Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
rc037?

Na pewno zapisałeś ten plik jako pef (nie tif)?

U mnie otwiera bez problemu (ACR 3.7).
 

Michał K  Dołączył: 22 Lut 2007
tak,rc037...ściągam na pulpit i wyświetla że to .tiff
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Michał K napisał/a:
ściągam na pulpit i wyświetla że to .tiff
Windows Cię okłamuje. To pef. Zmień mu rozszerzenie na właściwe.
 

Michał K  Dołączył: 22 Lut 2007
nawet podczas ściągania wyświetla że to tiff


[ Dodano: 2007-09-24, 01:48 ]
tak samo jest z 036
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Ale uparty jesteś :-)

To masz skrinszota ode mnie.


To jest PEF. PEF. PEF.

Też tak czasami miałem. Zmień mu to rozszerzenie.

[ Dodano: 2007-09-23, 19:57 ]
Podejrzewam, że takie szopki dzieją się, kiedy rozszerzenie "pef" nie jest zarejestrowane w systemie. Jak mam PPLa zainstalowanego, to pliki zapisują się z właściwym rozszerzeniem, ale rzeczywiście, pamiętam, że kiedyś miałem tak samo jak ty.
 

Michał K  Dołączył: 22 Lut 2007
już działa :-D nie mogłem zmienić rozszerzenia bo było ukryte...ale google pomogło i widze piękną mgiełkę z księżycem na niebie :-D przepraszam za zamieszanie :-) ..
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Michał K napisał/a:
nie mogłem zmienić rozszerzenia bo było ukryte...
Polecam jakiś filemanager, bo zarządzanie plikami w okienkach windowsowych może do pasji doprowadzić.
Michał K napisał/a:
przepraszam za zamieszanie
Nie ma problemu.
 

Michał K  Dołączył: 22 Lut 2007
ładnie wysłałem już wg planu :-) a teraz idę spać,bo za 5 godzin na wycieczke szkolną...może jakiegoś raw'a jeziornego zrobię ;-)
 

wintermute  Dołączył: 18 Cze 2007
to jak w koncu jest... mozna czy nie mozna uzywac warstw ????
z jednej strony jesli ktos ma dobry soft do usuwania szumu ISO to uzywa wieeelu warstw podswiadomie i to jest wolno robic, z drugiej strony jesli nie wolno uzywac warstw to mamy pojedynek miedzy roznymi na sztywno zapisanymi algorytmami odszumiania, a nie mozna samemu sie w taki sposob pobawic, tylko trzeba korzystac z mozliwosci (suwaczkow) jakie wedlug autora algorytmu powinny byc dostepne dla uzytkownika
dlatego proponuje uwolnic warstwy :)
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Dotychczas nie można używać warstw.
Chyba, że Jarek coś zmofyfikuje w zasadach RC.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Wintermute, chodzi w tej zabawie o nauczenie się wołania RAWów a nie o zdobycie lauru mistrza suwaczkowego. Na dobrą sprawę powinno wszelkie operacje wykonywać się w dowolnym konwerterze RAW. Jarosław w swej szczodrości dopuścił użycie programu postprodukcyjnego, celem wyrównania szans między posiadaczami zaawansowanych programów, a tymi, którzy poprzestają na PPL. Powiedziane jednakże zostało wyraźnie: żadnych warstw czy działań selektywnych.
 

wintermute  Dołączył: 18 Cze 2007
to jesli zadnych warstw to takze zadnych programow do odszumiania... bo one rozkladaja na warstwy koloru obraz bazowy, filtruja (rozmywaja, wyostrzaja, cuda na kiju) kazda z warstw osobno, a pozniej skladaja wszystko do kupy i niby wszystko gra... i to wlasnie jest suwaczkologia, a nie poznanie jak cos wydobyc z czegos za pomoca narzedzi, ktore i tak sa wykorzystywane.
to tak jakby zakazac uzywania młotka i dluta, a pozwolic na prace mlotem pneumatycznym ;-)
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Idea RC jest taka, że tzw. normalny użytkownik robi RAW i chce z tego wyciągnąć "najlepsze co sie da". Ma do dyspozycji wywoływarkę, program do map bitowych, program do odszumiania.

Do osiagniecia dobrych efektów wystarczy podstawowa znajomosć zasad korekcji barwnej oraz użycie wyżej wspomnianych narzędzi. Dopuszczalne jest używanie funkcji, które są w danym programie. Możesz użyć narzędzia do ratowania świateł lub cieni, jeżeli jest w sofcie. Nie możesz użyc warstw do zniwelowania kontrastu czy gumkowania.

Takie podejście gwarantuje, że wszystkie operacje są wykonywane zawsze na całym obrazie, a nie np przez wydzielanie/zaznaczanie.

Taka jest umowa. Jednak temat korekcji jest wystarczająco skomplikowany, żeby nic nie zmieniać w zasadach RC. IMHO.
 

wintermute  Dołączył: 18 Cze 2007
a jesli chcialbym uzyc warst do rozlozenia na CMYKa, YUVa lub RGBA? i przeleciec kazda warstwe calosciowo osobno filtrami?
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Rozłożenie do CMYKa (jak każda konwersja) powoduje pogorszenie jakości obrazu. O YUV nie słyszałem w przypadku grafiki, natomiast bardzo zaciekawiło mnie rozłożenie do RGBA. Może słówko więcej na ten temat?
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
O ile wiem, operacja na kanałach w dowolnym trybie, nie jest zabroniona. Co jest na przykład miłe, bo wyostrzanie kanału jasności w LAB jest miłe :-)
 

wintermute  Dołączył: 18 Cze 2007
czyli mozna czy nie mozna rozlozyc obrazu na warstwy gdzie kazda warstwa dto osobny kanal?

-> michu
to bardzo proste, jak masz zdjecie ducha to masz RGBA, a jak zwyklych ludzi to tylko RGB :-P
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
No tak. Zapomniałem o duchach.
 

Misiek  Dołączył: 05 Lip 2007
wintermute napisał/a:
a jesli chcialbym uzyc warst do rozlozenia na CMYKa, YUVa lub RGBA? i przeleciec kazda warstwe calosciowo osobno filtrami?


wintermute, wyluzuj :mrgreen: to tylko zabawa i nauka.
Nic nie zrozumiałem z tego co napisałeś :-P .

Jak dla mnie to można by było uzywac tylko PPL, bo inne programy nie są standardowo dołączone do aparatu i często trzeba za nie wyłożyć odpowiednią kwotę. Przykładowo popatrz na ostani RAW Challenge - zorzyk wywołał zdjęcie naprawdę super - moim zdaniem najlepiej ze wszystkich - i był tak uprzejmy, że udostępnił nam ustawienia przy jakich to zrobił. Okazało się, że używał chyba ACR w Lightroomie, a ja nie mam tego programu (a nie chcę instalować pirata), natomiast PPL nie daje takich możliwości (może daje, ale ja nie zdaję sobie z tego sprawy).
Już widać jaka jest różnica w samym oprrogamowaniu do wywoywania RAWów. Może nie dodawajmy do tego jeszcze PS'a, warstw i innych, bo "konkurs" straci swój edukacyjny i zabawony charakter - a chyba o to chodzi :-D
 

wintermute  Dołączył: 18 Cze 2007
spox, Misiek, ja takze traktuje to jako zabawe, ale nie mam nawet PPL'a wiec kombinuje sobie w UFRaw+gimp :-) , a ze ten sprzet ma wszystkie podstawowe mechanizmy i moze troche mniej automatow niz soft ze stajni adobe wiec trzeba kombinowac jaka sie umie tym co sie ma... stad takie "tekniczne" pytania :-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach