jabe Dołączył: 12 Lis 2006
Kiev 60 + szkła P6 - problem z ostrością
Witam
Mam problem i w związku z tym pytanie. Zabrałem się za robienie zdjeć Kievem 60 (Arax) z obiektywami Pentacon Six. Body ma fabryczne mocowanie P6. Problem polega na tym, że tak średnio na 12 klatek, 2 są ostre, reszta z ostrością nie tam gdzie chciałem. Mam matówkę z klinem i rastrem, wydawałoby się, ze ostrzenie nie powinno sprawiać większego problemu. Jest oczywiście możliwe, że to ja źle ustawiam ostrość, ale nie bardzo do tej tezy pasują mi proporcje 2 ostre/10 nieostre. Stąd pytanie. Czy w sprzęcie analogowym występuje na wzór cyfrówek pojęcie BF/FF ? Czy jeżeli na klinie mam idealnie ustawioną ostrość to jest możliwe zdjęcie nie ostre ? (eliminowałbym poruszenie, bo robię z solidnego statywu i ze wstępnym podniesieniem lustra). Krótko mówiąc - czy w zestawie Kiev 60 + szkła P6 jest możliwa usterka sprzętowa powodująca nieostrość ?. Jesli tak, czy to jest do naprawy, regulacji ?. Ciekaw jestem niezmiernie Waszych opini, bo wkurza mnie marnowanie kolejnych filmów. Pozdrawiam Jacek.
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Możliwe, że masz źle ustawioną matówkę i stąd problemy z ostrością. Regulacja załatwi sprawę.
 

mishieck  Dołączył: 16 Paź 2008
W Kievie 60 można regulować matówkę: http://www.kievaholic.com....FOCUS%20SCREEN

Jeśli boisz sie robić to samemu to zostaje ci p. Gecyngier MAGIK od aparatów (z siedzibą w W-wie).
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
jabe napisał/a:
Jesli tak, czy to jest do naprawy, regulacji
Tak, jest możliwa. Np. źle ustawione lustro, lub matówka. Wyostrzysz ręcznie na to co widzisz, a niestety na filmie może być nieostro. W przeważąjącej większości przypadków niezbędna jest wtedy regulacja w dobrym serwisie.
 
jabe Dołączył: 12 Lis 2006
Jeżeli czytam ze zrozumieniem, to jest możliwa sytuacja, że to sprzęt nawala (źle ustawiona matówka), a nie ja. To w sumie pocieszająca wiadomość. Łatwiej sprzęt wyregulowac niż oczy :). Dzięki za słowa
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
W moim Kiewie miałem tak, że jak lekko nacisnąłem spust, a rozmyśliłem się i zdjęcia nie robiłem, to pomimo, że nie kręciłem obiektywem, ostrość "wypadała". Po lekkim naciśnięciu spustu, zaczynało się już podnosić lustro. Trwało to tak przez ileś tam filmów, a potem przeszło. Myślę, że dotarły się elementy podnoszenia lustra.
 
jabe Dołączył: 12 Lis 2006
Mam wersję ze wstępnie ponoszonym lustrem, tak więc po ustawieniu kadru, ostrości, podnoszę lustro i dopiero wtedy naciskam spust migawki. Czyżby podnoszące się lustro knociło wtedy nastawienie ostrości ?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach