Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
Gimp 2.6.0
W dniu dzisiejszym została wydana następna stabilna wersja Gimpa rozpoczynająca nową serię: 2.6.0

http://gimp.org/release-notes/gimp-2.6.html napisał/a:
Most color operations in GIMP are now ported to the powerful graph based image processing framework GEGL, meaning that the interal processing is being done in 32bit floating point linear light RGBA. By default the legacy 8bit quote paths are still used, but a curious user can turn on the use of GEGL for the color operations with Colors / Use GEGL.


Czyli nareszcie koniec 8 bitów na kanał :-)
 

Myron  Dołączył: 21 Cze 2007
Właśnie chciałem o tym napisać.
Ściągnąłem i testuję.
Zapowiada się kolejna zmiana na lepsze...
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Tylko pamiętajcie, żeby wybrać używanie GEGL a nie starego przetwarzania 8bit/kanał.
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
To koniec dominacji PS w obróbce fotografii :-)
Już ściągam...
 

komtur  Dołączył: 04 Cze 2008
Dziś miałem okazję pobawić się wersją "windowsową". Póki co na komputerze klienta w ramach męczenia (komputera). GEGL można włączyć, ale tylko do końca sesji. Po zakończeniu pracy w programie i ponownym uruchomieniu ptaszek przy GEGL znika... Tak na szybko zauważyłem, że np. gięcie krzywych przy włączonym GEGL działa znacznie wolniej, niż "normalne". Jest to szczególnie dobrze widoczne przy włączonym podglądzie na otwartym obrazie. Obserwacje czyniłem na jakimś Core2Quad 2 GB RAM i 10 MPix pliku. Ogólnie jednak jest fajnie. Interfejs też trochę wygładzili. Swoją drogą, to ta koncepcja porozrzucanych okienek jakoś zawsze mi pasowała ;-) Teraz czekam na 64-bitową wersję.
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Ale fajnie! Już pobieram.
Markus napisał/a:
To koniec dominacji PS

Nieśmiało dodam, że może to również wróżyć koniec dominacji Microsoftu na rynku systemów operacyjnych dla firm mających cokolwiek wspólnego z grafiką :-) .
A to może oznaczać obniżkę cen u małomiękkich 8-) .

[ Dodano: 2008-10-03, 01:58 ]
Ech :-? . Nie jest jeszcze tak różowo jak się spodziewałem. Pod windowsem interfejs jest nadal stary czyli szał okienek (już mi to nie przeszkadza ale jednak myślałem, że to zmienią). Ciągle wszystko jest oparte na bibliotekach gtk. Gegl jest dodany tak trochę na odczepkę. Przy próbie otwarcia skanu w 16bitowym tiffie nadal wyskakuje komunikat, że "gimp obsługuje tylko 8 i obraz zostanie skonwertowany w związku z czym część danych bla... ble... blu...". Gegl ma swoje operacje dostępne w osobnym okienku i niestety podgląd działa koszmarnie powoli (co prawda tif przed zminiejszeniem ma ~17mpix ale jednak zwykły jotpeg w tym rozmiarze w starym gimpie odświeżał się zdecydowanie szybciej). Potrzeba jeszcze sporo pracy żeby móc uszczknąć nieco z tortu Adobe...
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Myślę, że trochę się zapędziliście z tą dominacją :D. Raczej w najbliższej, a nawet w trochę dalszej przyszłości nikt nie chce prześcigać Adobe :)
Co do interfejsu - póki nie będzie wersji 3.0 nic z nim podobno mają nie robić. Potem prawdopodobnie dodana będzie _opcja_ (tak, tak - to ważne) interfejsu jednookienkowego. A dobrze, że tylko opjca, bo z tego co słyszę, kilka okienek jest mega pomocne przy pracy na wielu monitorach.

No i GEGL - dobrze że już udało im się to wprowadzić, bo wbrew pozorom to było ogromne przedsięwzięcie. Teraz tylko czekać na usprawnienia. Zerknijcie jak chcecie na bugzillę GIMPa. Sporo się tam dzieje, np. chyba wzięli się za dorobienie okienka podglądu do większości filtrów (a chyba planują dodanie tego do każdego filtru).

A GEGL umożliwi jeszcze jedną fajną rzecz - załóżmy, że nakładamy jakiś efekt1 na obrazek, potem znów zmieniamy coś dodając efekt 2, efekt 3 i tak do 10 - stwierdzamy, że lepiej by było jednak bez efektu1. Nie będzie trzeba cofać się w historii aż do efekt 1 i powtarzać bez niego każdy następny. Teraz każde działanie na kolorach (bo chyba tylko tym będzie rządził GEGL) będzie można włączyć/wyłączyć jak warstwę bez "dotykania" innych działań. Jak dla mnie to bomba. A cały pic polega na tym, że przy wykorzystaniu GEGLa nie są modyfikowane oryginalne piksele.

No i wracając do interfejsu - dla mnie jest bardzo intuicyjny, dodam, że kiedyś dużo używałem Photoshopa. Zresztą jest jeszcze projekt Gimpshop no i na gimp.org przy okazji wydania 2.6 screeny z przykładem ustawienia obecnego interfejsu tak jak w PS.
 

Ijon  Dołączył: 27 Paź 2006
bbartlomiej napisał/a:
Raczej w najbliższej, a nawet w trochę dalszej przyszłości nikt nie chce prześcigać Adobe :)
W końcu głos rozsądku :-)

BTW Jak wielu ludzi korzysta z funkcjonalności Photoshopa, której nie ma w Gimpie? I jakie to są funkcje? To nie jest pytanie prowokacyjne, chciałbym wiedzieć, bo sam używam Gimpa i nie czuję żeby do moich potrzeb czegoś w nim brakowało.
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Ijon napisał/a:
Jak wielu ludzi korzysta z funkcjonalności Photoshopa, której nie ma w Gimpie? I jakie to są funkcje?
Sam chciałbym wiedzieć. Mi również do obróbki zdjęć niczego nie brakuje.
 

Thadeus  Dołączył: 21 Mar 2008
bbartlomiej napisał/a:
Ijon napisał/a:
Jak wielu ludzi korzysta z funkcjonalności Photoshopa, której nie ma w Gimpie? I jakie to są funkcje?
Sam chciałbym wiedzieć. Mi również do obróbki zdjęć niczego nie brakuje.


Proszę Bardzo - Adjustments layers (czy jak je tam zwać) - wrzucam warstwę na niej zmianę dodaję maskę i sobie wycinam co nie potrzebne i mix warstwy ustawiam

Podobne coś jest niby w w Gimpie ale jako skrypt (w PS można edytować jeszcze później ta warstwę) i jest to rzecz której mi brakuje bardzo i wyczekuje na nia

Kolejna rzeczą jest grupowanie warstw w jedna grupkę - cholernie mi tego brakowało gdy męczyłem tablo (wbrew pozorom przydaje się bardzo)

Rzecz 3 - channel mixer - brakuje mi regulacji kontrastu - po prostu ułatwia zycie.

Daleko nie szukając - mixer BW z PS jest po prostu cholernie wygodny (po zatym LR mnie przyzwyczaił i nawyki do kolorowych szkiełek :D)

i jeszcze dodał bym kulawa lekko obsługę mojego tabletu (Vacom - wie rozpowszechniony) i jakoś jest trochę kulowo w stosunku do tego co na PS (nie wiem jak w nowym nie sprawdzałem jeszcze tabletu).

To tak na szybko, moje osobiste - bardzo oczekiwane ficzery, których wypatruje bardzo w moim ulubionym programie.

p.s. Jeśli te okienka podglądu maja być takie beznadziejne jak są np w cmixerze to dziękuję. wolę żeby popracowali nad podglądem na żywo na zdjęciu - bo te podglądy to g. na nich widać - a jak sobie rozciągnę to mam suwaki rozciągnięte na pół ekranu co nie jest za wesołe jak się ma ekran 16:10 - obrazek niewiele się powiększa. Krecha wielka za egonomie tego c mixera (pod winda jeszcze można przeboleć ale pod linuxem po prostu za du ten interface jest ) :)

:) Pozdro
 

Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
Thadeus napisał/a:
Proszę Bardzo - Adjustments layers (czy jak je tam zwać) - wrzucam warstwę na niej zmianę dodaję maskę i sobie wycinam co nie potrzebne i mix warstwy ustawiam


A po naszemu? ;-) Bo przyznam, że mnie, jako "gimpowcowi", trudno zrozumieć.
 

Thadeus  Dołączył: 21 Mar 2008
chodzi o to ze dodajesz sobie warstwę którą może być np zmiana nasycenia kolorów itp.

jako przykład


każda z tych warstw to tak jak by narzędzie do zmiany kontrastu nałożone jako warstwa które możesz dalej edytować i na dodatek zachowuje sie jak warstwa - tzn możesz zakładać maskę warstwy i mixowac w dowolny sposób.

i prosty przykładzik - dodana warstwa korygująca z krzywymi a potem edycja maski nałożonej a tą krzywą



Przykłady na szybko z netu mam.

Bardzo przydatne takie maski
 

Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
Thadeus, dziękuję - teraz już jest to dla mnie jasne, choć obrazki poglądowe nie wyświetlają się prawidłowo :-)
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
U mnie nie widać załączników ale z tego co zrozumiałem to coś takiego można sobie w gimpie zrobić - duplikuje się warstwę oryginalną i do duplikatu ustawia maskę krycia. Potem można operować kontrastem na duplikacie, a na masce duplikatu edytować obszar działania (gradienty, rozmycia itp.). Uzyskuje się nieruszony obrazek we fragmencie, który nie kryje maska duplikatu i skorygowany w miejscu działania maski duplikatu. Chyba, że o coś innego chodzi.
 

Thadeus  Dołączył: 21 Mar 2008
cos z nimi kombinują miałem przez chwile - ale widać wycieli je juz.

Tak piotrecius - to podobna zasada z tym ze Ty operujesz fizycznie zmieniając pixele obrazka natomiast tam operujesz jakby na narzędziu które wprowadza korekcję - czyli kolejne zmiany w tym narzędziu nie wprowadzają niejako zmian fizycznych ale jedynie są obliczeniem

No dobra moze naplątałem ale tak można to tłumaczyć.

 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Już rozumiem - chcąc w Gimpie nanosić kolejne zmiany takimi warstwami musiałbym po każdej spłaszczać obraz i tworzyć nowy duplikat z maską dla nowego efektu. Ewentualnie ustawić małe krycie dla warstw-duplikatów ale wtedy trzebaby im mocno śrubować parametry, żeby w sumie dały zamierzony efekt. A czy w PS można z takich warstw-operacji wyłączyć np. jedną bez zniekształcenia działania pozostałych?
 
maslot  Dołączył: 11 Cze 2008
Myślę, że gdyby organizacje ścigające nielegalne wykorzystanie oprogramowania komputerowego działały sprawniej, to okazałoby się, że Gimpowi nic nie brakuje :-) Sorry za prowokację :lol:
 

hamster  Dołączył: 11 Paź 2006
brakuje mi "merge to hdr"
 

Thadeus  Dołączył: 21 Mar 2008
Wiesz Polska nie zostal wyzwolona przez Ruskich to teraz mieli bysmy RFN


GImpa izuwam od wielu - 10??? ... - Lat
PS mam w pracy wiec widzę co i jak (pozatym porownywalem sobie takze wersje PSP i CS ktore są dostępna doprzetestowania od PS legalnie ) wiec o co pijesz ?

No chyba ze innych wg siebie mierzysz ;)

Hamster do HDR masz pod Linuxa Merger (dostepny pod winde takze QPFGui chyba czy jakos tak sie zwie (nie pamietam - skleroza)
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Po kilku dniach obcowania z nowym Gimpem muszę przyznać, że jest kilka nowych ficzerów, które mi się podobają. Po otwarciu jakiegoś zdjęcia klikam sobie na "poziomy". Pojawia się okienko w którym najchętniej klikam "autopoziomy" i teraz po takiej czynności pojawia się opcja edycji tych ustawień jako krzywe - moim zdaniem świetny pomysł!. Mam też wrażenie, że pogrzebali nieco nad optymalizacją istniejących funkcji. W poprzednich wersjach po zmniejszeniu zdjęcia w celu pokazania go na forum zawsze aplikowałem delikatne wzmocnienie (coś jak unsharp mask w PS). Z przyzwyczajenia zrobiłem tak ze zdjęciami w nowej wersji Gimpa i patrzę, a tu mi schodki na krawędziach widać przy tych samych ustawieniach co zazwyczaj. Cofnąłem wzmocnienie, przyjrzałem się fotce i wygląda na to, że przy zmniejszaniu nie trzeba już dodatkowo wyostrzać :-) .

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach