Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
Konwertery Tele
Witam

Ponieważ nie znalazłem na forum tematu który by dotyczył ogólnie konwerterów postanowiłem założyć ten.

Poczytałem co nieco o konwerterach x2 i znam mniej więcej ich wady i zalety ale...

Znalazłem coś takiego:
VIVITAR MC 75-205 2x matched MULTIPLIER


Jest on wyższy od "zwykłego" x2 ale...

Czym się różni ten konwerter od zwykłego np.
VIVITAR MC x2


Oczywiście zauważyłem napis: matched MULTIPLIER i ogniskowe tyle e nie do koca wiem jak je interpretować?
...że bardziej pasują do obiektywu w przedziałe 75-205?

 

Masaho  Dołączył: 31 Sie 2008
Możliwe, że ten konwerter był dedykowany specjalnie do obiektywu Vivitar 75-205, i z nim współpracuje najlepiej?
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
Też tak podejrzewam, a dokładniej że ma dopasowany mnożnik do "wszystkich" 75-205.
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Nie ma czegoś takiego jak "dopasowany mnożnik"

Ten konwerter był sprzedawany i dedykowany do współpracy z obiektywem 75-205mm F3,8 ze skalą odwzorowania 1:4 produkcji Kirona. Znaczy to po prostu, iż jego formuła optyczna była specjalnie zaprojektowana do tego obiektywu.
Oczywiście może też pracować z innymi obiektywami.
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
Dzięki Grzechotnik za wyjaśnienie.

Faktycznie "dopasowany mnożnik" powinienem wziąć w cudzysłów bo to zabrzmiało jak bym wiedział o czym piszę:)
Jest to raczej skrót myślowy który znaczy mniej więcej to co zasugerował
Masaho a Ty niejako potwierdziłeś czyli że konwerter najlepiej powinien współpracować z obiektywami 75-205.

PS
Napisałeś że pod obiektyw Kirona.
Vivitar produkował pod obiektyw Kirona, czy może pomyliłeś nazwy?
Nie żeby to było nieprawdopodobne ale jakieś dziwne.

PPS
Jak widać jestem amatorem, dodam że nawet bardzo, więc to co mi się wydaje dziwne Innym może się wydawać oczywiste:)

PPPS
Jak myślicie że to koniec pytań z mojej strony to bardzo się mylicie :-)

[ Dodano: 2013-11-21, 16:11 ]
Czy moderator mógłby poprawić babola którego popełniłem w podtytule do tego wątku :oops: ?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach