luhso  Dołączył: 22 Maj 2008
Odległość ostrzenia- realnie, a ze skali
Witam. W moim FA 70-200 pojawiła się dziwna, a zarazem pozytywna przypadłość.

Nieskończoność osiągalna jest już przy 7m w skali obiektywu, i odnoszę wrażenie, że działa szybciej, i ostrzy od 80 cm, a nie jak w standardzie 1.1m. (właśnie, od którego punktu liczy się odległość ostrzenia?)

O co chodzi? Af i potwierdzenie ostrości działają idealnie. FA na nieskończoności tworzy niewyraźny obraz.

* poprawiam; przy ogniskowej 70mm ostrzy na nieskończoność przy ok 7-8metrach w skali,
przy 200mm przy około 15 metrach.

Do tego irytuje mnie to na skali, te 2 działki na czerwono. Jedna 70, druga 200.
 

Kosior  Dołączył: 26 Cze 2008
luhso napisał/a:
od którego punktu liczy się odległość ostrzenia?


Od matrycy.
 
luhso  Dołączył: 22 Maj 2008
I tu sample- wygląda na wszystko ok, jeśli chodzi o płaszczyznę ostrości:
70mm

135mm

200mm
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
luhso napisał/a:
Do tego irytuje mnie to na skali, te 2 działki na czerwono. Jedna 70, druga 200.

To do IR.

Co do dziwnego zachowania, to może ślimacznica Ci przeskoczyła? Gdzieś już o czymś takim słyszałem.
 
luhso  Dołączył: 22 Maj 2008
Stachu napisał/a:
Co do dziwnego zachowania, to może ślimacznica Ci przeskoczyła? Gdzieś już o czymś takim słyszałem.
a co to takiego, i do czego służy? Zauważyłem ta przypadłość po wypadzie na bardzo mroźny plener.
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Wiesz jak działa ostrzenie w obiektywie? Można to porównać do śruby i nakrętki (śruba to optyka, nakrętka to obudowa). Chodzi o to, że coś mogło się zablokować i przy silnym kręceniu przeskoczyło o jeden ząbek w dół lub w górę. Nie wiem, czy zrozumiale piszę... :roll:
 
luhso  Dołączył: 22 Maj 2008
ale, patrz.

przy 1.1m jest wszystko ok. Problemy zaczynają się przy 5 i wyżej (problemy ze skalą- ostrzy bez problemów). Gdy ręcznie ustawię na nieskończoność, jest nieostre wszystko. Czyli jakby skurczyła się skala, skoro dół (1.1m) jest ok.
 

dybon  Dołączył: 05 Gru 2007
Problem banalny, regulacja przednią soczewką.
 

negocjatorek  Dołączył: 12 Kwi 2007
luhso, Mam właśnie tak samo jak ty. Wczoraj dostałem ten obiektyw i dzisiaj widzę ze zachowuje się tak samo. Ostrzy pięknie ale skala w okienku nie pokrywa się z realną odległością. zrobiłeś coś z tym ?
 

Rzaba  Dołączył: 05 Gru 2007
negocjatorek napisał/a:
Ostrzy pięknie ale skala w okienku nie pokrywa się z realną odległością

Ludziska zdjęcia robić a nie se na cyferki przyglądać !!!
 

negocjatorek  Dołączył: 12 Kwi 2007
Rzaba, ale mnie to wkurza bo nie wiem czy się w dolnej granicy mieści czy mi się wydłużyła skala ostrzenia (jakimś cudem)...

[ Dodano: 2009-05-13, 15:39 ]
hmm zmierzyłem miarą krawiecką więc niezbyt dokładnie ale chyba ostrzy z 1.1 metra. dziwne.

[ Dodano: 2009-05-13, 16:00 ]
dybon napisał/a:
Problem banalny, regulacja przednią soczewką.
a coś więcej. bo dla mnie nie jest to takie banalne.
 
luhso  Dołączył: 22 Maj 2008
"Olałem" to. :) Latam z M50/2 i M28. :mrgreen:
 

negocjatorek  Dołączył: 12 Kwi 2007
luhso, ale ostrzy normalnie poza tym ze skala przesunięta ? wszystko w porządku ?
 
luhso  Dołączył: 22 Maj 2008
negocjatorek, wszystko ok. odnoszę wrażenie że chodzi nieco wolniej, ale to tylko subiektywna opinia.
 

negocjatorek  Dołączył: 12 Kwi 2007
luhso, i tak mnie to ciekawi. no okej. porobię testy w terenie czy wszystko sprawne i jak tak to to oleje i nie będę się przejmować.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach