Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
Jeśli kogoś interesuje to znalazłem proste rozwiązanie na prawidłowy pomiar światła w trybie spot z matówką z klinem. Wystarczy w menu ustawień włączyć opcję "Powiąż ekspozycję i punkt AF" a następnie wybrać tryb AF z pojedynczym punktem AF i wskazać jako aktywny jakiś punkt leżący poza obszarem klina i mikrorastra. Jest tylko jeden problem - nie będzie tego można zrobić z manualnymi obiektywami bo dla nich nie można zmieć punktu AF na inny niż centralny.
 

zbuj  Dołączył: 31 Mar 2010
A gdzie kupić matówkę z klinem do k5?
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
 

zbuj  Dołączył: 31 Mar 2010
Dzięki. a polecasz jakąś?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Zależy od osobistych preferencji, czy i jakie elementy dodatkowe powinny się na niej znajdować.
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Nie ma sensu wydawać tyle kasy ile oni sobie życzą.
Kupić stary korpus manualny, wyjąć matówkę i samemu sobie dociąć, wyjdzie kilkakrotnie taniej.
 

skaarj  Dołączył: 18 Mar 2016
Niby tak, ale ja np. wymyslilem sobie ze chcialbym miec podwojny klin (czyli dwa pod katem prostym) czyli cos czego chyba nie uswiadczy sie standardowo w starych puszkach
Przynajmniej nie standardowo...
Poza tym mam opory przed psuciem sprawnych urzadzen :)

Czy podwojny klin byl tego warty? Chyba tak, ale jest trudniejszy w uzyciu niz pojedynczy.

Pz
 

rey  Dołączył: 12 Paź 2009
Moje ogłoszenie na FB giełdzie Pentaxa wisiało pół roku. Przez ten czas tylko jedna osoba zaproponowała mi sprzedaż matówki KE za kwotę niewiele odbiegającą od ceny nowej za czasów ich dostępności. Może to oznaczać jedno, jakość tych KE czy FS jest wysoka, skoro nikt nie chce się ich pozbywać.

Grzechotnik, jakich najlepiej szukać do K-5, zamierzam wrócić do manualnych portretówek i pobawić się z papierową głębią ostrości :evilsmile:

Tak łopatologicznie i upraszczając, klin po docięciu powinien się znajdować poza podświetleniem centralnego punktu AF, żeby można było korzystać również z punktowego pomiaru światła?
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Od serii ME, Program A/Super A i A3
Wszystkie z serii P - P30, P30N, P30T czy P50,
MX i LX
i MZM
Poza LX czy MX w których matówki są wymienne to najwygodniej je wyjąć z MG czy serii A.

Co do docinania - ja docinałem tak, że górna krawędź podświetlenia centralnego punktu była na równo z klinem - w taki sposób nie wpływało to na pomiar.
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
A jak docinac? Tzn, jakich narzędzi do tego użyć?
 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
Sam docinałem dwukrotnie... Za pierwszym razem udało mi się ją zarysować co na tyle mnie wkurzało że dociąłem drugą. Z efektu jednak nie byłem zadowolony.... spadła jasność obrazu w wizjerze... KE już zamknęło produkcję więc do swojego K3 zamówiłem matówkę ze ze strony wyżej.... Moim zdaniem nie warto bawić się w docinanie... z tej matówki bylem bardzo zadowolony.
 

rey  Dołączył: 12 Paź 2009
Kiedyś do K-xa i K-ra docinałem albo szlifowałem, już nie pamiętam, za drugim razem wyszło lepiej. K-5 ma przyzwoitą matówkę, ale AF niestety trochę odstaje od tego z najnowszych puszek.
Narado, ile Cię kosztowała ta FS? Używanych w ofertach nigdy nie widziałem.

Grzechotnik, na równi z górą, czy środkiem klina?
 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
rey, Kupiłem nówkę od producenta razem z całym zestawem do montażu .... Koszt to 75 US$... Przesyłka przyszła po 9 dniach....
 
skwara  Dołączył: 16 Sie 2007
Grzechotnik napisał/a:

Co do docinania - ja docinałem tak, że górna krawędź podświetlenia centralnego punktu była na równo z klinem - w taki sposób nie wpływało to na pomiar.

Czy matówkę jak na zdjęciu poniżej dociąć by podwójny klin był centralnie na środku czy też jakoś obok?
http://www.praktica-colle...BX20H_mount.jpg
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
Mam taką matówkę wyjętą z wraku Praktiki nova z lat 60 z gigantycznym polem dzielonym, ale sklejona jest z wypukłą soczewką i nie wiem jak to rozłączyć. Na razie przełożyłem ją do pryzmatu od Exakty, o dziwo pasuje. Gdyby udało się rozdzielić je i przyciąć do formatu matówki K-3 ... średnica koła klinów ok. 6 mm (ok 1/3 wysokości matówki na APSC), matowe koło ok.11mm. Cała matówka 37 X 25 mm.

 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
kojut napisał/a:
A jak docinać? Tzn, jakich narzędzi do tego użyć?

Ja używam szybkoobrotowej, małej ręcznej frezarko szlifierki, czegoś w rodzaju dremela.
rey napisał/a:
na równi z górą, czy środkiem klina?

jak matówka ma klin poziomy to docinałem tak, by punkt podświetlenia był tuż pod klinem, ze skośnym tak się nie da więc szedł przez środek.
JacekK napisał/a:
sklejona jest z wypukłą soczewką i nie wiem jak to rozłączyć.

Takich konstrukcji nie da się rozłączyć. Choć wiele wypukłych matówek widziałem to jakoś nie zauważyłem by były klejone to zawsze była jedna konstrukcja. Ale to bez znaczenia, nawet jeśli jest to klejone to rozpuszczenie kleju uszkodziłoby też matówkę.
Dla przykładu - rozklejenie klejonych soczewek to kilka dni a czasem i tygodni moczenia w stosunkowo agresywnych rozpuszczalnikach.
 

Trurl1954  Dołączył: 19 Maj 2013
Grzechotnik napisał/a:

Dla przykładu - rozklejenie klejonych soczewek to kilka dni a czasem i tygodni moczenia w stosunkowo agresywnych rozpuszczalnikach.


Mnie się często udawało "rozkleić" za pomocą cienkiego noża
i młotka 200 gram. Ale chyba zawsze był jakiś mały odprysk
na jednej choćby soczewce. Często to nic nie przeszkadzało.
 
dark64  Dołączył: 16 Gru 2016
Wpadłem na genialny pomysł i wyczyściłem matówkę płynem do matryc i soczewek. Rozmazał się na niej :/ Wyjąłem i próbowałem wyczyścić wodą i mikrofibrą ale nic... ma ktoś jakiś pomysł?

Czy w Polsce gdzieś można dostać matówki mf-60? jakie inne body takie posiadają?

Ile serwis za to policzy?
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Pa, pa matówko :-/
Zrobiły Ci się białawe, mleczne smugi jak zgaduję?
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
To ja nie będę psuł swojej, super pracuje z pleśniakiem, szkoda by było.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach