rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Jasiek Matacz napisał/a:
robiłem na W-17 ale chciałbym

Ja robię w Fomadonie Excel i mi się podoba. Musisz sam ocenić jak drobne ziarno. Codo stanu skupienia, to płyny są jednorazowe, w proszku trwalsze, ale jeśli będziesz chciał uzyskać jednakowe wyniki, to praktycznie roztwór też masz jednorazowy. Poczytaj na forum i necie o różnych wywoływaczach.
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
jeśli na prawdę nie musisz, to sobie chemię Fomy odpuśc, kup jakiś koncentrat - rodinal albo hc-110 (tudzież ich odpowiednik w innych firmach), albo x-tol. I masz na sporo rolek (rodinal i hc na setki a x-tol na kilkadziesiąt).
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Jasiek Matacz, nie kombinuj, kup sobie na poczatek jeden wywolywacz i trzymaj sie niego. I tak nie zauwazysz roznicy. Nie ma podzialu na filmy Fomy i inne. Kazdy wywolywacz wywola kazdy film czarno bialy. O ile dobierzesz dobre parametry, to zaryzykuje stwierdzenie, ze nie zauwazylbys zadnej roznicy miedza jakakolwiek para film czb - wywolywacz. Jesli podobaja Ci sie efekty w Fomie, trzymaj sie jej. Jesli przestana Ci sie podobac i bedziesz wiedzial dlaczego, zmien film albo wywolywacz, albo co tam chcesz.

Przychyle sie do zdania guerilla, kup sobie jakis sprawdzony wywolywacz czarno bialy, HC-110, Xtol, D76 lub ID-11 i sie go trzymaj. Jesli nie bedziesz wywolywal minimum rolki tygodniowo, to nie polecam HC-110, bo nigdy go nie zuzyjesz.
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
Jasiek Matacz napisał/a:
Tylko który z tych wywoływaczy wybrać, może Ilforda ID 11? Tylko ile on może stać jako stock po rozrobieniu i wlaniu do butelki harmonijki?


Jeśli czas ma dla ciebie znaczenie, tzn żywotność stock'a, to kup sobie małą butelkę rodinalu Agfy, może stać i 10 lat i sie nie zestarzeć ;-)

Id-11/d-76 (to to samo tylko ilford/kodak) z tego co pamiętam to 6 miesięcy bez powietrza, ale mi np. padł po niecałych 3-4 miesiącach (wtedy miałem mały przerób)

jeśli będziesz przejeżdzał jakiegoś dnia przez wrocław, to ci mogę odlać hc-110 na kilkanaście rolek :-P
 

wawer1  Dołączył: 20 Kwi 2006
Za dzerrym,
a jak chcesz zaoszczędzić na wywojce, to polecam FX-1 Lite by Alkos:

A.
Metol 5g
Siarczyn Sodu 50g
Woda 500ml

B.
Węglan Sodu 25g
Woda 500ml

(Na 275ml wody dajesz 15ml każdego z roztworów i wołasz 12 min w 20st, dowolny negatyw.)

Chemię kupujesz w dowolnym internetowym sklepie (ja dałem 60zl za wywojkę na ok 300 filmów przy założeniu 300ml/film). Dodatkowo proszek trzymasz w hermetycznych woreczkach i szybko Ci się nie utleni, można długo przechowywać. Sam wywoływacz jest super, ostry, ziarno daje ok i co fajniejsze do swojego ktokusa 2000 wrzucam na jedno wołanie np. ilforda pan400@400 i acrosa 100@100 :D.

 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
guerilla napisał/a:
eśli czas ma dla ciebie znaczenie, tzn żywotność stock'a, to kup sobie małą butelkę rodinalu Agfy, może stać i 10 lat i sie nie zestarzeć

masz na myśli już otwieraną?
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
SQ6GIT napisał/a:
guerilla napisał/a:
eśli czas ma dla ciebie znaczenie, tzn żywotność stock'a, to kup sobie małą butelkę rodinalu Agfy, może stać i 10 lat i sie nie zestarzeć

masz na myśli już otwieraną?


otwierana z duża ilością powietrza wytrzymuje co najmniej 4-5 lat (moja tyle ma i działa znakomicie) Jak wpuścisz gaz zamiast powietrza, to 10 lat wytrzyma spokojnie. Na pl.rec.foto Dizel pisał że uzywał ponad 15 (a może nawet 20 letniego) R09 z lat 80tych - otwarty, podgrzał tylko żeby się wymieszalo to co się wytrąciło.


JacekMatacz - zalezy od rozcieńczenia, R09/Rodinal używasz jako jednorazowy wywoływacz, czyli np. przygotowujesz roztwór roboczy 1+50 (jedna część rodinalu i 50 części wody) na jeden film, wywołujesz, wylewasz. Co do ilości - lej tyle ile karzą na koreksie dla dwóch rolek i będzie spoko, z tą minimalną ilością rodinalu na jedną rolkę to jest mit internetowy..

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach