farix  Dołączył: 08 Lut 2009
[ K10D] Dziwne działanie autobracketingu /k10d/
Witam,

Od pewnego czasu zauważyłem dziwną anomalność przy korzystniu z bracketingu. Postaram się to dokładnie opisac, bo wczoraj zrobiłem dogłębną analizę tematu:
W większości zdjęc ustawiam lub ustawiłem wartości bracketingu na
3 zdjęcia +/- 1 EV lub
3 zdjęcia +/- 2 EV

a aparat robi 0/-1/+0,66 ( w 1 przypadku) i 0/-2/+1,66 lub 0/-2/0 ( w 2 przypadku), po czym Av i Tv są zupełnie inne niz ustawione na początu.
Jest też różnica, czy te 3 zdjęcia robione są w ciągu jednego naciśnięcia przycisku czy trzy kolejne naciśnięcia spustu raz za razem. W tym drugim przypadku robione są zdjęcia z wartościami 0/-3/+2 (ust.+/-2), a wartości Av i Tv wracają do początkowych wartośći.

Wszystko to dzieje się przy ustwieniu pokrętła AF na AF-S. W każdym innym przypadku wszystko zachowuje się poprawnie. Nie ma znaczenia czy wyzwalam migawkę spustem w korpusie czy pilotem na podczerwień.

Szczerze powiem ze wprawia mnie to w konsternację bo zauważyłe to przez przypadek (bracketingu używam od niedawna m. in. do HDRów, wcześniej sporadycznie).
Przejrzałem wcześniejsze zdjęcia i efekt ten także tam występuje.

Wersja soft 1.00, upgrade do 1.30 i dalej to samo.

Czy ktos ma/miał cos takiego i najważniejsze jak to leczyć ?
PS. Mam zapiski jak zachowują sie ustawienia - jakby miało to komuś pomóc to napiszę
pozdr farix
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jeśli nie możesz znaleźć przyczyny to czy próbowałeś zresetować ustawienia :?:
 
farix  Dołączył: 08 Lut 2009
plwk napisał/a:
Jeśli nie możesz znaleźć przyczyny to czy próbowałeś zresetować ustawienia :?:


Nie pomogło. Tak samo jak nie pomogło upgrade softu.
Analizując stare zdjęcia wnoszę ze mogło tak dziać się od nowości. Czyżby problem z komputerem??

pozdr farix
 

Kiwak  Dołączył: 28 Paź 2007
Właśnie zrobiłem testy i sprawdziłem EXIF-y; kombinowałem na różne sposoby i wszystko działa jak należy. Firmware oryginalny.
 
farix  Dołączył: 08 Lut 2009
Aha jeszcze dodam ze to wszystko w trybie M i TAv. Reszta ok.

Btw. Jaki jest algorytm braketowania w manualu i czy to zależy od ustawien T iA?
Ewentualnie czy można to zmienić gdzieś, bo ja nie znalazlem.
 

Kiwak  Dołączył: 28 Paź 2007
W sumie to faktycznie ciekawe: machnąłem jeszcze kilka testów na TAv oraz na M i wygląda to tak:
- Av - przysłona stała, zmienia się wartość czasu, +/- EV prawidłowo, wszystko zgodnie z oczekiwaniami
- TAv - +/- EV prawidłowo, żadnych ułamków, natomiast zmienia się przysłona i czas zamiast ISO! :shock:
- M- +/- EV ok, ale znowu zmieniają się parametry przysłony i czasu....no, to mogę zrozumieć.
Wychodzi, że bracketing działa prawidłowo, ale w trybie TAv jak dla mnie zonk.
Sprawdziłem zatem też Sv i tu bracketing działa dokładnie tak jak w trybie TAv. Czyli prawidłowo ;-) Znaczy zgodnie z oczekiwaniem.

Co do dziwnych wartości +/-EV u Ciebie, farix, pomyślałem sobie, że to może mieć związek z ustawieniami kroków dla zmian ISO i EV, ale jakbym nie ustawił, kroki w bracketingu są ok.
Czyli u mnie chodzi to-to w zasadzie dobrze.
Jedynie w TAv jest kicha jakaś.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach