Marcin1978  Dołączył: 20 Lip 2008
Inny wygląd zdjęcia w PPL i Raw Therapee?
Do tej pory z rawami za bardzo się nie bawiłem, ostatnio się w końcu za to zabrałem. Jednej rzeczy nie rozumiem - PPL pokazuje mi rawa jak gdyby z innym balansem bieli (zdjęcie jest mocno zażółcone) i jak gdyby o działkę ciemniejszego (w porównaniu do jpg lub podglądu rawa na lcd aparatu). Zainstalowałem Raw Therapee i w nim jest ok. W obu programach wygląda to tak: KLIK

O dziwo, jeśli w PPL zapiszę bez żadnej obróbki, to wyjściowy plik jpg ma dobrą jasność.

O co tu chodzi?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
PPL ustawia wejściowo parametry tak jak były ustawione w body, RawTherapee ustawia parametry wejściowe zależnie od ustawień programu.
 
Marcin1978  Dołączył: 20 Lip 2008
Dzięki za szybką odpowiedź :-) .

Ale...

To właśnie PPL mi źle pokazuje. W tym linku w pierwszym poście rzeczywiste zdjęcie wygląda tak, jak to pokazuje Raw Therapee. To z PPL-a jest nienaturalnie zażółcone, zbyt ciepłe. A obydwa programy są świeżo zainstalowane, nic w nich nie zmieniałem.

Żeby w PPL-u dostać podgląd rzeczywistego rawa, a nie tak żółtego, muszę:
1) Po otwarciu rawa zapisać go do natychmiast do jpg.
2) Potem klikam na jakimkolwiek suwaczku (ale nie przesuwam go) - w tym momencie zdjęcie cudownie zaczyna się poprawnie wyświetlać i dopiero teraz mogę robić właściwą obróbkę.
(mam ustawione zmiany w real time, ale identycznie jest, gdy muszę sam sobie kliknąć przycisk "Refresh" - też najpierw punkt 1, potem 2 i potem klikam w Refresh)

Trochę to bez sensu - po tych dwóch krokach PPL w końcu dobrze mi wyświetla rawa, ale powinien to robić od razu po wczytaniu. Nie wyobrażam sobie, gdybym miał obrobić z 50 albo 100 rawów i za każdym razem powtarzać te 2 bezsensowne kroki, żeby mieć dobrze wyświetlonego nieobrobionego jeszcze rawa.
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
Masz zaktualizowane PPL do najnowszej wersji? Może po prostu jakaś starsza wersja na płytce była i K200D jeszcze nie zna?
 
Marcin1978  Dołączył: 20 Lip 2008
Z aparatem miałem wersję 3.50, ale nawet po zaktualizowaniu do 3.61 jest tak samo (tyle, że wolniej ;-) )
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
No to zonk. Możesz mi podesłać tego PEFa? Może korpus coś zapisał o balansie bieli - reszta programów to olewa.
 
Marcin1978  Dołączył: 20 Lip 2008
RAW
JPG - dla porównania, jak powinien wyglądać raw w oryginale. Jeśli po otwarciu RAW będzie wygląda identycznie lub bardzo podobnie do JPG, to znaczy, że coś mój aparat lub PPL wydziwia.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
W Silkypix RAW wygląda tak samo jak jpg, pokazany przez Ciebie. Zapisany jpg z Rawa także.

 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
U mnie RAW po otwarciu PPLem wygląda jak twój JPG i to co podrzuciłeś z RAWTherapee.
Twoje zabiegi zapis/suwaczek nic nie zmieniają. :shock:

Podrzyć zrzuty ekranowe ustawień opcji PPLa
BTW - czy tapeta ma kolor lekko oliwkowy/zielony/morski?
 
Marcin1978  Dołączył: 20 Lip 2008
argawen napisał/a:
W Silkypix RAW wygląda tak samo jak jpg, pokazany przez Ciebie. Zapisany jpg z Rawa także.

Czyli aparat robi wszystko dobrze, bo na SilkyPix też swojego czasu z tym próbowałem (myślałem, że pentaksowy PPL oparty na SilkyPix jest po prostu zwalony) i efekt miałem identyczny z PPL-owym - czyli mocne zażółcenie. Wina leży po stronie mojego PPL-a,a raczej jego ustawień.

JackDeJack napisał/a:
U mnie RAW po otwarciu PPLem wygląda jak twój JPG i to co podrzuciłeś z RAWTherapee.
Twoje zabiegi zapis/suwaczek nic nie zmieniają. :shock:

No to już ewidentnie mój PPL/ustawienia PPL-a coś chrzanią.
A te zabiegi zapis/suwaczek to u Ciebie nie zadziałają, skoro od raz Ci się dobrze otworzyło. Ja to robię, żeby na dzień dobry mieć normalnego RAWa, którego dopiero po tych zabiegach mogę obrabiać (wcześniej obróbka nie ma u mnie sensu, bo na takim czymś żółtym to trudno mi ocenić poprawny WB, hue, saturation i sporo innych rzeczy)

Zrzut z opcji:
Zakładka General
Zakładka Advanced

Tapeta ma kolor seledynowy, i to taki delikatny.
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
W General mam Show splash.. na YES; Initialize Parameter ..., No;
W Advanced jedynie włączone obrabianie kolejkowe.

Ale to nie powinno mieć znaczenia.

Jedno co mnie wk... denerwuje to to, że zawsze ImageTone ustawia mi na Bright zamiast zostawić na Neutral.

[ Dodano: 2008-12-02, 20:05 ]
Marcin1978 napisał/a:
Tapeta ma kolor seledynowy, i to taki delikatny.
Czyli bladozielony - taki mi wychodził :-D
 
Marcin1978  Dołączył: 20 Lip 2008
Też mi się wydaje, że opcje, które wymieniłeś nie powinny mieć wpływu na inne wyświetlanie RAWa. W ogóle w Ustawieniach PPLa nie ma zbyt wielu opcji.

Śmiesznie jest w SilkyPix - tam przy otwieraniu jest taki mały podgląd RAWa i on jest ok. Ale po odczytaniu RAWa już jest żółto.

Nie kapuję tego. To wina mojego softu, prawda? Bo już zgłupiałem.
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007


U mnie w PPL 3.61 pod Linuksem również OK. Nie mam pojęcia co to może być. W oknie odpowiedzialnym za balans bieli ustawił na "Camera settings" i wartość "Daylight" - czy taki balans bieli miałeś ustawiony w aparacie?

W LightZone również bez problemu odczytuje jak na twoim JPG.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Marcin1978 napisał/a:
Śmiesznie jest w SilkyPix - tam przy otwieraniu jest taki mały podgląd RAWa i on jest ok. Ale po odczytaniu RAWa już jest żółto.
Dziwne, patrz na moje zdjęcie. To jest zrzut ekranowy z Silkypix.
 
Marcin1978  Dołączył: 20 Lip 2008
WuWu84, tak, balans bieli był ustawiony na Światło dzienne. To co PPL odczytuje z parametrów RAWa jest ok - i tym bardziej nie rozumiem, że jako zdjęcie wyświetla coś innego.

argawen, właśnie tak powinno to wyglądać. Nie kapuję dlaczego mam inaczej.

SilkyPix i PPL jadą na tym samym silniku, więc skoro w jednym jest z jakiegoś powodu źle, to i w drugim pewnie też. Ale dlaczego? Oto jest pytanie.

Problem sprzętowy odrzucam - RawTherapee wyświeta mi dobrze, więc to ewidentnie coś w PPLu tkwi. Tylko co? :-?

[ Dodano: 2008-12-03, 16:18 ]
Ha! Problem chyba rozwiązany. Zerknąłem do katalogu z zainstalowanym softem - tam jest podkatalog "ICCProfile". Są w nim 2 pliki - ISL-ARGB1998.icc i ISL-sRGB.icc (macie je też, czy one mi się same utworzyły?). Przeniosłem je stamtąd i w końcu plik RAW od razu jest dobrze wyświetlany.
 
cerfes  Dołączył: 03 Kwi 2008
Ja mam tak, że w RawTherapee niektóre zdjęcia mi otwiera ze zwalonym balansem bieli, choć ustawiam na 'Camera', więc powinien odczytać oryginalną wartość. Ale to tylko czasem się tak zdarza i nie wiem od czego zależy, kilka fot w serii tak czase ma, reszta jest ok. W Picasie wszystkie dobrze otwiera.

Lamerskie pytanie, bo szukam nie mogę znaleźć - skąd to ściągnąć PPL? Googlam, ale nic nie znajduje mądrego:

http://www.google.pl/sear...lient=firefox-a
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
cerfes napisał/a:
skąd to ściągnąć PPL?

Masz na płytce dołączonej do aparatu.
 
cerfes  Dołączył: 03 Kwi 2008
Pod Linuksa też? Czy tylko przez WINE?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Wersji pod Linuksa na stronie Pentaksa nie dostrzegłem.
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
cerfes napisał/a:
Pod Linuksa też? Czy tylko przez WINE?

Tylko pod WINE, przy czym wygląda na to, że wersja 3.61 działa lepiej pod WINE 1.0.1 niż w Windowsie 2003 w którym włączenie lupki "zamraża" mi system :->

Zresztą generalnie wygodniej mi się używa PPLa z tym jego okienkowym interfejsem pod menadżerem okien z linuksa niż w windowsie :roll:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach