Kameleon Super  Dołączył: 06 Mar 2021
duzyalf napisał/a:
... tydzień temu kupiłem SWSA i wydaje się to nieporównywalnie lepsze rozwiązanie niż O-GPS....


Oglądałem to urządzenie. Nie analizowałem jednak dodatkowych kosztów pozostałych potrzebnych akcesoriów opcjonalnych.
Napisz coś więcej o nowym nabytku.
 

duzyalf  Dołączył: 07 Lip 2017
Sam się dopiero go uczę, ale widzę duży potencjał. Przede wszystkim warto polować na wersję Pro Pack. Są tam wszystkie niezbędne rzeczy, które pozwolą robić już sensowne astrofoto. Widzę też dużo opinii, że warto zainwestować w dedykowany statyw (lub z innego montażu), bo jest po prostu stabilniejszy. Można znaleźć używki takiego zestawu za trochę ponad 1k zł - zwłaszcza pierwszej wersji, tej bez WiFi. Z dodatkowych kosztów to trzeba mieć programowalny wężyk spustowy, bo bez tego jest w opór niewygodnie, albo robimy interwał klatkami po 30s co trochę mija się z celem. Niezbędnym wydaje się być również zakupienie/zrobienie opaski grzewczej na obiektyw, co pozwoli na wydłużenie sesji (po 30 minutach zwykle mamy rosę na szkle). Właśnie zamówiłem sobie taką opaskę z Ali, zobaczymy co to warte ;-) . Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest użycie głowicy kulowej do ustawiania aparatu. W wersji ProPack nie jest to niezbędne (bo w niższych już tak), ale znacznie poprawia komfort pracy. Jeśli ktoś nie ma, to myślę, że warto kupić powerbank najlepiej z dwoma wyjściami USB (jedno do montażu, drugie do grzałki), ale montaż można również zasilać czterema bateriami AA.
To chyba tyle z niezbędnych dodatkowych akcesoriów. Fajna jest opcja guidingu prowadzenia, co może się przydać przy większych ogniskowych (pewnie powyżej 300mm), ale zasadnym jest pytanie, czy warto inwestować kolejne pieniądze w - jakby nie było - amatorski i dość lichy montaż. Widziałem, że można zrobić przyzwoity guiding po kosztach, ale wciąż mamy korekcję tylko w osi RA i bardzo dużo zależy od precyzji ustawienia na biegun. Z mniej istotnych rzeczy, ale poprawiających jakość fotografowania jest maska Bahtinova do obiektywów. Pozwala ona bardzo precyzyjnie ustawić ostrość na gwiazdy (można ją łatwo wydrukować jak ktoś ma dostęp do drukarki 3D). Mam nadzieję, że o niczym nie zapomniałem ;-)
Podsumowując myślę, że urządzenie daje dużo możliwości i frajdy za stosunkowo niewielkie pieniądze. Widać na wielu przykładach jakie fotki można z tego wyciągnąć. Z pewnością jest to dobra droga na zapoznanie się z astrofotografią i spróbowania swoich sił w tej materii. W razie porażki lub zniechęcenia nie powinno być problemu ze sprzedażą, bo widzę, że popyt na ten montaż jest całkiem spory.
 

duzyalf  Dołączył: 07 Lip 2017
Moje pierwsze przyzwoite rezultaty w astrofotografii. Obróbka jeszcze leży, ale coś powoli zaczyna się pojawiać
Mgławice Serce i Dusza
69 x 2 minuty,135mm @ f/3.2, ISO 640, 15 darków.
IC 1805 & IC 1848 by Alfred Błażytko, on Flickr
 

Kerebron  Dołączył: 10 Mar 2016
Żartujesz? Spokojnie nadaje się do umieszczenia w APoD.
 

duzyalf  Dołączył: 07 Lip 2017
No bez przesady ;-) jeszcze kilka lat pracy i sporo kasy musiałbym włożyć w to, żeby móc w ogóle myśleć o wysyłaniu swoich fotek do APOD :-P
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
duzyalf, jak tak wyglądają pierwsze przyzwoite rezultaty to przyszłość rysuje się znakomicie. Pixel peeping jest mi obcy, ale tu sobie popatrzyłem w powiększeniu od brzegu do brzegu i technicznie jest petarda. Pozostaje wyszukiwać pięknych obiektów i kontynuować focenie.
duzyalf napisał/a:
69 x 2 minuty,135mm @ f/3.2, ISO 640, 15 darków
To brzmi jak dużo roboty. Szacunek! :-)
 

Kerebron  Dołączył: 10 Mar 2016
duzyalf, oglądam APoD niemal od początku jego istnienia i twierdzę, że Twoje zdjęcie z łatwością znalazłoby się nawet w tej lepszej połowie zamieszczonych tam prac. A już tych amatorskich, to na pewno.
 

duzyalf  Dołączył: 07 Lip 2017
Dzięki za miłe słowa ;-)
Tymczasem kolejne próby, ale już większa ogniskowa i mniej materiału.
M45 - Plejady
113 x 50s, 300mm @ 5.6, ISO1000
M 45 by Alfred Błażytko, on Flickr
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Ładne :-)
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Powiem więcej: bardzo ładne :evilsmile:
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
zazdrość zżera :-)
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Wolę poranki z aparatem, nie nocki - ale jest czego pozazdrościć, efekty piękne ;-)
 

duzyalf  Dołączył: 07 Lip 2017
Dziękuję za komentarze! Teraz coś bardziej zimowego, czyli fragment Oriona.
K50 + Samyang 135/2 @3.5 + SWSA
70 x 90s, ISO 400
Orion by Alfred Błażytko, on Flickr
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Fajne makro. Rozbudzają takie foty wyobraźnię.
 

duzyalf  Dołączył: 07 Lip 2017
Popularna ostatnio kometa 12P/Pons-Brooks w towarzystwie M31, czyli Galaktyki Andromedy.
PS: Test mojego szkła do makro, czyli Laowa 100/2.8 został oblany. Gwiazdy bardzo nierówne w obrębie kadru. Mimo to zdjęcie warte pokazania ;-)

 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Nie wiem gdzie tu szukać nierówności :mrgreen:
Wciągające. Na pełny ekran, zgasić światło i w gwiazdy :->
 

rysiekll  Dołączył: 10 Maj 2007
duzyalf, test jak test... Nie wymagasz od siebie za dużo ; ;-) :?:
:-B :-B :-B
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Piękne, od dawna myślę o SWSA, ale jakoś temat zawsze spada na dalszy plan. Podtrzymujesz jednak mój apetyt :-B
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
duzyalf napisał/a:
Mimo to zdjęcie warte pokazania ;-)
Dla mnie bomba, świetne foto :!:
 

duzyalf  Dołączył: 07 Lip 2017
Dzięki za miłe słowa! :-B
rychu, lewy górny róg ;-)
rysiekll, od siebie za mało, ale od optyki za dużo :-D
Ryszard, dzięki!
bbartlomiej, gorąco polecam. Super sprzęt do astrofoto dla początkujących. Ja już zrobiłem upgrade z myślą o rozbudowaniu zestawu o jakiś teleskop. Na razie wygląda to tak jak na fotkach. Mam dwa główne szkła do astro - Samyang 135/2 i Pentax 300/4. Ten pierwszy jak widać dorobił się fajnych obejm, a z drugim muszę kombinować żeby to działało (ale obejmy już się drukują).
20240205_232007 by Alfred Błażytko, on Flickr
20240303_221607 by Alfred Błażytko, on Flickr

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach