kwrom  Dołączył: 17 Lis 2009

Moja Luna 9.02.2020r.-Tair 300 mm f/4.5 (f8) crop 1:1 (poprawione?, wyostrzone)
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006


Cytat
I took pictures of the moon for two weeks and combined them to show crazy textures across the full disc. More details below

I call this one "Oops, all terminator!"

This is a unique pet project of mine, one that took much, much longer than some of my previous images, and required learning new tricks to align and blend these images. The Lunar Terminator is where the shadow meets the light side of the moon, and is where shadows are longest so craters and mountains are seen in the most detail. However, I can't line up perfectly shots from previous nights, because the moon wobbles in it's orbit, making a perfect alignment impossible. So this was created by mapping images to a 3d sphere, which was then adjusted to compensate for the wobble, and then rendered and blended with the image, rinse and repeat. Not sure if this was worth the effort, but the image is certain unique.

źródło
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
No to kolejne dwie fotki Łysego. Świecił mi dziś swoją okrągłą, pełną gębą prosto w okna. Zrobiłem kilka fotek z ręki, z lekką podpórką. W użyciu był K-5IIs z SMC FA*300/4. Pokazuję oczywiście wycinki z pełnej klatki. Optymalne parametry naświetlania to: przysłona 8 i czas 1/250. Można wykonać wiele fotek z różnymi parametrami. Przy jasnej pełni fotki wychodzą niemal B&W. Aby "wyciągnąć" trochę barwy trzeba dość mocno niedoświetlić.
1. Przysłona 8, czas 1/250, 100ASA


2. przysłona 8, czas 1/500, 80 ASA.


Pamiętajcie aby przy obróbce nie wyciągać nic z czerni. Można wręcz zjechać nimi na minimum (w LR). Niebo i tak może być czarne. :-)
 
MichałG  Dołączył: 25 Cze 2016
Cześć, mam prośbę o ocenę mojego zdjęcia nocnego nieba i ewentualne uwagi co poprawić. Fotka znajduje się w poniższym poście.
https://bolistnieniablog.blogspot.com/2020/07/astrofotografia.html
Zdjęcie robiłem Pentaxem K-50 z kitowym obiektywem na tanim statywie, który dodatkowo oparłem o barierkę.
Zachęcam też do odwiedzin mojego bloga jeśli ktoś byłby zainteresowany, krótkimi postami o filmach i przyrodzie.
Z góry dzięki.
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
To mi wygląda bardziej na reklamę bloga niż pochwalenie się zdjęciem (te wrzucamy bezpośrednio przez tagi IMG).
Zdjęcie mocno zaszumione, z przeszkadzajkami w kadrze (fragment budynku? namiotu?), połowa kadru to drzewa. Jako nauka parametrów ok, ale sam osobiście nie wystawiałbym takiego do publicznego wglądu.
 

Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
MichałG, witaj u nas na forum. Baw się dobrze.
Ja bym przede wszystkim usunął drzewa z kadru i wybrał się w miejsce, gdzie jest mniej smogu świetlnego. Znasz może taką mapę: https://www.lightpollutionmap.info/ ??
 
MichałG  Dołączył: 25 Cze 2016
Dzięki za wskazówki.
Właśnie u mnie jest bardzo dobra sytuacja jeśli chodzi o czystość nieba. Też ciężko mi trafić na niebo bez chmur z minimalnym księżycem.
Dużo czytałem o tym, żeby właśnie zamieszczać drzewa itp w kadrze.
Jeśli chodzi o ostrość zdjęcia to wydaje wam się ok?
Dodaje inną fotkę ale robioną z ziemi, więc ciężko było mi ustawić ostrość.
undefined
 

fotopentax  Dołączył: 05 Wrz 2006
Kometa C/2020 F3 (NEOWISE) fotografowana z Krakowa 08.07.2020 w towarzystwie obłoków srebrzystych. Zdjęcia wykonane dziewięcioletnią lustrzanką Pentax K-5 ; na szeroko obiektyw Pentax FA 28/2,8 i tele z obiektywu Pentax Da 4/300 ; zdjęcia z około godz 3- 3.30 na ISO 400.







Kometa C/2020 F3 (NEOWISE) fotografowana z Krakowa, z Dostrzegalni Astronomicznej na Kozówku, dnia 10.07.2020. Zdjęcie wykonane dziewięcioletnią lustrzanką Pentax K-5 ; obiektyw Pentax Da 4/300; zdjęcia z godz 1.59 na ISO 200 ; naświetlane 3 sek, pojedyncza klatka, ze zwykłego statywu foto i bez prowadzenia za ruchem nieba, nie kadrowane i nie wyostrzane.



Drugie zdjęcie komety C/2020 F3 (NEOWISE) kadrowane:

 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
fotopentax, pewnie dużo frajdy dają takie zdjęcia. Pewnikiem poza nieprzespaną nocą trzeba sporo cierpliwości, której mnie niestety brakuje. Świerzbi mnie by wypróbować astrotracera z K3II, czekam na odpowiednie miejsce.
Gdybym miał porównać, to podobny efekt miałem ostatnio na dziurach w emulsji Fomy. Oczywiście nie nabijam się, ale też miałem po kilka komet na jednym zdjęciu.

[ Dodano: 2020-07-12, 22:00 ]
No to moje dziury w emulsji ;-) Wielki Wóz
 

fotopentax  Dołączył: 05 Wrz 2006
Kometa C2020 F3 (NEOWISE) z 14.07.2020 fotografowana z Krakowa. Zdjęcia wykonane dziewięcioletnią lustrzanką Pentax K-5, która podczas robienia zdjęć komety, przed drugą w nocy - odmówiła mi posłuszeństwa. A szkoda bo później kometa była wyżej i ponad krakowskim smogiem, a szarpanie się z zawieszonym aparatem - skończyło się na ułamaniem klapki baterii, bo tylko poprzez wyjęcie baterii - czasami dało się zresetować aparat i go uruchomić. Obiektyw Pentax Da 4/300 ; zdjęcie to pojedyncza klatka naświetlana 3 sek na ISO 400. Tak że czeka mnie kupno następnego Pentaxa K-5 , K-3 II lub KP..



[ Dodano: 2020-07-16, 20:16 ]
Udało mi się na chwilę reanimować mojego Pentaxa K-5.
Tak wyglądała Kometa C/2020 F3 (NEOWISE) 14.07.2020 w Krakowie z Dostrzegalni Astronomicznej na Kozłówku ale o godz 22.30. Zdjęcie tym razem to stack 28 klatek w DSS . Natomiast zdjęcie powyżej to jedna klatka i było robione tego samego dnia ale rano ok godz: 2.

 

idzi  Dołączył: 24 Paź 2010

PentaxK1 i Laova 15 mm makro
 

fotopentax  Dołączył: 05 Wrz 2006
idzi napisał/a:
Obrazek
PentaxK1 i Laova 15 mm makro


Brawo!
 

idzi  Dołączył: 24 Paź 2010
fotopentax, dziękuje, jak opanuję funkcję śledzenia gwiazd to będzie lepiej
 
ZbyszekO  Dołączył: 20 Paź 2010
Dzień dobry,
zamieszczam zdjęcie zagadkę, którą sfotografowałem 25.07.2020. Zjawisko w postaci świecących punktów rozciągało się na osi NE-SW. Trwało kilkanaście minut i zanikło, wyglądało jakby rozwiewane przez wiatr. Czy ktoś wie co to mogło być?
https://drive.google.com/file/d/1eV447O7q0Y-_ZN_ybXH9GRcVI_zJF4th/view?usp=sharing
i moje Perseidy :-D
https://drive.google.com/file/d/1m2BGExh9UVnMqY7ECS7ntWc7LkX9jZOC/view?usp=sharing
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
Myślę, że to pierwsze, to satelity Maska.

A drugie bardzo sympatyczne. Mnie nie udało się upolować nic.
 
ZbyszekO  Dołączył: 20 Paź 2010
To nie są starlinki Muska. One lecą z innego kierunku (z zachodu na wschód) i na dodatek w szyku.
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
statyw jaki się okazał mało sabilny i wytrzymały.
podgląd też nie wiele daje.
a do tego program składa te fotki jak chce :-(
czy ktoś zna jakiś programik do składania takich "ruchów gwiazd"???
 
Piotrek K  Dołączył: 16 Lis 2009
... próbowałeś: www.startrails.de?
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
Jeszcze nie :-) dzieki

[ Dodano: 2020-09-01, 22:06 ]
jest trochę lepiej :)
ale chyba musze jeszcze poćwiczyć

 
gawain74  Dołączył: 04 Cze 2011
Zdecydowanie lepiej, wcześniej miałeś poruszony statyw i żaden program by tego nie ogarnął.
Teraz jest bardzo fajnie, ładna kompozycja. Są widoczne przerwy między klatkami, ale widoczne tylko w powiększeniu.
Program który zaproponował Piotrek K ma chyba taką funkcję łączenia przerw, ale to działa tylko wówczas gdy nie są one zbyt duże

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach