alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Skanowanie negatywów kolorowych - drugie podejscie
Potrzebne będą:

1. negatyw
2. skaner
3. photoshop najlepiej w wersji CS3 lub CS4
4. plik cs2_act.atn
5. plik cs2_inv.amp
6. plik WhiteBalance.8bf
7. chęć i wolny czas :-P

Ok, no to zaczynamy:

A. Przygotowanie akcji (tylko za pierwszym razem):

1. cs2_inv.amp należy wgrać do dowolnego katalogu, najlepiej c:\Program Files\Adobe\Adobe Photoshop CS4\Presets\Curves\ , coby sie nie zgubil ;-)
2. w PS otworzyć paletę Actions, kliknąć na opcje i wybrać "Load Actions..." a następnie wskazać plik cs2_act.atn
3. Utworzyc nowy dokument (CTRL+N). Rodzaj i wielkosc nie ma znaczenia.
4. Przy akcji, która się pojawi (Invert -> Invert Colour) kliknąć strzałeczkę w dół a następnie dwukrotnie Curves. Kliknąć opcje, "Load Preset", zmienić typ pliku na AMP i wskazać położenie cs2_inv.amp. Kliknąć OK.
5. WhiteBalance.8bf należy wgrać do katalogu filtrów C:\Program Files\Adobe\Adobe Photoshop CS4\Plug-ins\Filters\ .Niestety, nie jest to filtr darmowy, ale nie mogłem znaleźć równie dobrego odpowiednika freeware. Jestem natomiast otwarty na sugestie :-)


B: Skanowanie.


1. Bardzo ważny jest plik źródłowy. Jeśli mamy skaner minolty, skanujemy negatyw jako kolorowy slajd z poniższymi opcjami:



Jesli nie mamy minolty, musimy skorzystać ze skanowania RAW w vuescanie. 16 bit (w vuescanie opisane jako 48bit) jest absolutnie konieczne, tak samo jak zero ingerencji oprogramowania skanera w plik (w minolcie: typ linear), w tym Auto Expose (wyłączone)

UWAGA! Najlepiej, jesli skan zawiera choc mały paseczek niezaświetlonej maski negatywu. Jesli jest to niemozliwe, skanujemy maskę jako oddzielny skan i trzymamy na podorędziu :-)



2. Powinniśmy dostać plik mniej więcej taki:





3.Zaraz po wczytaniu w PS możemy ruszyć akcję, albo klikajac w odpowiednie miejsce, albo CTRL+F12. Po automatycznym zaaplikowaniu krzywej odwracającej powinno pojawić się okienko Levels.

Zaznaczamy czarną pipetkę po czym próbkujemy z maski negatywu. (jeśli skan nie zawiera maski, możemy zapróbkować oddzielny skan maski z danego negatywu)





4. Klikamy OK i otwiera nam się znowu (sic!) okienko Levels. Klikamy Options i następnie okienko [0,0] przy Highlights: Clip. Następnie kółkiem myszki lecimy do góry aż zniknie nam niebieskawe zabarwienie negatywu - czasami wystarczą trzy ruchy, czasem trzeba się troszkę nakręcić :-) Można przyciąć światła trochę bardziej, tak jak w tym przypadku - aby specjalnie przepalić niebo i zyskać na ogólnym wrażeniu :-)

Po zabawie z kółeczkiem i naciśnięciu OK możemy również dostosować gammę (jasność) obrazu środkowym suwakiem.





5. Dostosujemy kontrast i jasność do własnego widzimisie:





6. Następnie otwiera nam się okienko White Balance. Jeśli nie posiada się pełnej wersji, Trzeba kliknąć przycisk "30 dni - cośtam ;-) " Jak sama nazwa wskazuje, zaznaczonym suwakiem dostosowujemy balans bieli:




7. Na koniec korygujemy potencjalny zafarb magenta/green. Nie występuje zawsze, ale w moim przypadku wystarczająco często, żeby zamieścić odpowiedni punkt w akcji:



(w tym przypadku korekcja byla niepotrzebna, ale chcialem pokazać jak działa ;-) )




... voila! :-D

 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
juz sprawdzam :->

[ Dodano: 2009-03-28, 20:51 ]
Hmm... Intryguje mnie przyciecie swiatel wieksze niz 0,01-0,1%.

W poprzedniej metodzie, po wspolnych testach z dagio, ustalilismy automatyczne przyciecie na 0,01% (takze dla cieni). Odpadlo zmudne reczne docinanie - suwak dosuwal sie do gorki histogramu i zatrzymywal sie :-) Tylko ze przy 0,01% szop mocno oszczedzal swiatla i przepalal tylko zrodla swiatla (slonce, swiatla samochodow etc.)

Pozniej mialem w akcji okienko brightness/contrast, nastepnie curves: linear curve, poziomy z przycieciem po 0,05%, i na koniec autocolor (jako ostatni krok, bo czesto lipnie dziala i trzeba wrocic sie do poprzedniego kroku).

Z PRO400H dzialala ekstra, przyklad (prosto z akcji):



Zatem - po co przycinac swiatla mocniej?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
dan napisał/a:
Hmm... Intryguje mnie przyciecie swiatel wieksze niz 0,01-0,1%.


Musisz jakos inaczej skanowac. U mnie przy niektorych negatywach wystarcza 0,3, czasem trzeba pojechać nawet aż do 2,5.... Moze masz włączone auto exposure w opcjach skanera? Niestety, w takej sytuacji zawsze dostawalem krzywe kolory...

Spróbuj np. ten: http://rapidshare.com/files/214696958/c2_tst.tif

Ja dostaje fajne swiatla/balans kolorow dopiero od 1,25 wzwyż...
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
alkos napisał/a:
Moze masz włączone auto exposure w opcjach skanera?

Nie, mam ustawione wszystko tak jak na Twoim screenie.

To moze byc roznica w skanerach. U mnie przyciecie 0,5 potrafi zjesc kawalek chmurki czy niebo. A moze to kwestia naswietlania? Ja naswietlam 400-ki na 320 i z korekty ekspozycji korzystam bardzo czesto (robie sporo zdjec z niebem w kadrze).

Ale, ale! Obrabiajac skany wlasnie trafilem na klatke, gdzie dopiero radykalne przyciecie swiatel (6%!) dalo w miare poprawny kolor:



A tu, dla porownania, to samo, tylko z moim standardowym przycieciem 0,1%:



Korekta ekspozycji byla +1EV wiec przy naswietlaniu na 320 dalo to jakies ISO160. Niebo mialo prawo sie wyjarac. Zdjeta maska = wypalone niebo = poprawny kolor. Na tej klatce z malym przycieciem przypuszczalnie nie mam nieba, tylko maske negatywu :-D

Kurde, czlowiek mysli, ze juz sie cos nauczyl, a tu ciagle cos nowego sie pojawia :roll:

 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
O widzisz :-) Wlasnie dlatego nie oparłem akcji na stałym przycięciu, że sprawdziłem na niej jakies 30 roznych klatek dzisiaj z rana :-P
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
alkos napisał/a:
sprawdziłem na niej jakies 30 roznych klatek dzisiaj z rana

:-)

Ja mam jeszcze jakies 20 do obrobienia. Teraz bede recznie przycinal swiatla i bacznie obserwowal wplyw na kolory.

Aha - na razie nie wylapalem roznicy miedzy przycinaniem cieni przez probkowania nienaswietlonej klatki a przycinaniem o stala wartosc. W jakich sytuacjach wychodzi przewaga probkowania?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
dan napisał/a:
Aha - na razie nie wylapalem roznicy miedzy przycinaniem cieni przez probkowania nienaswietlonej klatki a przycinaniem o stala wartosc. W jakich sytuacjach wychodzi przewaga probkowania?


Tego nie testowalem, ale równanie do maski wydaje mi sie najbardziej "wiernym" sposobem... no bo przy przycinaniu o stalą wartosć skąd wiadomo o ile? Ludzkie oko a przede wszystkim monitory słaaabo radzą sobie w głebokich cieniach...

dan napisał/a:
Teraz bede recznie przycinal swiatla i bacznie obserwowal wplyw na kolory.


Próbuj moją metodą - na kółeczko myszki ;-) Ładnie wychodzi, w którym momencie wskakują dobre barwy. Aha, i obserwuj histogram w trakcie ;-)
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
alkos napisał/a:
Tego nie testowalem, ale równanie do maski wydaje mi sie najbardziej "wiernym" sposobem... no bo przy przycinaniu o stalą wartosć skąd wiadomo o ile? Ludzkie oko a przede wszystkim monitory słaaabo radzą sobie w głebokich cieniach...

No tak, poza tym to jest przyciecie niezalezne od histogramu, czyli od naswietlania - teoretycznie powinno wyelimnowac sztuczna jasnosc z miejsc gdzie ma byc konkretnie ciemno.

alkos napisał/a:
Próbuj moją metodą - na kółeczko myszki

Koleczko myszki - na to jest chyba inna nazwa, nie? :mrgreen:

Niestety kolko w mojej myszce mam maly skok, i predzej dostane zakwasow w palcu niz dojade nim gdzie trzeba :-P

alkos napisał/a:
Aha, i obserwuj histogram w trakcie

Fajnie sie gibie! :-D
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
alkos napisał/a:
3. photoshop najlepiej w wersji CS3 lub CS4
Łeee :-P
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
dan napisał/a:
teoretycznie powinno wyelimnowac sztuczna jasnosc z miejsc gdzie ma byc konkretnie ciemno.


I odwrotnie, zostawi szczegóły tam gdzie człowiek cośby sobie przyciął ;-)

dan napisał/a:
Niestety kolko w mojej myszce mam maly skok, i predzej dostane zakwasow w palcu niz dojade nim gdzie trzeba


kliknij na polu, a potem góra/dół na kibordzie dla skoku 0,01 i shift+góra-shift+dół dla 0,1 :-)

matb napisał/a:
3. photoshop najlepiej w wersji CS3 lub CS4
Łeee


W sensie ze na starszych nie testowałem.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Z tym przycinaniem swiatle nie ma reguly. Zdjecia przy beznadziejnym swietle, w dodatku niedoswietlone, trzeba przycinac az do 6-9,99%. Ale kolory sa OK.

[ Dodano: 2009-04-06, 22:40 ]
Nie, to normalnie magia jest. Jutro biore NPSa na miasto, zobaczymy jak sobie poradzi :-P
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
dzerry napisał/a:
w dodatku niedoswietlone, trzeba przycinac az do 6-9,99%. Ale kolory sa OK


Maly trick - przycinaj wiecej niż do wypalenia świateł, a potem kliknij w biale okienko przy Highlights i daj mu lekką szarość - odzyskasz detale przy zachowaniu barw. To jest dopiero magia ;-) (dzieki dagio!)
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Nigdy się, kurna, koloru chyba nie nauczę odwracać :p A jak nie mam szopa, to co mam, biedny misio, zrobić? :(
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
alkos napisał/a:
Maly trick


dzerry to wie ;-) prawda?
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
To chyba jakos na tej zasadzie musza dzialac laby, co?

[ Dodano: 2009-04-06, 23:36 ]
bEEf napisał/a:
A jak nie mam szopa, to co mam, biedny misio, zrobić?
Napisac plugin do gimpa. Serio mowie. Mysle, ze to jest do zrobienia. Ja chyba niestety przejde na ciemna strone mocy, bo kazda znana mi dotad metoda ma sie jak Gubalowka do Mont Blanc.
dagio napisał/a:
dzerry to wie
wie wie :-)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
dagio napisał/a:
dzerry to wie ;-) prawda?


no to teraz i Pentax wie ;-)

bEEf napisał/a:
Nigdy się, kurna, koloru chyba nie nauczę odwracać


No przecież tu nie trzeba nic umieć.


bEEf napisał/a:
A jak nie mam szopa, to co mam, biedny misio, zrobić


To co dżerry gada. Chetnie powspolpracowałbym merytorycznie ;-)
 

Iza  Dołączyła: 01 Paź 2007
bEEf napisał/a:
A jak nie mam szopa, to co mam, biedny misio, zrobić?
BEEf, ja sobie radzę bez szopa. Po szczegóły zapraszam na PW :-D
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Iza napisał/a:
BEEf, ja sobie radzę bez szopa. Po szczegóły zapraszam na PW


A moze by tak jednak na forum ?! :->
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Ha! Podpuszczacie! ;) Ten plugin to sensowny pomysł, naprawdę. Alkos, trzymam Cię za słowo, zgłębię temat Gimpowego API i się odezwę, a żebyś wiedział :evilsmile:
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Iza napisał/a:
BEEf, ja sobie radzę bez szopa.
Ta, jakos nie wierze ;-) Ten skan moglbym puscic jako slajd i nikt by nie mrugnal okiem. NPZ 800. Ani grama syfnego zafarbu na murze i asfalcie.


Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach