Tylko taką oczywistość napiszę.
Pamiętaj, ż jak robisz pierwsze naświetlenie, to bardzo ważne jest, że te obszary gdzie jest ciemno, posłużą Ci do wyeksponowania jasnych obszarów z drugiego naświetlenia. Przy tym dobrze by było, żeby te ciemne obszary były wraźnie ciemne (czasem warto niedoświetlić) a w kolejnym naświetleniu dobrze by było na odwrót. Czyli to cobyło istotne na pierwszej klatce, aby pozostało widoczne, to na drugim naświetlaniu powinna być w tym miejscu ciemność, wówczas nie wpłynie na pierwszą ekspozycję.
Ja mam ułatwione zadanie, bo LX3 ma wielokrotną ekspozycję (podwójna lub potrójna) można łatwo się nauczyć na czym to polega i jakie efekty się uzyska. Ciekawy przykład, to zdjęcie obecne na blogu:
http://adamkorzeniewski.c...p?showimage=294
Tutaj naświetlałem trzykrotnie czarną lampkę z oświetloną przez nią ścianą. Jak widać czarne wnętrze "największej" lampki posłużyło jako tło do nieco mniejszej, a ta nieco mniejsza jako tło dla najmnieszej... zdjęcie wyszło jak wyszło bo lampka była całkiem czarna, teraz zauważ że prawie niewidoczne są czarne ramiona lampki na tle jasnej ściany.
Trochę może skomplikowanie to opisałem, ale dla już całkowitego zrozumienia:
Jak chcesz zrobić zdjęcie łąki z pięknym niebem, a dynamika na to nie pozwala to zasłaniasz czarnym kartonikiem niebo, naświetasz dobrze łąkę, w kolejnej ekspozycji zasłaniasz łąkę i naświetlasz dobrze niebo. To oczywiste i te analogie trzeba stosować w każdym innym użyciu multiekspozycji.
Twój przypadek wygląda na dość prosty i ciekawy. Powinieneś użyć lampy, nawet wbudowanej, w muzeum, żeby oświetlić mocno szkielet, a żeby wnętrze zostało całkiem czarne (polecam najkrótszy czas synchronicacji). I tak oto masz tło czarne z jasnym szkieletem. Drugie zdjęcie, to powinna być kobieta, ubrana koniecznie na ciemno (żeby stworzyć tło dla widocznego szkieletu) w jasnym otoczeniu (które wypełni czernie muzeum).. z takiego połączenia powinno Ci wyjść zdjęcie jakiego oczekujesz. Co do kolejności, według mnie nie ma absolutnie żadnego znaczenia.
[ Dodano: 2009-02-10, 14:33 ]
No dobra to tak na szybko zaprzęgnąłem LX3 by zrobić małego tutriala jak ja to widzę, więc:
Twoje zdjęcie szkieletu z muzeum w czarnym otoczeniu:
Twoje zdjęcie kobiety ubranej na ciemno na jasnym tle:
Multiekspozycja, czyli to co Ci wyjdzie jak zrobisz zdjęcia jedno na drugim:
Jak mówiłem. Ciemne ubranie kobiety pięknie przyjmie jasny szkielet. Natomiast ciemne tło z muzeum dobrze zaadoptuje jasne tło, otoczenie kobiety.. wyjdzie, jakby faktycznie tylko szkielet był naświetlony na zdjęciu kobiety.. ważne tu jest oczywićie maksymalnie czarne otoczenie szkietu i stopień jasności szkieletu. Ostatnim kluczowym czynnikiem jest jak ciemne będzie ubranie kobiety.