cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
  Telewizor - kinsekop czy LCD
Mam stary telewizor tradycyjny, kinsekopowy sony i gdyby nie fakt, że ekran ma tylko 24 cale wszystko byłoby gicio - kolory, jasność itp. Odbiornik jest jednak za mały jak na pomieszczenie, w którym stoi (często ogląda się go z odległości 4 m. - dwie kanapy), więc powoli dojrzewa we mnie decyzja o zamianie go na większy. I tu rodzi się pytanie: LCD czy tradycyjny (oczywiście chodzi tez o oszczędność kasy)?
Żaden z plaskaczy, które widuję po domach nie zachwyca mnie jakością obrazu - szczególnie przy oglądaniu telewizji, co innego playstation, ale konsoli nie mam i nie zamierzam mieć ;-) Ich niewątpliwą zaletą jest brak kineskopowej buły z tyłu, estetyka i rozmiary. Wady wszyscy znają.
Tradycyjne z kolei kończą się chyba na 32 calach, więc obawiam się, czy i to nie będzie ciut za mało. No, ale kosztują niewiele (szczególnie używane).
Szto diełat' :?:
 
Kuzyn Mygosi  Dołączył: 08 Wrz 2008
Obecnie masz jak rozumiem 4:3 ?

Większość kanałów TV jest nadawanych w PAL 4:3 (720x576 anamorficzne - rozciągnięte do 4:3) ... praktycznie wszystkie TV LCD są 16:9 więc albo będziesz oglądał na wycinku 4:3 z niezłą jakością albo rozciąniesz na całość 4:3->16:9 tracąc ostrość i zniekształcając obraz lub tracąc część kadru 4:3 przy jeszcze większej stracie jakości ale bez zniekształceń proporcji.

Biorąc pod uwagę że CRT nie są już od dawna produkowane (a już na pewno nie dobre) to radzę max długo pozostać przy obecnym CRT i jak siądzie to kupić LCD na tyle duży by wycinek 4:3 był wyraźnie większy od obecnego ekranu ~22-23" (w kineskopie część jest zakryta więc 24" nie masz widocznych).

Porządny LCD w pełni wykorzystasz dopiero na przekazach HD.
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
Kuzyn Mygosi napisał/a:
Biorąc pod uwagę że CRT nie są już od dawna produkowane (a już na pewno nie dobre) to radzę max długo pozostać przy obecnym CRT i jak siądzie to kupić LCD


czyli te wszystkie sony, samsungi, philipsy 32", 100 hz, tysiąc bajerów są niedobrymi CRT?...
Mam lekkie ciśnienie na zmiane TV, bo bardzo dużo piszę przy kompie i po prostu nie chcę dodatkowo męczyć wzroku wypatrując szczegółów na zbyt małym ekranie TV... Z twojego postu Kuzynie Mygosi wnioskuję, że gdybym miał podjąć decyzję ozakupie dziś, namawiałbyś mnie jednak na odpowiednio duży LCD?
 
Kuzyn Mygosi  Dołączył: 08 Wrz 2008
cypis napisał/a:
Kuzyn Mygosi napisał/a:
Biorąc pod uwagę że CRT nie są już od dawna produkowane (a już na pewno nie dobre) to radzę max długo pozostać przy obecnym CRT i jak siądzie to kupić LCD


czyli te wszystkie sony, samsungi, philipsy 32", 100 hz, tysiąc bajerów są niedobrymi CRT?...
Mam lekkie ciśnienie na zmiane TV, bo bardzo dużo piszę przy kompie i po prostu nie chcę dodatkowo męczyć wzroku wypatrując szczegółów na zbyt małym ekranie TV... Z twojego postu Kuzynie Mygosi wnioskuję, że gdybym miał podjąć decyzję ozakupie dziś, namawiałbyś mnie jednak na odpowiednio duży LCD?


Odpowiednio duży i DOBRY LCD (100 Hz, 10 bit zapis barw). ... te wszystkie CRT SONY,Samsungi,Philipsy 32" z bajerami są nadal produkowane ? ;-)

To "nie dobre" tyczy się niedobitków które może jeszcze jakaś fabryka popełnia (firmy krzak). Np. monitory CRT były bardzo długo produkowane ... ale przez ostatnie lata nie było już w sprzedaży dobrych nowych CRT tylko same "shitendowe" szroty.
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
Kuzyn Mygosi napisał/a:
te wszystkie CRT SONY,Samsungi,Philipsy 32" z bajerami są nadal produkowane ? ;-)

pewnie nie - ale używane 3-4-letnie w podobno dobrym stanie można czasem kupić za 5 stówek, więc cena zachęca - jednak szkoda nawet tych 5 stów, jeśli miałoby to być wielkie g...o słabej jakości (a nie znam się na tym, więc nie wiem).
 
dlugas1982  Dołączył: 07 Lis 2008
100hz dobrej marki 32 cale za 5 stów w dobrym stanie

można się zastanowić jeśli tylko oglądasz tv kablówkę czy inne wynalazki analogowe

chyba że masz telewizję cyfrową i kilka progsów w HD to inwestuj w LCD

przy konsoli i dobrej platformie tv LCD mają duży sens (ale u nas w kraju jeszcze długa droga do dobrej cyfrowej tv)

kwestia ile masz kasy, ile chcesz wydać i jak chcesz użytkować tv
 
klimecki_  Dołączył: 12 Cze 2007
cypis napisał/a:
pewnie nie - ale używane 3-4-letnie w podobno dobrym stanie można czasem kupić za 5 stówek, więc cena zachęca - jednak szkoda nawet tych 5 stów, jeśli miałoby to być wielkie g...o słabej jakości (a nie znam się na tym, więc nie wiem).

chyba zebys trafil np na jakies np loewe, model pare lat wstecz upiornie drogi, za to miazdzacy rozne philipsy i samsungi jesli chodzi o obraz i dzwiek.
ok miesiaca wstecz mialem podobna sytuacje tyle ze podyktowana padem starego crt. rozgladalem sie za jego zamiennikiem, niestety wykresliwszy wytrzesione transportem z niemiec ciekawe egzemplarze od handlarzy, zostala kicha. po przewertowaniu roznych forow, inspekcjach w media i innych sklepach kupilem to co na oko dawalo najlepszy obraz przy 26'' w wersji lcd. o ile, cyfrowa czesc kablowki wyglada ok, to analogowa tv o roznej jakosci sygnalu wyglada slabo w porownaniu do crt. zaznaczam ze gabaryty od razu eliminowaly np plazme (analogowa tv wyglada na niej lepiej niz na lcd).
pozdrawiam
 
dlugas1982  Dołączył: 07 Lis 2008
plazma raczej odpada- względy kasowe

ja osobiscie nierozumiem jak mozna miec 42 cale lub więcej przy analogu tv

przeta to wygląda jak kaszanka z bobem

no chyba że ktoś ma w szafecce blueraya lub PS3 :mrgreen:
 
babilonczyk  Dołączył: 03 Lip 2008
Nie polecam analoga (CRT), chyba , że naprawdę tanio i na kilka lat. Dokładnie nie wiem kiedy, ale chyba ok. 2013r. w Polsce ma całkowicie zniknąć tv nadawana sygnałem analogowym. Także jeśli zamierzasz kupić tani tv na ok. 4 lata to ok, ale jeśli bierzesz pod uwagę dłuższy okres to z powyższego powodu odradzam analoga.
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Cyfrowy to jest przekaz sygnału, którego nie odbierze 90% telewizorów LCD i plazm sprzedawanych w sklepach. :-P Więc tym się nie kieruj.
Moim skromnym zdaniem lepszy obraz dają "wysokie" modele CRT sprzed kilku lat, niż obezne "wysokie" LCD. Kupiłem mamie 29" Philipsa z serii 9000 i do dzisiaj ile razy widzę jego obraz to jestem pełen podziwu.
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
babilonczyk napisał/a:
w Polsce ma całkowicie zniknąć tv nadawana sygnałem analogowym
Naziemna. Raczej nic nie mówi się o nadajnikach satelitarnych.

[ Dodano: 2009-02-28, 23:00 ]
Nie mówiąc już w ogóle o kablówkach.
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Satelitarna analogowa to już dogorywa. A nawet jak naziemna się zmieni na DVB-T to wystarczy małę pudełko i podłączysz nawet do 20letniego lampowego, czarnobiałego TV.
 
Kuzyn Mygosi  Dołączył: 08 Wrz 2008
Gwiazdor napisał/a:
Analogowy to jest przekaz sygnału, którego nie odbierze 90% telewizorów LCD i plazm sprzedawanych w sklepach. :-P Więc tym się nie kieruj.
Moim skromnym zdaniem lepszy obraz dają "wysokie" modele CRT sprzed kilku lat, niż obezne "wysokie" LCD. Kupiłem mamie 29" Philipsa z serii 9000 i do dzisiaj ile razy widzę jego obraz to jestem pełen podziwu.

Każdy TV LCD/plazma odbiera analogowy sygnał.

CRT do PAL jest lepsze ale przy HD 1080p nie ma CRT który miałby szansę z dobrym LCD (LCD jest bardziej "detaliczny" a CRT rozmazuje detale - z tego powodu PAL który jest jakościowo kiepski wygląda lepiej na niedokładnym CRT).
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Kuzyn Mygosi napisał/a:
Gwiazdor napisał/a:
Analogowy to jest przekaz sygnału, którego nie odbierze 90% telewizorów LCD i plazm sprzedawanych w sklepach. :-P Więc tym się nie kieruj.

Każdy TV LCD/plazma odbiera analogowy sygnał.
No o cyfrowy mi chodziło oczywiście. Żeby nikt nie myślał, że LCD odbiera sygnał cyfrowy, bo to nie jest w żaden sposób powiązane.
 

ladyhawke  Dołączyła: 07 Lis 2008
ale przecież już sa plazmy 32 cale (nie wiem jak tam z jakościa)...widzialam taką w MM za 1700. Wydaje mi się, że plazma lepiej radzi sobie z analogowym sygnalem niz LCD.
 
Kuzyn Mygosi  Dołączył: 08 Wrz 2008
Gwiazdor napisał/a:
Kuzyn Mygosi napisał/a:
Gwiazdor napisał/a:
Analogowy to jest przekaz sygnału, którego nie odbierze 90% telewizorów LCD i plazm sprzedawanych w sklepach. :-P Więc tym się nie kieruj.

Każdy TV LCD/plazma odbiera analogowy sygnał.
No o cyfrowy mi chodziło oczywiście. Żeby nikt nie myślał, że LCD odbiera sygnał cyfrowy, bo to nie jest w żaden sposób powiązane.

Nie jest to powiązane ;) Ale są modele z tunerem DVB-T (jak najbardziej cyfrowym) ... zarówno MPEG4 jak i 2 .

ladyhawke napisał/a:
ale przecież już sa plazmy 32 cale (nie wiem jak tam z jakościa)...widzialam taką w MM za 1700. Wydaje mi się, że plazma lepiej radzi sobie z analogowym sygnalem niz LCD.

Tańsza plazma zwykle lepiej sobie radzi z PAL niż tańszy LCD.
 
klimecki_  Dołączył: 12 Cze 2007
ladyhawke napisał/a:
ale przecież już sa plazmy 32 cale (nie wiem jak tam z jakościa)...widzialam taką w MM za 1700. Wydaje mi się, że plazma lepiej radzi sobie z analogowym sygnalem niz LCD.

sa nawet mniejsze tylko w pl ich nie ma. co do tej 32 (czy mowimy o LG?), to w kablowce z analogiem wygladala bdb.
pozdrawiam
kp
 

ladyhawke  Dołączyła: 07 Lis 2008
to chyba był Panas 37" jednak :) znaczy to co widzialam w MM
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Kuzyn Mygosi, ty to wiesz i ja to wiem, ale wcześniej
babilonczyk napisał/a:
Nie polecam analoga (CRT), chyba , że naprawdę tanio i na kilka lat. Dokładnie nie wiem kiedy, ale chyba ok. 2013r. w Polsce ma całkowicie zniknąć tv nadawana sygnałem analogowym. Także jeśli zamierzasz kupić tani tv na ok. 4 lata to ok, ale jeśli bierzesz pod uwagę dłuższy okres to z powyższego powodu odradzam analoga.


PS: już poprosiłem kolorowych o korektę mojej wypowiedzi.
 
babilonczyk  Dołączył: 03 Lip 2008
Tylko napisałem, co mi dzwoniło :mrgreen:

Swoją drogą, dobrze, że ktoś kto lepiej się orientuje wyjaśnił o co lotto. Wkrótce sam pewnie będę kupował TV, więc skorzystam z waszej wiedzy

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach