foty zrobiliscie czy mamy zabawiac sie w zgadywanke?
 

andy68  Dołączył: 11 Wrz 2008
porównaj zdjecia u mnie tez czesto mruga piorunek ale ignoruje go po prostu robie foty
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
 

Kiwak  Dołączył: 28 Paź 2007
Jacek Bartosik napisał/a:
jeżeli Fafniak nie krzyżuje palców za plecami
Fafniak? Krzyżować?? Przeca on ma ręce zajęte! Zresztą sam widzisz: nawet jak próbuje coś napisać na forum, to mu zdjęcie wychodzi.
Jacek Bartosik, zrozum to se jest forum foto i tu się raczej fotami operuje, większość tutejszych to ledwo czytać potrafi, ale pokaż im zdjęcia, to - ooooo - na pewno coś zobaczą.
Natomiast to
Jacek Bartosik napisał/a:
pierwsze co zrobiłem, to odfiltrowałem wiadomości związane z GX-10
, to powiem tak: ja mam K10D i nawet przez myśl mi nie przeszło, żeby omijać posty dotyczące bliźniaczego aparatu jakim jest GX10...
Teraz pokaż foty. Koniecznie z EXIF-em.
 
WaldekW  Dołączył: 28 Paź 2007
Re: Pomiar światła w GX-10
Jacek Bartosik napisał/a:
... I oto jest zagatka: skąd te różnice? ...
Zagadka rozwiązana - jeden z korpusów nadaje się do serwisu. Ja mam Samsunga GX10 i sceny nocne naświetla idealnie.

[ Dodano: 2008-10-13, 23:01 ]
Jacek Bartosik napisał/a:
...I jeszcze dodam, że GX-10 notorycznie domaga się dopalenia kadru (czy firmware 1.30 oferuje możliwość pracy lampy w trybie OFF ? ;-) jeżeli ma to oczywiście jakieś znaczenie)...
Po prostu informuje, że trzeba zastosować lampę lub statyw. Czyżby Canon miał czujnik zastosowania statywu?
 
Jacek Bartosik  Dołączył: 11 Paź 2008
Kiwak napisał/a:
, to powiem tak: ja mam K10D i nawet przez myśl mi nie przeszło, żeby omijać posty dotyczące bliźniaczego aparatu jakim jest GX10...


a uchowaj Boże; powiem więcej: zamarzyła mi się K10szka, ale niestety trochę za późno, a żywego sianka niet więc rzutem na taśmę GX-10 (na raty żeby nie bolało) bo bliźniak fryzurą się nieco różni tylko i jest. Tak więc K10 równie bliski sercu memu, ale dlaczego oprócz gripa również soft nie pasuje? Rozumowanie jak dalej: inny soft więc może i inne algorytmy, a że nie sprawdziłem wcześniejszych wersji firmware tylko od razu na hurrraaaaa 1.30 więc może ten 1.30 coś knoci. A może po prostu moja puszka choruje. Dlatego zrezygnowałem z poszukiwań w postach dotyczących K10. Może błąd, jak wspomniałem świeży jestem i zapewne frycowe spłacić trza będzie i nie raz ktoś fuknie, albo syknie albo ... na mnie lecz nie o to przecież chodzi. Wyjadacze rozmawiają inaczej, ja jeszcze zadaję pytania, może banalne, ale nie myli się ten kto nie robi nic.

Nie byłem przygotowany odpowiednio na prezentację, ale poprawiam się już. A gdzie polecacie wrzucić sample i w jakiej wadze ?
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
 
Jacek Bartosik  Dołączył: 11 Paź 2008
matth napisał/a:
Tu jest co i jak:
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?p=126776


THX

[ Dodano: 2008-10-14, 01:12 ]

GX-10 z kitem 18-55 3.5/5.6
światło: centralnie ważone; ISO-100; f=55mm (w pierwszym poście napisałem f=35mm - POMYŁKA); balans bieli: auto (żeby nie komplikować); AF.S na punkt centralny kadru; przysłona 5.6 w priorytecie AV; punkt ostrzenia: na oświetlonym pylonie w środku kadru; żadnych korekt expozycji



GX-10 z kitem 18-55 3.5/5.6
niestety nie dysponuję fotką z Canona, ale po wymuszeniu TV=15" przy AV=5.6 dla tego samego punktu ostrzenia zdjęcie wyglądało właśnie tak; reszta parametrów jak wyżej
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
Jacek Bartosik napisał/a:
ale po wymuszeniu TV=15" przy AV=5.6 dla tego samego punktu ostrzenia zdjęcie wyglądało właśnie tak;


No to, jak dobrze wyszło, to trzeba było robić na takich parametrach.
Przy takich nocnych scenach najlepiej od razu przełączyć w Manual i dobrać prawidłową ekspozycję. Przecież i tak się robi na długich czasach, ze statywu - nic nie ucieka, nic nie goni, można poświęcić chwilę na 2-3 próbne pstryki.

IMO obie fotki są "poprawnie" naświetlone - ale która z nich będzie bardziej odpowiadać autorowi - tego aparat się nie domyśli.

[ Dodano: 2008-10-14, 01:48 ]
No i pomiar światła centralnie ważony starał się najlepiej naświetlić to co bliżej środka kadru - czyli most. Ów jest IMO lepiej naświetlony na 1. zdjęciu.
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
Moim zdaniem most jako most lepiej wygląda na pierwszym zdjęciu. O ile się nie mylę światłomierz pentaxa ustawiany jest na niedopalanie zdjęć dzięki czemu nie traci się detali w światłach. Może canon nieco inaczej kalibruje światłomierz? Kiedyś standardem była 18% szarość, ale czy producenci dalej się tego trzymają w dobie matryc o małej rozpiętości tonalnej to nie wiem. Nie wiem też czy to dobry trop :roll:
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
przychylę się do zdania przedmówców - na drugim most wygląda na lekko przepalony, dlatego 1sze jest prawidłowo naświetlone wg światłomierza w trybie centralnym ważonym

szkoda że 3ciego nie zrobiłeś zdjęcia na innych nastawach, to można by HDRa zrobić, i nikt by nie narzekał że coś źle naświetlone :-P
 
Jacek Bartosik  Dołączył: 11 Paź 2008
Dzięki, za dobre słowo. Znaczy się: focić i nie generować problemów. :-) To jest tak: jak masz w domu jeden zegar to zawsze wiesz która jest godzina. Jak masz dwa (które chodzą różnie) to zaczynają się wątpliwości. Tak było i w tym przypadku. Jeden z kumpli ma eosa 450D drugi nikona D70, ja postawiłem na Pentaxa/Samsunga wychodząc między innymi z założenia, że puszki z jednej półki oferują zbliżoną funkcjonalność i podobną jakość. A tu ZONK, pomiar światła - jedna z najważniejszych kwestii. W każdym razie, jeżeli oceniacie pierwsze zdjęcie jako poprawne (przy tendencji do niedoświetlania przez Pentax/Samsung) to ok.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Jacek Bartosik, pociesz się, że ten zonk może cię uratować w normalnych, codziennych sytuacjach, jak ci puszka nie prześwietli zdjęcia :-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Gdybyś podmienił pierwsze zdjęcie na wersję z EXIF-em to można by było coś więcej wywnioskować.
 
Jacek Bartosik  Dołączył: 11 Paź 2008
plwk napisał/a:
Gdybyś podmienił pierwsze zdjęcie na wersję z EXIF-em to można by było coś więcej wywnioskować.


Zrobiłbym to, ale potrzebuję małej, technicznej pomocy z cyklu: how to
Sample wrzuciłem z Picassy
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Zdjęcia wrzucane z Picasy nie tracą EXIF-a czyli pewnie nie ma go w źródle.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach