cinekk1  Dołączył: 17 Lut 2008
Klopot z językiem.
W reklamie ING pada zdanie "byłem oszczędzałem". Ktoś mi mówił, że powinno być "oszczędzałem był", sam już nie wiem jak powinno być. Może ktoś z polonistów rozstrzygnie problem?
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Cytat
Czas zaprzeszły (...) jest czasem złożonym i składa się z odmiany czasownika głównego w czasie przeszłym we wszystkich osobach z dodatkiem odmiany czasownika posiłkowego być wyłącznie w trzeciej osobie, a więc odmiana czasownika spotkać wygląda następująco

ja spotkałem był / spotkałam była
ty spotkałeś był / spotkałaś była
on spotkał był / ona spotkała była / ono spotkało było

my spotkaliśmy byli/ spotkałyśmy były
wy spotkaliście byli / spotkałyście były
oni spotkali byli / one spotkały były

Formy typu spotkałem byłem, widzieliśmy byliśmy są rażąco niepoprawne.
 
cinekk1  Dołączył: 17 Lut 2008
No i jasne. Kto to puścił na ogólnopolską antenę bez konsultacji?
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
Opiszon, a jeden link niżej w google'u jest już więcej form dopuszczalnych. :)
Cytat
widziałem był / byłem widział, widziałam była / byłam widziała, widziałeś był / byłeś widział, …
zobaczyłem był / byłem zobaczył, zobaczyłam była / byłam zobaczyła, zobaczyłeś był / byłeś zobaczył, …

Z tego wynika, że czasownik posiłkowy "być" może być przed lub po czasowniku głównym, a odmienia się to, co stoi z przodu. Tak czy inaczej to, co jest w reklamie, jest nieprawidłowe. Albo może trzeba by jednak do jakiejś literatury zajrzeć...

edit:
cinekk1 reklamy są tak naładowane błędami językowymi (których zwykły użytkownik języka nie zauważa) oraz kalkami z angielskiego (których przeciętny użytkownik też nie zauważa), że naprawdę tym drobiazgiem nie ma się co bulwersować. To znaczy, bulwersować się można, ale nie jest to żaden wyjątek. Choć rzeczywiście, w takiej "profesorskiej" stylizacji mogliby bardziej uważać.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach