mateo_m  Dołączył: 17 Maj 2007
  Duzy wydruk z kadyszki - da sie?
Witam,

Czy da sie z 10-cio MP Kadyszki zrobic wydruk formatu ok. 180x100 cm? Czy to niewykonalne/akceptowalene pod wzgledem jakosciowym?
W zalozeniu plik do druku na niskim ISO, ze statywu, robiony dobra stalka, wolany z rawa, obrobka lagodna.
Robil ktos takie wydruki z cyfry?

Fotografie mialyby dekorowac mieszkania.
Bardzo prosze o opinie.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
mateo_m, przejdz sie do Teatru Wybrzeze, w foyer jest wystawa zdjec z festiwalu Wybrzeze Sztuki. Z samego brzegu wisza dwa zdjecie z instalacji "nieznosna lekkosc bytu" (drukowane dwustronnie), autor Jaroslaw Orlowski. Robilem je moim GX1s - czyli duzo mniejsza matryca niz K10D. Wydruki sa chyba nawet wieksze niz 180x100. Moim zdaniem daja rade. Inne zdjecia, ktore tam wisza byly robione na pewo Canonem 5D (autor Dariusz Gdaniec). Nie wiem czym robi oficjalny fotograf teatru, ale chyba jakims APS.

mateo_m napisał/a:
Robil ktos takie wydruki z cyfry?
Polecam Pawla Zelaznego. Znajdziesz go we Wrzeszczu. www.skanuj.pl
 

Arczibandit  Dołączył: 25 Maj 2007
dzerry, a musiałeś przygotowywać te pliki w jakiś specjalny sposób (mam na myśli obróbkę)?

W jakim formacie oddawałeś do druku te zdjęcia. TIFF się nadaje?
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Czy przygotowywanie pliku pod taki wydruk jakoś się różni od standardowych? Laby rekomendują, że z 6Mpx zrobisz max. A4, z 10 A3 itd. Czy też subiektywne odbieranie jakości większych zdjęć wynika z samego faktu oglądania go z metra (czy więcej), a nie z ręki?

Film mogę sobie zeskanować do o wiele większej rozdzielczości niż daje mi kadyszka.

[ Dodano: 2008-11-06, 12:19 ]
Widzę, że Arczibandit wyprzedził moje pytanie.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Dalem tiffa i nic wiecej nie robilem. Grafik to pewnie jakos przygotowywal, sprobuje sie dowiedziec. Do tak duzych wydrukow trzeba powiekszac zdjecia. Jest chyba do tego specjalny soft. Ja wiem, ze kumpel drukowal u Pawla Zelaznego zdjecie z D70s szerokie na dwa metry. Pawel zajal sie przygotowaniem pliku. Zdjecie oczywiscie nie jest ostre jak zyleta z 10 cm, ale przeciez nie o to chodzi w tak wielkich wydrukach.

jorge.martinez napisał/a:
Film mogę sobie zeskanować do o wiele większej rozdzielczości niż daje mi kadyszka.
Co wcale nie gwarantuje, ze pojawia Ci sie jakies nowe szczegoly. W zasadzie tylko slajd na bardzo dobrym skanerze da Ci jakas przewage nad matryce.
 

MiQ27  Dołączył: 17 Wrz 2007
jorge.martinez, laby rekomendują, owszem, ale u Melcera w Tarnowskich Górach mi powiedzieli swego czasu, że A4 to i z dobrych 2MPix mogą zrobić. Przyjmuję, że się znają na swoim fachu.
A oglądanie "z dalsza" też swoje robi.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
jorge.martinez napisał/a:
Laby rekomendują, że z 6Mpx zrobisz max. A4, z 10 A3 itd
I jeszcze. Lab a wydruk to troche inna inszosc.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
dzerry napisał/a:
Lab a wydruk to troche inna inszosc.


I inszy koszt?
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
jorge.martinez napisał/a:
I inszy koszt?
W labie i tak Ci nie zrobia 180x100, wiec nie ma czego porownywac :-) Do 30x40 koszt zdecydowanie nizszy w labie. Jeszcze zalezy w ktorym ;-)

[ Dodano: 2008-11-06, 12:43 ]
Jakby co, to nie mam pojecia ile kosztuje taki wydruk jak ten teatrze. Ja tylko dalem zdjecia :-)
 

mateo_m  Dołączył: 17 Maj 2007
dzerry napisał/a:
Polecam Pawla Zelaznego


ło matko, od kiedy mam wlasny skaner na smierc o nim zapomnielem. Kiedys jak mi zalezalo bardziej na jakims zdjeciu to sie szlo na skan do niego. Super czlowiek. Pamietam jak skanowem u niego pierwszy swoj slajd :-D
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
dzerry, szczesciarzu.. tez bym chcial zobaczyc swoje duze zdjecie.. bede musial podskoczyc i zobaczyc co dales i jak to wyszlo.. hm
 

mateo_m  Dołączył: 17 Maj 2007
dzerry napisał/a:
Do 30x40 koszt zdecydowanie nizszy w labie. Jeszcze zalezy w ktorym


Oj zalezy ;-) - Jak sobie przygotuje plik pod lab to 7 zlociszy place :-P
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
mateo_m napisał/a:
Oj zalezy ;-) - Jak sobie przygotuje plik pod lab to 3 zlocisze place :-P
No to pisze wlasnie :-) W zyciu nie dostaniesz wydruku za 3 zl. Ale powyzej 30x40 to juz tak rozowo nie jest. W Gdansku chyba tylko Ankara robi takie duze odbitki z automatu.

dagio napisał/a:
bede musial podskoczyc i zobaczyc co dales i jak to wyszlo.. hm

Nic specjalnego. Dalem im jakies 50 zdjec z calego festiwalu. Wybrali najbardziej nijakie ze wszystkich :-)
 

mateo_m  Dołączył: 17 Maj 2007
dzerry, poprawilem sie szybko, 3 zlote to za 20x30

[ Dodano: 2008-11-06, 12:57 ]
dzerry napisał/a:
W Gdansku chyba tylko Ankara


Chyba tak. Oni robia na d-labie,
kodaki i frontiery chyba max 20x30 maja...
 
Jurek  Dołączył: 09 Cze 2007
Z K10D zrobiłem kilkanaście billboardów 6x4 m. Nie wiem jak to grafik obrabiał ale powiedział że spokojnie daje radę. Faktem że do tego potrzebuje całego kadru w RAW.
 

Smoczysko  Dołączył: 23 Kwi 2008
Witam.
Niniejszym wtrącę swoich parę groszy w temacie. Wprawdzie nie robiłem ze swojej "kadyszki" tak wielkich wydruków ale jako grafik pracowałem m.in. w firmie drukującej wielkoformatowe rzeczy na systemy wystawiennicze. Z mojego doświadczenia wiem, że tak duże rzeczy drukuje się z mniejszą rozdzielczością. Kilkumetrowe ścianki puszczaliśmy nawet na 50 dpi (ale to już ekstremalnie). Z reguły wystarczało od 72 do 100 dpi. Zatem mniejsza rozdzielczość - do 150 dpi - w połączeniu z umiejętną obróbką fotki powinno dać naprawdę wystarczający efekt. Tym bardziej, że - jak ktoś wspomniał - większe obrazki ogląda się z odległości kilku kroków.
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
Z K10 spokojnie można zrobić wydruk 100x180 cm.
Ważnym parametrem jest tu odległość z jakiej się ogląda zdjęcie.
Bilbordy drukuje się z rozdzielczością 30-36 dpi i wszystko wygląda dobrze z paru metrów.
Nikt normalny nie przystawia do niego nosa.
Osobiście robiłem banery i bilbordy z 2 megapikselowej matrycy o wymiarach 5x5 metrów.
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
A ja się martwiłem czy mogę dać na wystawę swoje odbitki z K10D w rozmiarze 30x45 cm :mrgreen:
 

mateo_m  Dołączył: 17 Maj 2007
White napisał/a:
Osobiście robiłem banery i bilbordy z 2 megapikselowej matrycy o wymiarach 5x5 metrów.

:shock: :shock: :shock:

[ Dodano: 2008-11-06, 13:24 ]
I caly mit o megapikselach poszedl sie... gonic :-P
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
Ciekawe jak byś się martwił jak twoje zdjęcie miałoby wylądować na siatce na budynku o wymiarach 40x10 metrów :mrgreen:

[ Dodano: 2008-11-06, 13:31 ]
Taki wydruk 5x5 m wisi sobie na ścianie a ty go oglądasz z 20 metrów, z samochodu, z tramwaju itp. taka jego rola. Myślicie, że siatki na budynkach drukuję się ze zdjęć wykonanych aparatem o matrycy tysiąc megapikseli i drukuje z rozdzielczością 300 dpi?
Z doświadczenia wiem, że kiedyś dużo fotografów profesjonalistów robiło np. N D70 i wszystko było ok.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach