Alojzy N.  Dołączył: 30 Kwi 2008
Jak zabezpieczyć gazetę przed blaknięciem/żółknięciem?
Okej, nazwa tematu mi może trochę dziwna wyszła, oto konkrety:

Zamierzam w najbliższym czasie stworzyć coś (powiedzmy, że grafikę) z wycinków gazetowych. Całość zamierzam pokryć folią samoprzylepną. Tylko obawiam się jednej rzeczy - kilka miesięcy, może rok i farba drukarska wyblaknie a papier zżółknie i "dzieło" będzie już tylko straszyć. (Nie planuję go chować do albumu, przeciwnie: stać będzie na meblu.) Tak sobie po dyletancku myślę, że folia może (?) pomóc z żółknięciem papieru, skoro nie przepuszcza powietrza... ale i tego pewien nie jestem. Tak czy inaczej, pozostaje problem blaknięcia czarnej farby.

Znacie może jakieś sposoby na "zakonserwowanie"?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Może folia zabezpieczająca przed UV?
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Ja za bardzo nie znam się na tym, ale celuloza żółknie chyba pod wpływem światła i niewiele można na to poradzić. Ale może się mylę i to bardzo.
 

bossini  Dołączył: 23 Sty 2007
Zrób swe dziło, trzaśnij fotę w dużej rozdzielczości, dzieło wyrzuć, fotę wywołaj w odpowiednim rozmiarze.....
 
BAN YellowLabel  Dołączył: 30 Mar 2008
ksero :P
 

weiss77  Dołączył: 18 Paź 2008
A może spróbuj jakimś werniksem w spraju? Nie znam się za bardzo na tym, ale możliwe, że można kupić coś takiego w sklepach dla artystów. Papier gazetowy żółknie nawet głęboko schowany w szafie wiec myślę, że promieniowanie UV nie jest głównym sprawcą, stawiałbym na dopływ tlenu. Możliwe, ze pokrycie papieru kilkoma warstwami lakieru powstrzyma proces.
 

Alojzy N.  Dołączył: 30 Kwi 2008
Serdeczne dzięki za zainteresowanie i wszystkie odpowiedzi.

Klapki mi się otworzyły dzięki bossiniemu i YellowLabelowi (mimo, że chyba żartował) - mogę trochę zmodyfikować zamysł artystyczny, wykorzystując tylko reprodukcję pracy, a sam projekt na tym nie straci (ba! pewnie zyska na estetyce, biorąc pod uwagę moją techniczną niezdarność na lekcjach plastyki). Tylko na odbitce się pewnie mój biedny portfel wywróci na wierzch. No, ale pozbędę się ryzyka związanego z żółknięciem. ;)

Dzięki panowie! :-B

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach