TomekS  Dołączył: 05 Mar 2007
[obiektyw] Obiektyw Tair 3S 300mm- listki przysłony- help
Cześć.
Mam gorącą prośbę do Was, do tych którzy mają ten obiektyw na stanie.
Rozebrałem Taira, wyczyściłem listki przysłony i nawet udało mi się to wszystko złożyć.
Mam jednak problem- nie wiem czy tak ma być ponieważ nie zwróciłem na to uwagi przed demontażem- wydaje mi się, że przysłona w położeniu f/4,5 nie jest otwarta do końca. Chodzi o to, że gdy złożę szkło, ustawię f 4,5 i naciągnę wajchę od przysłony, owe listki są widoczne. Są w takim położeniu jakby nie zostały do końca otwarte.

Czy ktoś z Was mógłby cyknąć parę fotek obiektywu od strony przedniej soczewki tak, żeby były widoczne listki przysłony w pozycji f/4,5?

Dziękuję za pomoc!
Tomek
 
BarteKK  Dołączył: 03 Maj 2007
U mnie to wygląda tak:




f/4.5


Dla porównania f/16

Niestety (a raczej stety) u mnie na f/4.5 nie widać listków.
 

TomekS  Dołączył: 05 Mar 2007
BarteKK- dziękuję za zdjęcia.

Poskładałem obiektyw, próbowałem różnych kombinacji i nie wyszło mi- wciąż widać listki, tak "pół działki". Widocznie jest jakiś patent przy składaniu mechanizmu przysłony o którym nie wiem. Ale co tam, obiektyw działa, wszysto chodzi jak powinno. Tak mi teraz przyszło do głowy żeby go przemierzyć na "mojej" pełnej dziurze i porównać wynik z innymi szkłami na f 4,5. Zobaczę jakie wyjdą różnice.

Jak nie musisz to nie rozbieraj ;-)

Tomek
 

djack  Dołączył: 22 Kwi 2006
TomekS, po nastawieniu na 4,5 listki widać. Wystają tak na kilka mm.
 

TomekS  Dołączył: 05 Mar 2007
Można na Was liczyć nawet po dłuższym czasie, myślałem, że już nikt nic nie napisze. Teraz spojrzałem raz jeszcze- patrząc na wprost widzę około 3 mm pierścień.

Dziękuję chłopaki!
Czuję się lepiej po Twoim poście djack :-B
 

RadoKub  Dołączył: 25 Mar 2009
Potwierdzam koledzy mają rację dla Twojej pewności

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach