Bruinen  Dołączył: 03 Sty 2008
Zrób se grida
Od kilku tygodni interesuje się nieco oświetleniem stbistowskim i przyszło mi do głowy jakoś ograniczyć światło z lampy coby się nie rozlewało gdzie mu się podoba - jak każdy zacząłem od tuby z kartonu, na w Internecie znalazłem jakieś pro strumienice z czarnego materiału.

Na szczęście zanim poleciałem do sklepu znalazłem to:
http://www.studiowplecaku...lecaku-grid.pdf



Świetny poradnik autorstwa Jarka Sikory jak zrobić sobie prawdziwy grid na lampę aparatową (w moim przypadku Metz AF-48).

Zrobiłem już 2 gridy (12cm i 8cm długości). Moje uwagi:

:arrow: Czarnych słomek wcale nie ma we wszystkich marketach, po sprawdzeniu w Carrefour i Auchan zamówiłem na allegro http://allegro.pl/item880..._atest_pzh.html Dużo i tanio, średnica 8mm, bardzo dobre są, ale do picia bym ich nie użył (trochę śmierdzą, a firma je sprzedająca ma siedzibę w piwnicy bloku...)

:arrow: Silikon to faktycznie idealny klej, nie polecam kombinacji z czymś innym, gridy są super wytrzymałe (próbowałem ściskać, upuszczać), elastyczne jak trzeba i w ogóle sprawiają solidne wrażenie jak je dobrze posklejać :-)

:arrow: Przycięcie 44 słomek (w moim przypadku) do równej długości jest niemożliwe. Ciachałem jedną dokładnie, a potem stosowałem jako wzorca stawiając obok jeszcze nie przyciętej. Ciąłem słomki na pół (12cm grid) lub 3 części (8cm). Wyrównać potem można, ale nie jest to konieczne, jeśli różnice naprawdę nie są duże, a nie jesteśmy perfekcjonistami.

:arrow: Podczas klejenia nie ma sensu słomek stawiać - kładziemy na płaskiej powierzchni i wyrównujemy do czegoś stojącego pod kątem 90 stopni (w moim przypadku był to głośnik od wieży). Dużo wygodniej tak jest ;-)

:arrow: Mocowanie planuję zrealizować na rzepach, nasuwanie w jakiejś gąbce mi się jakoś nie widzi, jak zrealizuję dam znać ;-)


Zapomniał bym o najważniejszym :-) Oczywiście grid działa super, światło ma ładny kształt koła, zero ostrych przejść, pięknie zanika na brzegach, świetnie się nadaje np. do kreatywnego oświetlenia tła
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Przenoszę do "Złotej Rączki".
Możesz pokazać jakieś efekty?
 

Bruinen  Dołączył: 03 Sty 2008
W niedzielę mam nadzieję gridy na porządnie przetestować, aktualnie mam tylko takich kilka zdjęć miśka. Robione na szybko, jasne, drewniane tło jakiś metr za modelem, więc jak widać, ładnie ogranicza strumień światła. Wszystkie to Metz AF-48, zoom lampy na 105mm, założony filtr Lee CTO 1/1.

Grid 12cm, odległość lampa-przedmiot: ok. 60cm, odległość przedmiot-tło: ok. 1,2m



Grid 8cm, odległość lampa-przedmiot: ok. 60cm, odległość przedmiot-tło: ok. 1,2m



Grid 8cm
 

boober  Dołączył: 28 Wrz 2009
niezłe efekty, kiedy będzie do kupienia na allegro grid Made by Bruinen?
 

Bruinen  Dołączył: 03 Sty 2008
Jak ktoś chce to pisać na PW ;-) Na allegro handlować nie będę, chyba że popyt będzie duży :-)
 

grabber  Dołączył: 01 Paź 2007
jakbys mogl to wrzuc foto sciany z lampa umieszczona na apracie
 

Jimmy  Dołączył: 27 Lis 2007
A u mnie słomki leżą i czekają aż się za nie zabiorę :)
Jak na razie zrobiłem snoota wg Jarka Sikory i nawet sam w sobie sprawdza się nieźle.
Bruinen, generalnie miło, że strobistowców zaczyna być coraz więcej :)
 

Bruinen  Dołączył: 03 Sty 2008
grabber, jak tylko skończę wszystkie długości wrzucę kilka zdjęć ścian ;-)
 

rafal77  Dołączył: 13 Lip 2008
no naprawde niezły pomysł :-B
 

Bruinen  Dołączył: 03 Sty 2008
Zdjęcia robione z 1,5 metra od ściany, bez obróbki. Lampa: Metz, 1/4 mocy, na wprost, na stopce zamocowana. Reszta w Exifach ;-)

Grid 4cm:



Grid 8cm:


Grid 12cm:
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
Kiedyś zrobiłem sobie na szybko takie niby wrota z kartonu, po kilku błyskach zaczęło się dymić :-P
 

Bruinen  Dołączył: 03 Sty 2008
Marooned, ustaw lampę na 1/2 mocy i odpal trzymając rękę 5cm od palnika. Grid się nie powinien stykać z palnikiem, to dość logiczne ;)
 
takero  Dołączył: 17 Sie 2010
Bruinen napisał/a:
jak każdy zacząłem od tuby z kartonu, na w Internecie znalazłem jakieś pro strumienice z czarnego materiału.
To nie strumienica , a kolimator :)
To jeśli chodzi o kwestie nomenklatury .
 

Vera  Dołączyła: 24 Cze 2010
:roll:
Ciekawe czy dałabym radę zrobić takie coś.
Fajne :-D
 

rafalbydgoszcz  Dołączył: 28 Cze 2009
wlasnie zamówiłem slomki...grube
i cos takiego...
http://cgi.ebay.co.uk/Str...#ht_1700wt_1137
połaczymy to i jakies sample wpuszce
 

jurand  Dołączył: 06 Cze 2010
Już dawno przymierzałem się do zrobienia grida - ja również jakiś czas temu trafiłem na stronkę Jarka Sikory ;-)
Napaliłem się, ale nie mogłem trafić na czarne, grube słomki. W końcu kilka tygodni temu, będąc w jednym z marketów NIESPODZIANKA! Słomki o długości 12 cm i średnicy 8mm - oczywiście czarniutkie! :mrgreen: Swoje odleżały na warsztacie aż w końcu wczoraj się zabrałem do pracy. Zajęło mi to caaaałe pół godziny :roll:
Wyszło mi takie coś:





Słomki skleiłem silikonem, owinąłem czarną taśmą izolacyjną:



Uchwyt/pokrowiec (czy jak to nazwać) wykonałem z..... kozaka mojej żony! :mrgreen: Taki fajny, zamszowy materiał, dający się lekko naciągać. Mam nadzieję, że się nie zorientuje, że jej kozaczek sięga za kostkę zamiast pod kolano! A więc ciiii....cho sza! :evilsmile: :evilsmile: :evilsmile:
Mocowanie na lampę już opracowałem wcześniej - kawałek czarnej gumy (na szczęście nie od żonkowych majtek - boże broń, żeby nigdy z taką gumą nie nosiła!) ;-) z rzepami po boku. Ten rodzaj "strapa" wykorzystuję do przyczepiania na lampie filtrów CTO:



Na lampie wygląda to tak (wiem, krzywo przyczepiłem) - TADAAAM!!!:



Efekt świetlny, jaki osiągnąłem:



Szybkiego portretu żony nie pokażę, bo stwierdziła, że nieumalowana i mnie udusi jak gdzieś wrzucę fotkę :-?
 

andybond  Dołączył: 13 Lip 2009
jurand79,bardzo fajny sposób mocowania do lampy-praktycznie uniwersalny :-B
jurand79 napisał/a:
Szybkiego portretu żony nie pokażę, bo stwierdziła, że nieumalowana

Cza było żonkę w Psie umalować :mrgreen:
 

jurand  Dołączył: 06 Cze 2010
andybond napisał/a:

jurand79 napisał/a:
Szybkiego portretu żony nie pokażę, bo stwierdziła, że nieumalowana

Cza było żonkę w Psie umalować :mrgreen:


Jakoś do Psa smyczy(kałki) nie mam :oops:

Dziś zrobiłem jeszcze drobne "poprawki krawieckie" - kieszonka na słomki troszkę za luźna wyszła więc musiałem wyciąć paseczek i zszyć ponownie... Teraz jest GIT! :mrgreen:
 
AChmiel  Dołączył: 14 Lis 2009
jurand79 ten przykład wystarczy, nie warto ryzykować życia.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach