greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
PK napisał/a:
czy używałeś tej delty w okularach? Da się?

Trochę dawno się nie widzieliśmy - od kiedy to używasz okularów? :shock:
 

PK  Dołączył: 24 Maj 2008
greentrek, to długa historia. I skomplikowana. ;-)
Jutro spróbuję przymierzyć Vipera, przekracza budżet, ale gwarancja to przynajmniej nie są2 lata.
Geco- sprawdziłem: wyprzedane. :-/
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
A to koniecznie musi być lornetka :?: nie myślałeś o lunecie? Akurat Delta ma bardzo fajną kątową 50kę z serii Titanium i sam się bardzo nad nią zastanawiam. Nie dość że malutka i bardzo lekka, to jeszcze można stosować wymienna okulary astro w standardzie 1,25 - tyle że obrazu stereo nie dostaniesz :->
 

Marek  Dołączył: 21 Kwi 2006
greentrek, luneta to jednak inny instrument jest i lornetki w terenie nie zastąpi. Ze względu na konieczność korzystania wraz ze statywem nie jest tak mobilna jak lornetka. Nawet takie maleństwo jak Titanium 50 mm. Prócz tego spróbuj złapać szybko przemieszczającego się ptaka patrząc przez kątowy wizjer. Ludzie na ogół mają więc to i to. :-)
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
Nie przesadzaj, trzymając toto oburącz i dość nisko bo to kątówka, nie powinno być problemu przynajmniej do 15x a pewnie i więcej. Fakt, ptaka w locie tym nie złapiesz, dlatego w kieszeni zawsze mam monokla Opticrona 8x42... lornetka to jednak mało mobilna jest ;-)
 

Marek  Dołączył: 21 Kwi 2006
greentrek, patrzenie jednooczne a patrzenie dwuoczne też robi różnicę. Poza tym, ze widzimy świat stereoskopowo, to przy takim samym przybliżeniu używanego instrumentu, przez lornetkę dostrzegamy zdecydowanie więcej szczegółów. Próbowałem monokularu, ale to nie to. Wymieniłem szybko na małą lornetkę Vortex Diamondback HD 8x28. Jest fajna do "mania ze sobą", ale pełnowymiarowej lornetki nie zastąpi. Komfort patrzenia przez lornetkę o dużym polu widzenia i dużej źrenicy wyjściowej jest nie do przecenienia. Przykładasz do oczu i nie martwisz się, że nie trafisz w źrenice wyjściowe. A wielkość i waga typowej lornetki ornitologicznej 8x42 czy 10x42 wynosząca mniej więcej 700 g zależnie od modelu, nie jest problemem kiedy używa się szelek do noszenia lornetki. Praktycznie nie odczuwa się jej ciężaru i nic nie dynda na piersi/brzuchu. Nie zmienia to faktu, że wciąż myślę o lunecie. Nawet miałem swego czasu, ale była trochę za słaba optycznie. Rozważam też zakup Kenko Lens2scope https://www.astroshop.pl/...-katowy/p,44210 Jakieś tam teleobiektywy już mam. :-)
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
Marku, ja to wszystko wiem... przynajmniej teoretycznie. Bo praktyka jest taka że przy sporej różnicy pomiędzy oczami, słyszałem że już powyżej 3 dioptrii, stereoskopowo i tak się nie zobaczy. I ja jestem właśnie w takiej sytuacji. A skoro tak, to po co mi lornetka :?:
 

DiMarco  Dołączył: 24 Sty 2012
PK, Spojrzałem przed chwilą i : https://www.astroshop.pl/?q=Geco :-D
 

PK  Dołączył: 24 Maj 2008
Widzę. Zbierają dobre opinie, ale nie podają eye relief. To dla mnie ważne. Inaczej już bym wziął Deltę Chase :(
[edycja]
Swoją drogą, to jeszcze bardziej skomplikowało wybór. Dzięki. :-B :evilsmile: :-B
 

SMIS  Dołączył: 08 Sty 2009
No dobra może i mnie coś doradzicie. Chociaż nie jestem pewny czy to dobre miejsce bo rozglądam się za czymś na początek. Budżet tak, powiedzmy, 500 no 600 złociszy a tutaj już nie setki a tysiące wchodzą w grę :-) . Parametry 8x40 ; 10x50, szkło BaK4. Porro czy dach bez różnicy chociaż porro lepiej mi się widzi. ??? ktoś coś ???
 
andyspring  Dołączył: 21 Lis 2011
Kupiłem ostatnio - głównie z myślą o turystyce - CELESTRON upclose G2 8 x 40
Jestem bardzo zadowolony. Jakoś obrazu, waga, wykonanie bardzo ok. Oczywiście bardzo ok. w tej cenie. 229 zł na znanym portalu.
Mam doświadczenie z Ruskim grzmotem tento 10x50 - podobno zeiss - tak o niej piszą. Obraz i zbliżenie porównywalne. Wygląd i waga lornetki i pokrowca zdecydowanie na korzyść celestrona.
Żeby nie było, to kupiłem cztery (4) w podobnej cenie modele. Trzy odesłałem, zostawiłem celestrona.
Te odesłane to, comet 10x40 w ogóle chyba uszkodzona lipa - widać jakby jednym okularem i słabo. Bleckfire 10x50 , widoczność słabsza od kupionej i najdroższa 309 zł delta optical discowery 8x40 , w porównaniu z celestronem - nieporozumienie.
 

Marek  Dołączył: 21 Kwi 2006
PK napisał/a:
Widzę. Zbierają dobre opinie, ale nie podają eye relief. To dla mnie ważne. Inaczej już bym wziął Deltę Chase :(

Trzeba szukać takich danych gdzie indziej, bo Astroshop bardzo mało się przykłada do specyfikacji. Geco ED 8x42 ma ER 18 mm, 10x42 i 8x32 po 16 mm.
 

SMIS  Dołączył: 08 Sty 2009
A co myślicie o, nazwijmy je naszych ;-) , lornetkach Pentax-a? Czy ktoś miał okazje je przetestować? Mam na myśli te tańsze Jupitery i serię SP.
 

Marek  Dołączył: 21 Kwi 2006
SMIS napisał/a:
A co myślicie o, nazwijmy je naszych ;-) , lornetkach Pentax-a? Czy ktoś miał okazje je przetestować? Mam na myśli te tańsze Jupitery i serię SP.

W Jupiterach i zwykłych SP mnie się nie podoba bardzo mały odstęp źrenicy wyjściowej - 11-13 mm to za mało jak dla okularnika. Prócz tego te wywijane gumowe muszle oczne też by mnie denerwowały. Zapewne jest to sprzęt klasy tanich Celestronów czy Delt z pryzmatami porro. W rękach miałem SP 8x40 WP i SP 10x50 WP. Są zdecydowanie lepsze mechanicznie od zwykłych SP, są uszczelnione i mają wykręcane muszle oczne... tylko mają bardzo małe pola widzenia. No i nie są już tak tanie. Oglądałem także małe porro AP 8x30 WP i AP 10x30 WP. Optycznie i mechanicznie całkiem fajne, tylko znów niezbyt imponujące pola widzenia.
 
andyspring  Dołączył: 21 Lis 2011
Odnośnie celestrona o którym wyżej pisałem - można śmiało patrzeć w okularach.
 

skaarj  Dołączył: 18 Mar 2016
Trochę na szybko, bo promocja kończy się 25-go, ale Olympus ma teraz niezłą promocję.
Sądzę, że warto uwzględnić w rozważaniach ;) https://explore.omsystem.com/pl/pl/summer-holiday-promotion 12x50 poniżej 600 zł. Nie wiem czy taniej znajdziesz lepszą...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach