screwdriver  Dołączył: 22 Mar 2007
[obiektyw] Pentax DA70 limited - rozwarstwienie soczewek?
Wczoraj zajrzałem w obiektyw i....



zobaczyłem coś takiego. Jest dookoła jednej z wewnętrzych soczewek, widoczne tylko pod pewnym kątem patrzenia. Obiektyw działa idealnie, żadnego wpływu tego paskudztwa na zdjęcia nie zauważyłem (robiłem również analogiem). Jakieś pomysły co to może być? Czyżby moje podejrzenie wymienione w temacie było słuszne? Dodam że szkiełko ma dokładnie rok i jeden miesiąc.
 

perl  Dołączył: 24 Wrz 2006
hmmm a moze cos sie dostalo do srodka?
 

screwdriver  Dołączył: 22 Mar 2007
perl, jestem pewien że nie. O szkiełka dbam, przechowywane było razem z woreczkiem pochłaniającym wilgoć, nawet zadrapania czy pyłka nie ma....
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
To limitedy nie mają jakiejś przedłużonej, specjalnej (lifetime może) gwarancji na takie rzeczy?
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
screwdriver, a nie upadł Ci albo coś nim mocno nie wstrząsnęło?
 

perl  Dołączył: 24 Wrz 2006
Przykra sprawa....
hmmm.... moze dobrze byloby tez zapytac na pentaxforums...

To nie lada problem... zwlaszcza, ze to w Limitedzie :-/
 

screwdriver  Dołączył: 22 Mar 2007
Eldred, nie mam pojęcia, ale na szczęście mój ma jeszcze 11 miesięcy gwarancji. Jutro pakuję i wysyłam :-/
Wygląda to jak dość równomierny pierścień dookoła soczewki, dość regularny prócz dołu, tam jest nieco szerszy - widać na foto.

[ Dodano: 2008-08-17, 21:49 ]
jorge.martinez, na 100% nie.
 
ms  Dołączył: 03 Kwi 2007
Re: Pentax DA70 limited - rozwarstwienie soczewek?
A nie jest to przypadkiem kwestia załamania światła na soczewkach (w końcu jest ich trochę po drodze), co skutkuje "fatamorganą" którą pokazałeś na zdjęciu?
 

negocjatorek  Dołączył: 12 Kwi 2007
ms, mi się też tak wydaje. nie wiem co specjalnego widzicie na tym zdjęciu...
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
Na PentaxForums natknąłem się kiedyś na taki post nt. właśnie 70-tki:
http://www.pentaxforums.c...913-post13.html

(wątek: http://www.pentaxforums.c...arrel-play.html )

Ponoć po prostu rozpadła się, skierowana w dół.
Niezbyt optymistyczne... :-/
 
ms  Dołączył: 03 Kwi 2007
negocjatorek napisał/a:
ms, mi się też tak wydaje. nie wiem co specjalnego widzicie na tym zdjęciu...


Tym bardziej, że ponoć obiektyw działa idealnie.
W przypadku małego przemieszczenia soczewek musiał by kompletnie sfiksować.
screwdriver, sprawdź jeszcze, czy na zdjęciach nie ma gradientu ostrości.
 

screwdriver  Dołączył: 22 Mar 2007
ms, nie widziałem niczego podobnego na żadnym obiektywie, nie jest to specyficzne odbicie/załamanie światła. Wygląda tak samo pod różnymi kątami patrzenia, przy różnym typie oświetlenia.

[ Dodano: 2008-08-17, 22:26 ]
ms napisał/a:
na zdjęciach nie ma gradientu ostrości
Nie zauważyłem.
ms napisał/a:
Tym bardziej, że ponoć obiektyw działa idealnie.
Jeśli to rozwarstwienie, to na działanie mechaniczne obiektywu wpływu nie będzie.
 
ms  Dołączył: 03 Kwi 2007
screwdriver napisał/a:
Jeśli to rozwarstwienie, to na działanie mechaniczne obiektywu wpływu nie będzie.


Owszem. Ale jeśli soczewki się rozkleiły, jest szansa że się przemieszczą i nieostrość gotowa.
Jeszcze trzeba by sprawdzić:
1) czy nie ma dodatkowych blików na zdjęciach pod słońce (no bo jeśli klej puścił i między soczewki dostało się powietrze, to można spodziewać się dodatkowych załamań światła na dotykających się powierzchniach soczewek),
2) zrobić "flatfield", czyli zdjęcie jednorodnie oświetlonej powierzchni (jak do testów winietowania obiektywów). Jeśli coś jest na rzeczy to być może wyjdzie na tym zdjęciu niejednorodność inna niż typowy przebieg winietowania.

A w razie "wojny" zdjęcia te będą dla serwisu jak znalazł.
 

screwdriver  Dołączył: 22 Mar 2007
ms napisał/a:
jeśli soczewki się rozkleiły, jest szansa że się przemieszczą i nieostrość gotowa.
na razie środek jest OK, więc raczej się nie przesunęły. Zastanawiałem się już nawet czy nie jest to jakiś grzyb, ale brzegi są zbyt regularne i nie wygląda na to żeby coś z moich (broń Boże nie zapleśniałych) pleśniaków przelazło.
Co do fotek: tu masz rację, dokumentację na wszelki wypadek muszę zrobić, ale mam nadzieję że nie będzie żadnej wojny :-|

perl napisał/a:
moze dobrze byloby tez zapytac na pentaxforums
właśnie wrzuciłem. Może ktoś coś z mojego "angielskiego" zrozumie ;)

[ Dodano: 2008-08-18, 07:30 ]
Dodałem opis na zdjęciu: zaznaczyłem problematyczne miejsce. Obwódka jest dookoła brzegu soczewki i ma szerokość około 2mm.
 

Nathan  Dołączył: 23 Mar 2007
Re: Pentax DA70 limited - rozwarstwienie soczewek?
screwdriver napisał/a:
Wczoraj zajrzałem w obiektyw i....


zobaczyłem coś takiego. Jest dookoła jednej z wewnętrzych soczewek, widoczne tylko pod pewnym kątem patrzenia. Obiektyw działa idealnie, żadnego wpływu tego paskudztwa na zdjęcia nie zauważyłem (robiłem również analogiem). Jakieś pomysły co to może być? Czyżby moje podejrzenie wymienione w temacie było słuszne? Dodam że szkiełko ma dokładnie rok i jeden miesiąc.


Część soczewek składa się z 2 sklejonych elementów. Być może jest to jakaś niedokładność klejenia, a konkretnie spasowania tych elementów (rzędu mikrometra np.). Wygląda to trochę jak pierścienie Newtona. Tak czy inaczej w tej klasie obiektywu to raczej niedopuszczalne.
 

Meggido  Dołączył: 05 Mar 2007
Rozklejanie soczewek, to kaplica dla obiektywu.
 

screwdriver  Dołączył: 22 Mar 2007
Podesłałem dziś zdjęcie do sklepu gdzie kupiłem, stwierdzili że szkiełko nadaje się tylko do wysłania do serwisu. Dziś nie zdążyłem, wysyłam jutro. Ciekawe co napiszą...

[ Dodano: 2008-08-18, 22:35 ]
Dwa ostatnie zdjęcia z tego postu: http://pentax.org.pl/viewtopic.php?p=221782#221782 są właśnie zrobione tym szkłem. Jedno z analoga, drugie z cyfry. Przejrzałem cały film, oglądnąłem zdjęcia z cyfry i żadnego wpływu tego paskudztwa się nie dopatrzyłem.
 

Nathan  Dołączył: 23 Mar 2007
screwdriver napisał/a:


[ Dodano: 2008-08-18, 22:35 ]
Dwa ostatnie zdjęcia z tego postu: http://pentax.org.pl/viewtopic.php?p=221782#221782 są właśnie zrobione tym szkłem. Jedno z analoga, drugie z cyfry. Przejrzałem cały film, oglądnąłem zdjęcia z cyfry i żadnego wpływu tego paskudztwa się nie dopatrzyłem.


Zrób taki mały eksperyment na pełnej dziurze: przyklej kawałeczek karteczki (5x5mm np. taka żółta przypominajka) do szkła. Nie centralnie, bo AF zgłupieje. Zrób zdjęcie. Jakie efekty? ;-)
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Nathan, naczytałeś się artykułów w sieci? :-P To o czym piszesz, to jest zupełnie co innego problem screwdriver.
 

Nathan  Dołączył: 23 Mar 2007
Stachu napisał/a:
Nathan, naczytałeś się artykułów w sieci? :-P To o czym piszesz, to jest zupełnie co innego problem screwdriver.


Wiem, że to całkiem inna para kaloszy. Mam świadomość, że efekt rozklejenia szkła na zdjęciach wyjdzie. Natomiast w przypadku tego "paskudztwa" na szkle Screwdrivera jakość fotografii nie ulegnie zmianie. Będą czyste jak łza. Taka luźna dygresja.

BTW - o jakim artykule piszesz? Serio pytam.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach