Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
K20d i GPS
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Znaczy, nowy K20D z GPS ?
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
argawen, może mamy jakiegoś Greka co nam z oryginału przetłumaczy

a tak ogólnie to :shock:
 

Matewka  Dołączył: 16 Wrz 2006
Jeśli to autentyczna informacja, to pewnie mowa o jakimś K20D Super, który oprócz GPSa zostanie upchany jeszcze czymś innym... Trochę niefajne byłoby robienie nowej wersji modelu wstawiając do niego tylko jedną innowację.
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Mi się podoba rozwiązanie Nikona - dołączany GPS, który jest widziany przez aparat i nanosi z niego pozycję. Nie wiem, czy chciałbym mieć wbudowany GPS kosztem czegoś bardziej przydatnego. GPS teraz jest już dość powszechny, skoro każda komórka z BT może się komunikować z GPS na BT za 100zł i zapisywać pozycje. Nie mówiąc o datalogerach, które same zapisują, a kosztują już poniżej 200zł.
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
A kosztem czego jest GPS w K20D? Jak dla mnie może być, choć uważam to za totalnie bezużyteczny pomysł i nie dałbym nawet 0,01pln żeby to dokupić, ale jak dadzą za free niech będzie ;-)
 

Yeti  Dołączył: 04 Lip 2007
To wcale nie musi być modyfikacja aparatu kosztem czegoś tam, po prostu do exifa dopisywane zostają dane z GPS`a, wystarczy zatem modyfikacja w programie, tak mają to przynajmniej rozwiązane niektórzy etatowi fotografowie z NG.
 

arcan66  Dołączył: 10 Lis 2008
matth napisał/a:
Jak dla mnie może być, choć uważam to za totalnie bezużyteczny pomysł i nie dałbym nawet 0,01pln żeby to dokupić

W ubiegłym roku wybrałem się na "objazdówkę" po Norwegii. Od zjazdu z promu do wjazdu powrotnego na prom, przejechaliśmy 8500 km. Wyprawa była wcześniej dość szczegółowo opracowana, jednak w praktyce okazało się, że trasę lepiej było planować z dnia na dzień, korzystając z miejscowych przewodników (broszurki) turystycznych.
Efekt jest taki, że znam dokładniejszą lokalizację ok. 50% zdjęć. Po powrocie każdy z nas, w jakiś sposób chce zaprezentować zdjęcia znajomym, zrobić relacje z wyprawy z zaznaczonymi na mapkach trasami. Nie zawsze zabieramy się za to zaraz po powrocie.
W takim przypadku bardzo przydał by się GPS i zapis pozycji na zdjęciu.
Jeśli była by taka możliwość, przed kolejnym wyjazdem objazdowym na pewno chciałbym mieć taki bajerek w korpusie.
 

Yeti  Dołączył: 04 Lip 2007
arcan66 napisał/a:
W takim przypadku bardzo przydał by się GPS i zapis pozycji na zdjęciu.

Pierwwszym który zastosował to na szeroką skalę był Bertrand robiąc zdjęcia do swojego fantastycznego projektu "Ziemia z nieba" (mam nadzieję że większość forumowiczów widziała). Miał dużo trudniej, bo zdjęcia robił na Fujichromach i dane z GPS`a były zapisywane poza aparatem, teraz miałby łatwiej o ile przekonał się już do cyfranek.
Bardzo przydatna funkcja, oczywiście nie do np. aktów :-)
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
arcan66, no ja to rozumiem :-) Przecież nie wypowiadam się jako jakaś wyrocznia tylko piszę w swoim i tylko swoim imieniu ;-)
 
mirekw11  Dołączył: 09 Lis 2008
Zdjęcia z zapisaną pozycją GPS mają zastosowanie między innymi w nawigacji Mio moov. Korzystając z takiej bazy zdjęć nawigacja wytycza trasę jak dojechać sobie w to miejsce.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Dzisiaj rozmawiając z pewną osobą, raczej kompetentną, dowiedziałem się, że będzie to tracker GPS dołączany do korpusu. Chyba taki, jak w Nikonie.
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
argawen napisał/a:
dołączany do korpusu

Znaczy dodatkowe urządzenie, które będzie można też dokupić do starszych egzemplarzy?
 
Robert  Dołączył: 19 Lis 2006
większą popularnością cieszyłby się dodatkowy moduł AF, najlepiej z napisem Nikon :-P
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Cytat
Znaczy dodatkowe urządzenie, które będzie można też dokupić do starszych egzemplarzy?
Tak. Tylko pewnie będzie nowy firmware. Ale to tylko wstępna informacja.
Mocowanie chyba poprzez sanki lampy.
 

thrackan  Dołączył: 08 Lut 2007
argawen napisał/a:
Dzisiaj rozmawiając z pewną osobą, raczej kompetentną, dowiedziałem się, że będzie to tracker GPS dołączany do korpusu. Chyba taki, jak w Nikonie.


A czy w odpowiednim wątku pojawią się zdjęcia z tych rozmów? :)

BTW: ciekawe, ile toto będzie kosztowało i czy będzie można z tego korzystać jak z normalnego odbiornika - tylko do sprawdzenia aktualnej pozycji.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
arcan66 napisał/a:
Jeśli była by taka możliwość, przed kolejnym wyjazdem objazdowym na pewno chciałbym mieć taki bajerek w korpusie.
Ale po co? Przecież wygodniej, praktyczniej i w ogóle lepiej jest mieć "normalny" odbiornik GPS. I zapisywać ślad. Przecież nie ma problemu, żeby na podstawie danych z exifa (daty i godziny) wsadzić tam współrzędne geograficzne z zapisanego śladu.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
matb napisał/a:
Ale po co?
Dla frajdy.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
argawen napisał/a:
Tak. Tylko pewnie będzie nowy firmware. Ale to tylko wstępna informacja.
Mocowanie chyba poprzez sanki lampy.

czyli byłaby szansa na nowy firmware do k10d - to pozytywna wiadomość

w sanki :?: a co wtedy z lampą :?: bezprzewodowo wyzwalać :?:
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
argawen napisał/a:
matb napisał/a:
Ale po co?
Dla frajdy.
Chyba że. Ale to komórka nie wystarczy? Taka, co robi zdjęcia i ma wbudowany odbiornik GPS?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach