Mirek  Dołączył: 12 Cze 2006
Czy ma sens manualny zoom
Witam
Ciągle przymierzam się do K100, oglądam obiektywy i wymyśliłem sobie na dłuższy koniec zoom manualny (np Pentax 80-200). Już nawet kupowałem, ale przyszła chwia otrzeźwienia - czy dobrze robię. Wydaje mi się, że praca stałki z aparatem jest prosta - ustawiam sobie ogniskową w menu aparatu i ten bez problemu potwierdza ostrość i stabilizuje obraz. A co z ręcznym zoomem? Przecież jak zmieniam ręcznie ogniskową, to aparat o tym nie wie. Muszę wpisać nową ogniskową w menu. Toz to skomplikowane! Mam rację czy tylko mi sie wydaje?
Pozdrawiam
Mirek
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Masz rację, ale to ma znaczenie tylko przy stabilizacji.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
sadze ze +- 30% ogniskowej - zmiany nie wplynie w jakis bardzo widoczny sposob na wyniki AS
 

PT  Dołączył: 13 Wrz 2006
Fafniak napisał/a:
sadze ze +- 30% ogniskowej - zmiany nie wplynie w jakis bardzo widoczny sposob na wyniki AS

Dokładnie tak. A co do manualnego zooma - sam mam Tokinę RMC 70-210/3,5 i da radę wyżyć :-) , choć jakby był AF i styki przesłony to byłoby milej (bo czasami nim człowiek wyostrzy i wciśnie AE-L to mu "kaczo - modelka" pójdzie w długą lub zrobi coś mniej fotogenicznego ;-) ). Wadą takiego rozwiązania jest też brak "obsługi" P-TTL. Co mnie powstrzymuje przez rozstaniem z tym "kilogramem szkła i metalu" to brak godnego zamiennika z AF, czyli czegoś co by miało stałe F4 na całej długości 70-200 lub 70-300 i nie kosztowało by majątku. A SMC-M 80-200 to bardzo zacne szkło, choć na chwilę obecną polowałbym na następcę z literką A w nazwie (70-210 F4).

Pozdrawiam,
Piotr.
 

Zbigniew  Dołączył: 04 Lis 2006
Mirek, jak dla mnie jedynym problemem z manualnym zoomem może być to, że trzeba kręcić zarówno zoomem, jak i ostrzyć (a czasami przysłonę zmienić). Innymi słowy obsługa może momentami przypominać przygotowanie 747 do lądowania w nocy :-D
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
???
Hmmm... Zbigniew ciekawe...
Trzeba będzie Alkosowi przyznać licencję pilota.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Michu napisał/a:
Trzeba będzie Alkosowi przyznać licencję pilota.


A czemuż to? Przecie ja nie mam zuma...
 

Zbigniew  Dołączył: 04 Lis 2006
Michu, no może tak źle nie jest, jak opisałem, ale, jak dla mnie, lamy, ostrzenie + pomiar światła, to już wystarczająco dużo dodatkowych ficzerów :->
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Bo dzięki temu Alkos na plenerkach będziesz latał do telewizora i kanały zmieniał.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach