roket  Dołączył: 15 Lis 2008
bix, Jasiek Matacz ma problem nie z Rawem tylko z Pentaksowym RAW czyli PEF zapewne oto chodzi , niestety nie bawię się w Rawy więc nie wypowiem się , choć wydaje mi się że ufraw daje sobie radę z pef .
 

bix  Dołączył: 22 Sty 2008
roket, ja to wiem, użyłem słowa rawy jako synonim do pentaksowego PEF'a. Co nie zmienia faktu, że są dwa wątki conajmniej gdzie ludzie pisali w czym obrabiali. Szukał drugi raz nie będę, do póki sam nie będę potrzebował.
 

roket  Dołączył: 15 Lis 2008
Jasiek Matacz,
Cytat
Nie chce mi się zostawiać kompa by sciągnął to 4.5giga:D
:shock: i po co , wystarczy 700 mb iso systemu podstawowego , resztę dociągasz z netu plus środowisko w wersji core i wszystko , i dokładasz co ci niezbędne .Ja po dwóch latach mam 3giga , a połowę tego i tak bym się chętnie pozbył. :evilsmile: a co do pef -a na linuksie faktycznie był ten wątek gdzieś na forum.
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
roket napisał/a:
Jasiek Matacz ma problem nie z Rawem tylko z Pentaksowym RAW czyli PEF zapewne oto chodzi , niestety nie bawię się w Rawy więc nie wypowiem się , choć wydaje mi się że ufraw daje sobie radę z pef .
RawTherapee w wersji linuksowej też bez problemu otwiera PEF-y
 

takseo  Dołączył: 25 Wrz 2008
Mam probem. Wczoraj zainstalowalem windowsa. Teraz chcialbym zainstalowac Linuxa. Tutaj zaczynają się schody... Wszystkie partycje sformatowalem jako NTFS. podzielone w ten sposob:
c - system 25 GB
d- partycja "downloads". Jak nazwa wskazuje, wszelkie rzeczy ściagane z internetu. 5GB
e - programy 50GB
f - muzyka 100GB
g - zdjecia 255 GB
h - moje dokumenty (partycja robi za standardowe "moje dokumenty") 25 GB
i - testowa (tutaj testuje rozne badziewia) ok 10GB

Stąd moje pytanie. Mogę zainstalować linuxa? czy muszę znów partycjonować dysk?
 

MiQ27  Dołączył: 17 Wrz 2007
takseo napisał/a:
d- partycja "downloads". Jak nazwa wskazuje, wszelkie rzeczy ściagane z internetu. 5GB

Taka mała ? :shock: :lol:
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
tekseo Na Twoim miejscu zmniejszyłbym partycję systemową - 10 GB na Windows spokojnie wystarczy, z pozostałych 15 wygospodarowałbym ok. 100-200 MB na boot, 5 GB lub więcej na partycję podstawową Linuksa, z 1,5 - 2 GB na swap dla pingwina. Zmień też rozmiar któreś z dalszych partycji i załóż partycję home (wielkość co najmniej ok. 20 GB). Takie mam sugestie. Co do pierwszych partycji czyli kolejno: Windows, boot, Linux, swap - jeśli założysz je w podanej kolejności na początku dysku to będą się ładowały trochę szybciej co nie jest bez znaczenia. Home ma za zadanie przechowywać Twoje ustawienia i pliki więc może być w dowolnym miejscu dysku. Co do samego partycjonowania - o ile pamiętam, lepiej jest zacząć je spod Windowsa. Mam na myśli zmianę rozmiaru partycji, lub ewentualne jej usunięcie. Tworzenie nowych partycji zrobisz sobie już w trakcie instalacji Linuksa. Powodzenia ! :-B
 

takseo  Dołączył: 25 Wrz 2008
MiQ27 napisał/a:

Taka mała ? :shock: :lol:

Taka mała, bo do niej tylko ściagam, sprawdzam antyvirem i przerzucam dalej :P

Enzo, Dzięki za pomoc :-) mam nadzieję że nic nie spsuje. :-/

Jeszcze chciałbym się dowiedzieć, czy mogę zainstalować linuksa, na partycji sformatowanej w NTFS? Dobrze by było, jakbym miał dostęp do niej z poziomu windows i Linuksa.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
takseo napisał/a:
Jeszcze chciałbym się dowiedzieć, czy mogę zainstalować linuksa, na partycji sformatowanej w NTFS? Dobrze by było, jakbym miał dostęp do niej z poziomu windows i Linuksa.

Nie - Linux używa swojego systemu plików. Ale: pod Linuksem będą dostępne wszystkie partycje jakie masz na dysku z możliwością zapisywania i kasowania (czyli pełny dostęp), natomiast spod Windowsa musisz poszukać programu który umożliwi Ci dostęp do partycji Linuksa (jest takowy - poszukaj w googlach). Najlepiej po prostu zapisywać pliki na partycjach "pozasystemowych" w Twoim przypadku - na partycjach: zdjęcia, muzyka, downloads. Możesz mieć problem z zapisem (odczyt działa bezproblemowo) w folderze "Moje dokumenty" który jest folderem Windows i nie można zapisać w nim nic z poziomu Linuksa. Wystarczy dokumenty przenieść do innego folderu.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Jasiek Matacz, jeżeli pod Linuxem to pewnie używałeś Midnight Commandera
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
aa, o to chodzi :-)

no to może Total Commander z pluginem EXT2 do odczytu partycji linuxowych :?:

ew jeszcze coś takiego http://www.howtoforge.com...ns-from-windows
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Tutaj jest program do odczytu partycji linuksowych: http://dobreprogramy.pl/i...r+Windows+1.11a
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
Jasiek Matacz napisał/a:
P.S Jak to jest z odmianą nazwy "Linux" Bo na pisanie w/w poście przez "ks" poprawia mnie firefox.

Przy odmianie zamieniasz "x" na "ks", no i z dużej litery np Linuksa, Linuksowi.
Cytat
tego programu akurat nie sprawdzałem faktycznie:( Ale próbowałem 3 innych maszyn do rawów które podobno każdy odtworzą i nic... Nawet Gimpowy plugin do rawów nie pomaga...

Obecnie chyba każdy z wciąż rozwijanych programów do obróbki RAW obsługuję K100D. Szczególnie, że większość z nich jest oparta o dcraw.

Jeżeli chcesz możesz też używać programu dołączonego przez producenta - działa bez problemu pod WINE 1.0.1 na Debianie Sid :-)
 
BAN YellowLabel  Dołączył: 30 Mar 2008
linux - tak na szybko i krótko :)
witajcie,
chciałbym się przenieść z XP na linuxa i tu mam dwa krótkie pytania:

1) Czy można obsługiwać pod linuxem programy portable przygotowane na windowsie?
2) Czy dokumenty w formacie MS Office 2003 można bez problemu otworzyć na ubuntu nowym?


temat poleci jutro w kosmos :)
z góry dzięki za odpowiedzi

 

bix  Dołączył: 22 Sty 2008
1. przez program Wine prawdopodobnie tak (nie sprawdzone). Ale po co? Są pod linuksa osobne.
2. sprawdź pod windowsem :P czyli zainstaluj open office i jak tam się uruchomi to i pod ubuntu. Ale na 90% powinny się otworzyć
 

roket  Dołączył: 15 Lis 2008
2. Ja otwieram w kwordzie pod kde w Debianie..

 
BAN YellowLabel  Dołączył: 30 Mar 2008
bix, ale jak jestem przyzwyczajony na przykład do paint shop pro mojego i mojej wersji portable to trudno będzie mi zmienić na gimpa lub inne, podobne :)
 
jungli
[Usunięty]
YellowLabel,

Pierdziulisz, ubuntu jest zajefajne, praktycznie masz zamienniki do wszystkiego, nie gadaj tylko instaluj

hej
 
BAN YellowLabel  Dołączył: 30 Mar 2008
jungli, no jak Ty tak mówisz to nic tylko instalować :-D
 

roket  Dołączył: 15 Lis 2008
YellowLabel,
Cytat
ale jak jestem przyzwyczajony na przykład do paint shop
zamiennik w linuksie tohttp://http://www.pz2.edu...Dane/kpaint.htm

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach