vito157  Dołączył: 28 Maj 2008
Nowy soft do katalogowania zdjec
W necie znalazlem nowy (polski!!!) soft do katalogowania zdjec. Program jeszcze w wersji beta, ale zapowiada sie chyba niezle. Warto sprobowac. Tu jest link:
www.fotofoter.org
 

Grendel  Dołączył: 31 Gru 2006
funkcjonalnie przypomina program od twórców whibala, ale cóż... o klasie programu będzie świadczyć jego zachowanie po tym, jak dostanie zadanie skatalogowania np. 50 tys zdjęć.

[ Dodano: 2008-06-18, 23:29 ]
oh! :) używa .neta... już go nie lubię :)
 

vito157  Dołączył: 28 Maj 2008
To prawda. Wiele programow zachowuje sie fajnie, jak ma do skatalogowania kilkadziesiat/kilkaset fotek z aparatu 3mpix. Ale jak dostaje kilkanascie tysiecy 10mpix - to wymiekaja. Dlatego tez wciaz jestem w fazie szukania programu do katalogowania (ludzieeeeee, tylko nie piszcie, ze picassa jest rewelacyjna, bo mam zajady i sie smiac nie moge). Katalogowania - a nie katalogowania plus obrobki. LR jest dobry, ale korzystam nie tylko z niego (czasem obrabiam zdjecie na 3-4 programy) i traktowanie LR jako wyszukiwarki czesto bywa niewygodne. Moze ktos zna taki program?
 

kafciok  Dołączył: 24 Lut 2007
vito157 napisał/a:
(ludzieeeeee, tylko nie piszcie, ze picassa jest rewelacyjna, bo mam zajady i sie smiac nie moge)

Oooo... brak witaminek ;-)
 

Grendel  Dołączył: 31 Gru 2006
picasa ma tylko jedną wadę - nie pytając o zgodę natychmiast usuwa miniatury jeśli nie znajdzie danego nośnika - i mam taki problem pod ubuntu że mam podpięty dysk ntfsowy montowany po kliknięciu dopiero i jak picasę się wcześniej odpali to niestety ale zaczyna od nowa szukać plików. Pod windowsem jest zresztą podobnie - możnaby tylko po przeskanowaniu przełączać w tryb jednokrotnego skanowania ale to upierdliwe zleksza.
 

vito157  Dołączył: 28 Maj 2008
Moim zdaniem, picassa ma wiecej wad. Od wbudowanego edytora fotografii poczynajac, po automatyczne skanowanie dyskow.
Nie mowie, ze program jest zly. Z cala pewnoscia, ma swoich zwolennikow. Ale ja do nich nie naleze. Nie chce mi sie dyskutowac o 'wyzszosci swiat Wiekiej Nocy nad swietami Bozego narodzenia'. Szukam czegos zupelnie innego, niz picassa. I tyle.
 

Grendel  Dołączył: 31 Gru 2006
Automatyczne skanowanie można wyłączyć, ale oczywiście trzeba potem pamiętać o włączaniu skanowania tam gdzie coś zmieniamy. Picasa ma jedną niezaprzeczalną zaletę - szybkość - muszę ostatnio szybko przeglądać zbiór ponad 20 tys zdjęć w poszukiwaniu konkretnych fotek (historia szkoły) - scrolluję zdjęcia w tempie kilkudziesięciu na sekundę, wszyscy wkoło krzyczą że nic nie widzą i co ja w ogóle robię... A ja po prostu wiem co powinienem widzieć (np. fota b/w skan z odbitki, rozmyty itd...) i picasa naprawdę świetnie się sprawuje, nie przycinając się... Ligtroom w tej konkurencji odpadł w przedbiegach.
 

mateo_m  Dołączył: 17 Maj 2007
szukalem darmowego softu i sie poddalem... Bawie sie teraz testowa wersja programu iView MediaPro3 Świetny program. Naprawde ulatwia prace. Mozna bez problemu katalogowac zdjecia, nadawac po kilka kategorii, kolorki, gwiazdki. Miniatury w wybranej przez naz rozdzialce zapisuj lokalnie na dysku i mozna to przegladac niezaleznie od obecnosci org zdjec. Powie nam gdzie mamy zapisane te zdjecia. Umozliwia robienie pokazów slajdów wybranych zdjec (np. wg kategori). I nawet obsługuje profile kolorów (niestety tylko jesli sa dostepne orginalne pliki, bo w miniaturach nie zapisuje profili). Istnieje do niego chyba darmowa przegladarka utworzonych katalogow.

Tylko nie wiem ile kosztuje... Moze zaraz sprawdze i tu podam...

[ Dodano: 2008-06-19, 22:25 ]
eeee.... Zeby było ciekawej, to to co mam to jet troszeczke starsza wersja, bo teraz to majkrosoft przejal i sie to nazywa Microsoft Expression Media 2

[ Dodano: 2008-06-19, 22:25 ]
No i cena... 200$
 

Tok'Ra  Dołączył: 11 Lip 2006
Można testować coś takiego: http://www.whereisit-soft.com/
Program nazywa się Whereisit i ma całkiem przyzwoitą (jak na moje potrzeby) funkcjonalność. Katalogowanie zdjęć jest jego czynnością tak jakby uboczną, bo tworzysz miejsce np. Płyta nr 345, gdzie następnie wskazujesz czy katalog na dysku, czy faktyczną płytę z fotkami - program dopisuje to do bazy łącznie z miniaturkami. Potem gdy szukasz - wyszukujesz po nazwie pliku czy opisie, albo ręcznie po miniaturkach - po namierzeniu wiesz po którą płytkę sięgnąć.

 

vito157  Dołączył: 28 Maj 2008
A ja znalazlem PicaJet. I to wlasciwie jest to, o co mi chodzilo. kataloguje szybko, latwo znalezc plik, czyta DNG (niestety, PEF-ow nie). Od kilku dni bawie sie tym programem i - jak na razie - zlego slowa o nim powiedziec nie moge. Jest wersja platna, ale jest i darmowa. 4,5 gwiazdki - w mojej ocenie.
 

agrest  Dołączył: 11 Cze 2008
dokładnie.Dopuki były to jpg z k20 było nieco wolno ale dobrze,lecz próba wgrania pef-ów skonczyła sie totalną zamianą kolorów... wiec pikasa jako katalogujący soft odpada.
 

AiKSz  Dołączył: 29 Sty 2008
Grendel napisał/a:
i mam taki problem pod ubuntu że mam podpięty dysk ntfsowy montowany po kliknięciu


mozna automatycznie montowac partycje ntfs

http://forum.ubuntu.pl/showthread.php?t=68634

tylko wtedy trzeba jeszcze zaistalowac programik do ntfs zeby system mogl zapisywac na takich partycjach
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
To ja się podepnę. Szukam czegoś takiego:
1. Zastosowania komercyjne
2. Opisywanie i wyszukiwanie za pomocą słów kluczowych (najlepiej, żeby można ich było sporo dodawać)
3. Musi radzić sobie z co najmniej kilkoma tysiącami zdjęć
4. Obsługa PEF, NEF, i ew. DNG
5. Cena max 300-400 PLN
6. Ma być szybki i bez wodotrysków

Myślałem o Photoshop Elements, ale wygląda mi to ma straszną kobyłę napchaną bajerami. Może się mylę?
 

vito157  Dołączył: 28 Maj 2008
Moge Ci polecic dwa programy, ale - jak wszystko - ma swoje zady i walety:
1. iTag. Fajny, bo wyszukuje zdjec po tagach. Ale nie obsluguje RAWow
2. Imagic 4 free browser. Szybki, bez bajerow, czyta RAWy (zabij mnie, ale nie pamietam, czy PEFy tez, ale DNG na 100%).
Oba sa bezplatne.
 
ryve  Dołączył: 14 Wrz 2006
ja nasłuchałem się wiele dobrego o digikam (http://www.digikam.org/) i przymierzam się do testów jak wrócę na ziemie ojczyste. mam nadzieję, że się sprawdzi.

no i nie używa .net'a ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach