BAN YellowLabel  Dołączył: 30 Mar 2008
[obiektyw] zablokowany helios?
Przyszedł do mnie dziś helios 44-2, o taki:


Ma on trzy pokrętła.
-zablokowania przysłony (?) to na samej górze
-ustawienia przysłony
-no i ostrości.

Jako, że nie mogłem zmieniać przesłony w innym zakresie niż 4-2, bo nie zauważyłem tego górnego pokrętła. Zapytałem kolegę z forum od którego ów obiektyw kupiłem no i on mnie na nie nakierował.
Przekręciłem w jedną stronę - supa, mogę manewrować przysłoną w zakresie 2-16.
Przekręciłem w drugą stronę - du*a, zablokowałem przysłonę na pozycji 2 i nie mogę jej odblokować tym pokrętłem (a użyłem już dosyć dużej siły)

Co mogło się stać?
Jakiś pomysł na odblokowanie tego?

eh.. tak to jest jak się laik bierze za coś czego nie zna :)

pozdrawiam i proszę o odpowiedź
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
To jest przysłona preselekcyjna. Musisz tym pierścieniem z czerwoną kropką ustawić wartość przysłony do której chcesz przymykać. W niektórych obiektywach należy ten pierścień lekko przesunąć do przodu i dopiero wtedy przestawiać. (nie wiem czy tak jest w tym Heliosie). Jeżeli kropka jest przy wartości "2" to przysłony nie można regulować. Mam nadzieję, ze zrozumiesz to co napisałem. Pzdr.
 
BAN YellowLabel  Dołączył: 30 Mar 2008
powalos, ja to wiem :)
sęk w tym, że ja nie mogę ruszyć tego pokrętła bo się chyba zablokowało :(
 

kwantus  Dołączył: 08 Lip 2008
YellowLabel, a spróbuj delikatnie pociągnąć ten pierścien blokujacy do przodu i ruszyć, miałem tak w pentaconie 30/3,5
 
BAN YellowLabel  Dołączył: 30 Mar 2008
nie da rady, niestety.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
A może da sie ruszyć ten z wartościami przysłon? Nie wiem co by sie tam mogło zablokować.
 
luk1217
[Usunięty]
Ustaw przesłone otwartą na maxa (środkowy pierścień) i powinieneś móc regulować pokrętło ''zablokowania przesłony'' Ustawiasz sobie dowolną wartość przesłony, potem domykasz środkowym pierścieniem.
(tak mi sie wydaje, analogicznie jak w jupiterze 85/2).
 
BAN YellowLabel  Dołączył: 30 Mar 2008
przecież mówię, że przysłona jest tylko w tej pozycji (tj. otwarta maksymalnie) i nie da się nic zrobić. Ani górnym pierścieniem ani środkowym..
 
apioo  Dołączył: 07 Paź 2008
YellowLabel, też tak miałem w takim heliosie, mocne pociągnięcie w kierunku przeciwnym do bagnetu oraz pokręcenie w lewo i prawo odblokowało zleżały obiektyw :-)
 
BAN YellowLabel  Dołączył: 30 Mar 2008
no dobra, do słabych ludzi nie należę a tutaj już mi się odciski na palcach porobiły :) całą siłą próbują to ruszyć i nic..
 
apioo  Dołączył: 07 Paź 2008
YellowLabel, zrób zdjęcie i zaznacz zablokowany Twoim zdaniem pierścień, może kręcisz nie tym co trzeba :-> :-P
 
BAN YellowLabel  Dołączył: 30 Mar 2008
apioo, masz w pierwszym poście mój obiektyw.
Jest to pierścień z zaznaczonymi wartościami przysłony (pierwszy po lewej). Jeżeli go nie przekręcisz to nie możesz operować przysłoną inną niż 2
 
apioo  Dołączył: 07 Paź 2008
YellowLabel, wiem, też mam takiego heliosa, chciałem się upewnić czy na pewno kręcisz tym co trzeba :-)
 
BAN YellowLabel  Dołączył: 30 Mar 2008
no tym co trzeba.
Niestety nic nie pomaga.. eh, to się nacieszyłem obiektywem :/
 

weiss77  Dołączył: 18 Paź 2008
YellowLabel napisał/a:
no tym co trzeba.
Niestety nic nie pomaga.. eh, to się nacieszyłem obiektywem :/

A nie masz siły przekręcić, czy boisz się, że uszkodzisz? Jak ręka się ślizga, to skórzana rękawiczka na łapkę i jedziesz. Albo może odrobina WD 40 pod pierścień. Mój ojciec ma taki sam obiektyw i pamiętam, że pierścień przesłony chodził dość ciężko, a szkło było naprawdę zadbane. Kiedyś naprawiałem Zenita u Pana na Piotrkowskiej obok Saspolu. Wiem, ze ten serwis nadal istnieje. Może tam coś zaradzą. Ale z drugiej strony, to pewnie koszt naprawy przekroczy wartość obiektywu.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach