Hasek  Dołączył: 07 Lis 2007
  zapomnialem przestawic iso na 400....
Mam pytanko bo zapomnialem przestawic sobie czulosc filmu na 400 i mialem ustawione w Yashice ASA 100 i teraz nie wiem co z tym zrobic ? :oops: Film ma byc wywolany normalnie dla czulosci 400 czy moze dla czulosci 100 ??


P.S. Sam nie wywoluje tylko w salonie foto i chcialbym wiedziec co mam powiedziec gosciowi zanim wywola ten moj film :->

[ Dodano: 2008-12-14, 20:15 ]
chyba ze jest ktos z Rzeszowa lub okolic i sam wola MF filmy i wie co i jak z tym zrobic ? :->

Z gory dzieki za pomoc !


Film to: HP5+ 400

 

Pietras  Dołączył: 30 Kwi 2007
Tutaj kilka słów na ten temat : http://www.l-camera-forum...00-what-do.html
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Hasek, do pełni szczęścia czytaczy potrzeba jeszcze informacji co to za film?
 
kefa  Dołączył: 13 Mar 2008
Hasek, zobacz ten temat kiedys mialem podobny problem http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=12492
 

Hasek  Dołączył: 07 Lis 2007
kefa, dzieki, ale w sumie nadal do konca nie wiem co i jak bo w Twoim przypadku niedoswietlales o jedna dzialke u mnie jest zdaje sie o dwie ? I teraz nie wiem czy dac i powiedziec zeby bylo wolane na 100 czy na 400 ? A Ty jak zrobiles w koncu ? :->

Pietras, Wszystko super, ale jeszcze samemu filmow nie wywoluje wiec narazie mi sie nie przyda ;-)

rychu, prosze bardzo :-)
 

Pietras  Dołączył: 30 Kwi 2007
Hasek, Po prostu powiedz w labie że naświetliłeś jako ISO100, oni powinni wiedzieć co zrobić, tym bardziej że dla filmu B&W to nie jest nic strasznego.
 
kefa  Dołączył: 13 Mar 2008
Hasek, teraz pamietam, ze polowe filmu 400 naswietlilem na 200, pozniej wrocilem do pierwotnej czulosci wiec to rzeczywiscie troche inny problem
 

smopi  Dołączył: 12 Maj 2008
Re: zapomnialem przestawic iso na 400....
Hasek napisał/a:
Film ma byc wywolany normalnie dla czulosci 400 czy moze dla czulosci 100 ??
Ja bym się zbytnio tym nie przejmował - powiedz w labie, że prześwietliłeś o 2 działki i tyle. Pewnie trochę krócej potrzymają go w wywoływaczu i powinno byc dobrze. Generalnie prześwietlenie o 2 działki dla filmu B&W nie jest wielkim problemem.

Tu masz przykład filmu Fomapan400 naświetlanego na ISO 100. Wywołałem go w ID11 1+0, czas skróciłem o jakieś 20%



Pozdrawiam!

//EDIT
Może komuś się przyda - czas wywołania: 5:45 @ 20 st. C.
 

Hasek  Dołączył: 07 Lis 2007
Ok dzieki wszystkim za info zrobie jak mowicie :-) :-B
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Hasek napisał/a:
zrobie jak mowicie

I jak poszło?

I mnie to spotkało :-) Wybrałem się w Sylwestra w góry połazić troszkę po skałkach, pewny, że założyłem średniaka FP4+ i tak go naświetlałem. Jak się okazało przy ładowaniu do koreksu, że to HP5. Cóż. Nie znałem czasu wołania dla innych ISO, a wywoływacz do forsowania też nie jest przystosowany, skróciłem na oko czas wołania (stock 3,5 min) i jest OK, nawet bardzo OK, gdyby nie znów ponakładane klatki - nie mogę się przyzwyczaić do przewijania.
 

Hasek  Dołączył: 07 Lis 2007
rychu, wywolalem ten film w fomadonie r09 1+100, 25min. mieszane co 5 minut i obowiazkowo cala pierwsza minute :-) narazie nie mam jak poskanowac bo czekam na skaner, ale mysle, ze ladnie mi wyszedl "obrazki" sa wyrazne :-D wiec chyba jest ok :-D

[ Dodano: 2009-01-03, 13:15 ]
aaa i wogole to byl moj pierwszy wywolany film :-P i naprawde zadowolony jestem, ze mi sie wszystko udalo :-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach