GrzegorzD  Dołączył: 01 Mar 2021
Druk fotografii; priorytet trwałości; prośba o poradę
Dzień dobry,

Należę do tej grupy amatorskich fotografów, który swoje zdjęcia (wybrane/selekcjonowane) chce mieć w postaci fizycznej, czyli odbitki lub wydruku.

Czarno-białe to jest jasna sprawa, bo robię je sam.

Kolor to jest inna historia. Proces RA4 prawdopodobnie jest wymarły w komercji a i tak produkt z tego jest średnio trwały. Jesteśmy w epoce cyfry – skan, druk. Wszystko powszechnie usługowo dostępne dla wszystkich. Mi chodzi o co innego – zależy mi na jakości a przede wszystkim trwałości. Inwestowanie w profesjonalny sprzęt dla amatora, który w skali roku chciałby uzyskać kilkanaście/kilkadziesiąt odbitek byłoby pomysłem karkołomnym. Zostają zatem usługowe punkty profesjonalne. Pytanie moje zatem brzmi:

Czy ktoś może polecić punkt/lab, w którym można zamówić usługę premium? Czyli taki punkt, w którym przed zleceniem mógłbym porozmawiać z fachowcem o technikach stosowanego druku, maszynach na jakich to zrobią, rodzajach pigmentów/barwników/ papierów, jakich użyją etc.

Mam kolorowe zdjęcia z lat 80' wykonane w procesie klasycznym w ówczesnej RFN (czyli tam, gdzie wyprzedzano nas nie tylko z fotografią, ale w ogóle ze wszystkim) i one wyglądają bardzo bardzo słabo obecnie. Kolory tam nie zgadzają się w ogóle z pierwowzorem.

Mam kolorowe zdjęcia z początku XXw., robione już w technice druku (chyba?) i one też wyglądają słabo mimo że przechowywane były w albumie, czyli chronione przed UV i innymi czynnikami niekorzystnymi dla pigmentów/barwników.

Mam też jedno modelowe zdjęcie w kolorze wykonane 10 lat temu, które robi za obrazek ścienny w przedpokoju. Na tej fotografii kolory po prostu „zgasły” - z pięknego majowego słonecznego morskiego skandynawskiego krajobrazu obecnie został jakiś wyblakły sztormowy pejzaż.

Mam oczywiście masę zdjęć czarno-białych, z którymi od ponad czterdziestu lat nie dzieje się nic złego.

Świat jest jednak kolorowy i takie fotografie chciałbym mieć. Wiadomo, że trwałością nie dogoni się klasycznej odbitki czarno-białej, ale do jakiego poziomu można realnie dojść?

Jeżeli dałem w złym dziale, to z góry przepraszam i uprzejmie proszę moderację o przeniesienie.
 
M.W  Dołączył: 20 Sie 2008
Cisza :oops:

Cytat
Czy ktoś może polecić punkt/lab, w którym można zamówić usługę premium? Czyli taki punkt, w którym przed zleceniem mógłbym porozmawiać z fachowcem o technikach stosowanego druku, maszynach na jakich to zrobią, rodzajach pigmentów/barwników/ papierów, jakich użyją etc.

A ProfiLab (Laboratorium Fotografii Profesjonalnej) w Warszawie jeszcze funkcjonuje :?:

Cytat
Należę do tej grupy amatorskich fotografów, który swoje zdjęcia (wybrane/selekcjonowane) chce mieć w postaci fizycznej, czyli odbitki lub wydruku.
Czarno-białe to jest jasna sprawa, bo robię je sam.
No i słusznie :-B

Cytat
Świat jest jednak kolorowy i takie fotografie chciałbym mieć. Wiadomo, że trwałością nie dogoni się klasycznej odbitki czarno-białej, ale do jakiego poziomu można realnie dojść?

GrzegorzD a Iczka czytałeś :?:
https://iczek.pl/2021/06/fotografia-kolekcjonerska/
https://iczek.pl/fotografia-kolekcjonerska/
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Cytat
Czy ktoś może polecić punkt/lab, w którym można zamówić usługę premium? Czyli taki punkt, w którym przed zleceniem mógłbym porozmawiać z fachowcem o technikach stosowanego druku, maszynach na jakich to zrobią, rodzajach pigmentów/barwników/ papierów, jakich użyją etc.

Sprawdź Kolorowy Zawrót Głowy z Bielska-Białej. Właściciel odpowiada na każde pytanie i chętnie dzieli się wiedzą i doświadczeniem.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach