Koteki  Dołączył: 21 Paź 2007
Miałem na myśli to, że... ćwiczenie czyni mistrza. Czytaj, co piszą koledzy, uśredniaj, wyciągaj wnioski i trzaskaj coraz lepsze zdjęcia - już widać postęp ogromny! 8-)
 

fosgen  Dołączył: 25 Lis 2008
Koteki napisał/a:
już widać postęp ogromny!

ożesz w mordę, to na prawdę o którymś z moich zdjęć? :-B
Między nami mówiąc, to ostatnio bardzo pilnie staram się zakumać, o co kaman z ostrością u mnie. Chyba jedynym wyjściem będzie sobie pootwierać kilka podobnych i w ten sposób wyłapać błąd, bo doczytać się nijak nie mogę.
 
quasi  Dołączył: 08 Kwi 2008
MZ, zdjęcie nr.7. Przypomina mi kadr, jak z jakiegoś filmu.
Mała propozycja - to przesunąć wizjer w prawo, a pani po lewej (zapewne mama) jest do "wygumkowania".
Może uda Ci się zrobić podobne ujęcie, warto spróbować i porównasz końcowy efekt.
Ładne :-)
 

Koteki  Dołączył: 21 Paź 2007
Dokładnie tak, 7 jest całkiem przyzwoita.
 

kndr  Dołączył: 04 Lip 2007
7 bardziej podobałaby mi się, gdyby drabinka utworzyła ramkę a dziewczynka nie była centralnie w kadrze. Poza tym widać emocje i miałeś aparat na wysokości jej oczu co spowodowało, że kadr jest przyjemny dla mnie w odbiorze. Na 10 kadr jest całkiem OK, ale pora dnia chyba nieszczególna na tego typu fotki. Rzeczka wije się prowadząc wzrok a roślinność nie jest bezładna. To na plus. Przepalone niebo i jakaś taka miałkość kolorystyczna na minus. Na 11 nic niezwykłego nie dostrzegam. Chyba zbyt mocny cień na pierwszym planie, który nie jest jakoś szczególnie interesujący. Ot takie tam drzewa. Gdyby był jakiś intrygujący kształt, to niedoświetlenie dałoby ciekawszą sylwetkę niż tylko gałęzie. Tak mi się wydaje.
 
kulten  Dołączył: 19 Lip 2007
Moja mała recenzja:
Ostatnie 2 zdjęcia cierpią z powodu bałaganu w kadrze, za dużo trzciny, krzaków i brakuje tego jednego elementu, który by przyciągał uwagę. Ponadto na 10 masz przepalone niebo, zaopatrz się w filtr połówkowy, życie stanie się znacznie prostsze. Na 11 postaraj się wydobyć coś z tych cieni bo póki co za dużo czerni posiadają.

Ogólnie nie przyciągają mojej uwagi, musisz dalej ćwiczyć i się uczyć. Szukaj szczególnych punktów, choćby kłoda, na której skupisz uwagę i kadrując umieścisz ją w jakimś ładnym ujęciu. Sorki za brak dopatrzenia się pozytywów.
 

fosgen  Dołączył: 25 Lis 2008
kulten napisał/a:
zaopatrz się w filtr połówkowy

Mówimy o polaryzacyjnym? Jeśli tak, to raczej kołowy? To w nast.kolejności.Dziś kupiłem UV.
Koteki napisał/a:
Czytaj, co piszą koledzy, uśredniaj, wyciągaj wnioski

Bardzo fajnie to ująłeś. Właśnie tak staram się robić. Szkoda tylko,że moja praca za bardzo się rozmija z fotografią i czasu zdecydowanie za dużo zajmuje.
Za wszystkie komentarze dziękuję i pozdrawiam komentujących.
 
kulten  Dołączył: 19 Lip 2007
fosgen napisał/a:
kulten napisał/a:
zaopatrz się w filtr połówkowy

Mówimy o polaryzacyjnym? Jeśli tak, to raczej kołowy? To w nast.kolejności.Dziś kupiłem UV.


Zakup UV to ihmo strata pieniążków. Polaryzacyjny to akurat fajna sprawa ale nie jest tym samym co połówkowy. Polecam Marumi taki jak mam w stopce. Co do połówkowych to sa o prostokątnym kształcie, które montuje się w nakręcanym na obiektyw holderze. Poszperaj w necie o tym, jest tego sporo a na prawdę warto ich używać.

Zmykam spać :)
 

fosgen  Dołączył: 25 Lis 2008
kulten napisał/a:
Zmykam spać

To kolorowych snów. Jak na tę chwilę cena wspomnianego przez Ciebie filtra jest zaporowa.
 

wiktor33  Dołączył: 19 Kwi 2006
Ależ to są świetne fotografie! Mnie się podobają właśnie przez to, że są takie zwykłe. Kompozycja utrzymana w estetyce przypadku też jest do wytłumaczenia. To nie XIX-wieczna akademia ze swą sztywną poprawnością! To już daawno zostało odrzucone. Radzę je dobrze wydrukować na najlepszym papierze, starannie oprawić w passe partout, podpisać i powiesić na ścianie. Wtedy same się obronią. Albo nie. Ale wtedy już będziesz wiedział, dlaczego.

[ Dodano: 2009-03-12, 21:51 ]
Koteki napisał/a:
Czytaj, co piszą koledzy, uśredniaj,

Wtedy będziesz tylko poprawnym średniakiem. Bądż sobą i broń swojej pozycji. Nie bój się, wiedz że jesteś świetny i ucz się bronić swojego poglądu na to , co robisz. Wiedz, dlaczego to robisz i dlaczego robisz to właśnie tak. Nie bój się swojej zadziorności. Jeśli czujesz, że jesteś jak drut kolczasty to nim bądź. Bądż kreatorem! Sam tworzysz swój świat i to jest Twój świat, ale naucz się dzielić go z tymi, którzy tego będą chcieć.
Pozdrawiam ciepło
 

fosgen  Dołączył: 25 Lis 2008
wiktor33, dzięki za odwiedziny i komentarz. Co prawda sobie browarka idę otworzy, co by mi się rozjaśniło, czy to o którejś z moich fotek napisałeś.
 

wiktor33  Dołączył: 19 Kwi 2006
O twoich. Widzę, że masz talent. Trzymaj się tego, co robisz, ale zastanów, dlaczego? Nie musisz wcale znależć odpowiedzi. Wystarczy samo zastanowienie.

[ Dodano: 2009-03-12, 22:07 ]
Poszukaj we Wrocku Jacka Lalaka i powołaj się na moją opinię.

[ Dodano: 2009-03-12, 22:08 ]
Wiktor T. Nowotka
 

fosgen  Dołączył: 25 Lis 2008
wiktor33 napisał/a:
Poszukaj we Wrocku Jacka Lalaka

Kim jest człowiek i jakieś foto zapodaj, to łatwiej będzie szukać. Z tym foto to żart, ale kto to jest?
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Oj, fosgen, wystarczy w google wpisać. :-)

Sam się zastanawiam, co znaczyła ta wypowiedź...
 

fosgen  Dołączył: 25 Lis 2008
dsk, jakiś gamoniowaty jestem... Zerknę
 
kulten  Dołączył: 19 Lip 2007
ttp://www.lalakjacek.art.pl choć rzuciłem okiem do zdjęć tego pana i mi się one nie podobają :mrgreen: ale akurat tutaj nie ma to znaczenia.
 

fosgen  Dołączył: 25 Lis 2008
kulten, też tam jestem. Miło, że zajrzałeś.
 
kulten  Dołączył: 19 Lip 2007
Zbieraj na M50/1.7 :-B
 

fosgen  Dołączył: 25 Lis 2008
Ale temat 6 prostych ćwiczeń fajnie pomyślany.

[ Dodano: 2009-03-12, 23:05 ]
Zaraz skoczę do Alledrogo. Pozdrowionka.
 

Artooro  Dołączył: 11 Sty 2007
żeby nie powtarzać, zapamiętaj słowa kolegi koteki (z czaem o nich zapomnisz)
i nie daj się przerobić na inżyniera z aparatem, narazie skup się na kompozycji, technikę zawsze można szlifować

wiktor33 nawet gdybym był początkujący... byłbyś ostatnią osobą, której bym słuchał, mącisz chłopakowi w głowie, foty jakie tu pokazał to zwykłe gnioty ale przez to trzeba przejść żeby poczuć różnicę, nawet ja wciąż produkuję takie gnioty z pewną różnicą jednak... potrafię już dostrzec ich gniotowatość, nie rób z chłopaka ułana porywającego się z szablą na czołgi

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach