lukas1  Dołączył: 02 Cze 2008
Jak wywolac zdjecia w IR- robione K200+HoyaR72???
Witam wszystkich,

Przeszukalem forum i troche jest na ten temat podczeriweni ale nie dokladnie jak wyglada proces obrobki, probowalem podpatrujeac na forum Nikona ale nie wychodzi,
Pdobno przy pstrukaniu trzeba ustawic balans bieli na jakis obpowiedni-jaki?

Probowalem mieszac kanaly w PS CS2 i cos tam SilkyPix ale efekty mizerne

bylby wdzieczny za jaks podpowiedz
 
ryve  Dołączył: 14 Wrz 2006
masz słoneczny dzien i trawnik pod nogami. przykręcasz filtr do obiektywu, ustawiasz manual focus, ostrość na nieskończoność, kierujesz aparat na oświetlony przez słońce trawnik i mierzysz balans bieli - najlepiej jeśli trawnik będzie wypełniał cały kadr. dzięki temu, że będziesz miał ustawiony taki właśnie balans bieli wprost z aparatu wychodzi Ci mniej więcej takie zdjęcie jak poniżej. od tego momenty dla aparatu zielona trawa (itp) oświetlona przez promienie słoneczne jest po prostu biała.



później bawisz się tylko kontrastem, krzywymi, nasyceniem czy czym tam zechcesz, ale roboty nie ma już za wiele.
 

lukas1  Dołączył: 02 Cze 2008
dziekuje

ale slyszalem tez zeby ustwaic wszystkie parametry przed zalozeniem filtra, miedzy innymi ostrosc na nieskonczonosc( poniewaz przez niego nic nie widac) ,po ustawieniu zalozyc filtr i pstrykac. potem zabawa w PS

ale sprobuje twoim sposobem :lol:
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
lukas1 napisał/a:
miedzy innymi ostrosc na nieskonczonosc( poniewaz przez niego nic nie widac)


Przed nieskonczonosc. promienie IR ogniskują sie gdzie indziej niz widzialne...
 
ryve  Dołączył: 14 Wrz 2006
ustawianie kadru i ostrości to faktycznie lepiej przed założeniem filtra, ale wtedy, kiedy masz zamiar zdjęcie zrobić. przy pomiarze balansu bieli to nie ma znaczenia. w końcu masz na pierścieniach na obiektywie odpowiednie skale i podziałki i wiesz jaką masz ustawioną ogniskową i odległość ostrzenia. ;-)

a! nie wiem czy to tylko ja tak miałem, czy jest to prawidłowość, ale kiedy ustawiałem ostrość bez filtra a zdjęcie robiłem z filtrem, to okazywało się, że ostrość jest nie tam, gdzie ustawiałem.

[ Dodano: 2008-10-16, 11:25 ]
o! i alkos wyjaśnił o co chodzi. tak właśnie (jednym uchem) słyszałem. dowodem na to może być to, że na obiektywach zwykle zaznaczana jest na podziałce linia służąca do ustawiania ostrości przy foto w ir.
 

dagi  Dołączył: 18 Paź 2008
Witam przy okazji na forum, to mój pierwszy post tutaj ;)

Mam takie pytanie co do balansu bieli bo czytałem że temperatura powinna być poniżej 2000K no ale nie da się zjechać poniżej a jak próbuje pobrać WB z czegoś zielonego to wyskakuje mi NG jest niby jakiś program na maca którym można zjechać niżej ale nie mam maca ;)
 

lukas1  Dołączył: 02 Cze 2008
O ato ciekawe, posiadam tez maca ale jedynie CS na nim uzywam czasami, moze chodzi o potezny soft zawany APERTURE, w poriwnaniu z PS jego wersja instalacyjna zajmuje okolo 1,5 Gb

takze juz to samo mowi za siebie , ze to moze w tym sofcie jest troch wiecej opcji

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach