Ślimak  Dołączył: 03 Lip 2008
Lightroom - wyostrzanie do odbitek
Witam,
Wysłałem do labu sporą ilość zdjęć wywołanych w LR. Zdjęcia podczas obróbki wyostrzone "standardowo" (Sharpening w domyślnych ustawieniach). Potem eksport do JPG i konkretnego formatu (12.7x17.8 400dpi) z włączoną opcją wyostrzania dla „Glosy paper” z opcją standard. Miałem nadzieję, że przy takim eksporcie odbitki wyjdą dobrze pod względem ostrości. Na ekranie po eksporcie były sporo przeostrzone – czytałem, że do wydruku powinny być przeostrzone i miałem nadzieję że opcja standard będzie ok. Niestety okazało się że standard to sporo za dużo.
Pytanie, co zrobiłem źle? Może trzeba było wyłączyć ostrzenie w LR i tylko przy eksporcie ostrzyć? Albo odwrotnie nie ostrzyć przy eksporcie?
Obawiam się że opcja „low” też da za bardzo wyostrzone zdjęcie.
Ale chyba po to jest opcja ostrzenia do druku żeby z niej korzystać.
Może ktoś z Was podzieli się swoimi doświadczeniami w tej materii.

Pozdrawiam
Ślimak
 

w4syl  Dołączył: 16 Lis 2007
A co to znaczy "domyślnych" ustawieniach? Bo może są różne:) Domyślnie w moim LR jest akurat bardzo delikatne wyostrzenie zdjęć.
 

Ślimak  Dołączył: 03 Lip 2008
"domyślnych" - znaczy takich jakie są ustawione w programie bezpośrednio po instalacji (pierwszy suwak na 25 a pozostałych nie pamiętam - nie mam teraz dostępu do LR) i zgadzam się że to jest delikatne wyostrzenie tyle że ostrzenie podczas exportu przy ustawionych opcjach „Glosy paper” z opcją standard jest nie do przyjęcia moim zdaniem.
 

Tok'Ra  Dołączył: 11 Lip 2006
Chyba nie ma innej metody jak utworzyć eksport z jednego zdjęcia w kilku wersjach ustawieniowych z podpisem pod zdjęciem dla rozróżnienia odbitki. Następnie oglądamy wynik z fotolabu i zapisujemy ustawienia dla najlepszego rezultatu i tak robimy kolejne.

Może być tak, że w jednym fotolabie zdjęcie wyjdzie mocno przeostrzone, a w drugim te samo będzie jak mydło.

Ja tu bym wyostrzał tak, by akceptować wynik ostrzenia na monitorze - szansa, że wyjdzie w labie akceptowalnie będzie wtedy większa.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Ja ostrze pod papier z opcja LOW i zamawiam odbitki bez korekcji. Efekty sa dobre.

Byc moze LAB dolozyl ostrosci od siebie?
 

Ślimak  Dołączył: 03 Lip 2008
Ja też zamawiałem bez korekcji, ale może jednak jakąś korekcję zrobili.
Jak na moje oko to nawet na LOW dla niektórych zdjęć wyostrzenie jest za duże - powstają obwódki wokół "najostrzejszych" krawędzi.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Ślimak napisał/a:
Jak na moje oko to nawet na LOW dla niektórych zdjęć wyostrzenie jest za duże - powstają obwódki wokół "najostrzejszych" krawędzi.

To sie zgadza. Im mniejsze wymiary pliku w px, tym obwodki wieksze. Im ostrzejszy plik wejsciowy, tym obwodki wieksze. W wersji 2.2 podobno to poprawili ( http://fotografuj.pl/News...i_nowe_aparaty/ )
 

Ślimak  Dołączył: 03 Lip 2008
Muszę zatem przetestować nową wersję - dziękuję za informację :-) .

[ Dodano: 2008-12-18, 23:29 ]
Melduję że problem został rozwiązany :-)
W LR 2.2 zdjęcie po eksporcie z opcją ostrzenia do druku wygląda tak jak powinno czyli nawet z opcją Hihg jest "solidnie" wyostrzone ale nie ma mowy o żadnych obwódkach wokół krawędzi tak jak to miało miejsce w wersji w LR 2.0.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach