hamster  Dołączył: 11 Paź 2006
hmmm póki co robię tylko w 2D; aczkolwiek lubię sobie trochę pograć, ale to inna historia.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
L_uka, podczas renderingu grafiki 3D (nie mylić z grami) to jednak procek. NIe licząc zewnętrzych urządzeń typu RenderMan, to procesor wszystko oblicza - porównaj chociażby benchmark Cinemabench. Mam Cinemę v.8.2 i testowałem to zagadnienie. Bez względu na wsadzoną do środka kartę grafiki sam rendering odbywał się z identyczną szybkością dla danej sceny.
Odnośnie Matroksa- to zapewne w dużej mierze zależy od jakości monitora, jadnak gdybym miał wybierać kartę do Szopa, byłaby to z pewnością Parhelia.
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
Michu napisał/a:
podczas renderingu grafiki 3D (nie mylić z grami) to jednak procek

ja sie jednak upieram, ze to naprawde zalezy od softu i sterownikow, ktore potrafi obsluzyc. Ale zgoda, domowe karty grafiki 3D potrafia robic rendering tylko do wlasnego framebufera.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
L_uka - tu masz link:
http://www.servodata.com....adrofx_5500.htm
do opisu chyba najbardziej wydajnej karty 3D. W opisie nie ma słowa o wspomaganiu renderingu, za to opisane są wszystkie możliwości wspomagające wyświetlanie obrazu na monitorze.
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
Michu, a zerknij tutaj http://www.nvidia.com/page/gz_learn.html
cytuje: "Gelato is a software program that leverages the NVIDIA GPU as a floating point math processor. This allows Gelato to render images faster than comparable renderers, but without the quality limitations traditionally associated with real-time graphics processing on the GPU."
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Luka - sorry, ale angielski mi nic nie mówi.

Czy mi się wydaje, czy Sołtys przestałeś być zielony na tym forum?
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
Michu, tlumaczenie wczesniejszego cytatu (dosc swobodne):
Gelato (nazwa technologii - przyp. tlum. ;) to oprogramowanie umozliwiajace wykorzystanie GPU (Graphics Processor Unit, czyli procesor graficzny - przyp. tlum.) NVIDIi jako matematycznego procesora zmiennoprzecinkowego. Pozwala to renderowac obrazy szybciej niz porownywalne silniki renderujace, bez ograniczen jakosciowych tradycyjnie zwiazanych z przetwarzaniem przez GPU grafiki w czasie rzeczywistym.

mniej wiecej ;]
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
OKO L_uka, tylko czy to dotyczy renderingu czy podglądu sceny (zwanej też renderingiem)? Kufa. Nie ma tego Gelato na W2K, bowiem ściągnąłbym wersję Free i przekonał się, jak to w rzeczywistości działa.
Co nie zmienia faktu, że nie jest to karta graficzna, tylko oprogramowanie (tu autor postu pokazał baaardzo długi język).
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
Michu napisał/a:
tylko czy to dotyczy renderingu czy podglądu sceny

renderingu do pliku. Obrazki przecie sa na tej stronie, se luknij :mrgreen:

Michu napisał/a:
Co nie zmienia faktu, że nie jest to karta graficzna, tylko oprogramowanie

w zasadzie, ta Quadro bez sterownikow tez dziala jak "Standardowa karta VGA" prawda? (tu autor posta pokazal jezyk, ktory przez nieuwage zostal przyciety przez drzwi balkonowe w bloku naprzeciwko).
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Zwłaszcza, gdy za sterownik trzeba tyle siana wydoić.
To ma sens po głębszym zastanowieniu, ale jest to chyba (gdybam, nie znając dokładnie zasady działania) jedynie jako pstryk zmuszający na moment renderingu kartę graficzną do wspomagania/zastępowania procka. Czyli na ów czas zamienia kartę grafiki w procka. W takim wypadku masz rację.
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
Michu napisał/a:
Czyli na ów czas zamienia kartę grafiki w procka.

dokladnie tak :] W koncu jest to procesor graficzny (wektorowy?) i z takimi obliczeniami radzi sobie o wiele lepiej. Aktualnie produkowane gpu nvidii potrafia tez wspomagac dekodowanie mpeg4 i dvd - oczywiscie za posrednictwem dedykowanych kodekow. No ale fakt, shopa nie przyspiesza to w zaden sposob ;]
 

Tok'Ra  Dołączył: 11 Lip 2006
Michu napisał/a:
Tok'Ra, ja to wszystko rozumiem i zdaję sobie z tego sprawę. Chodzi mi tylko o to, jaki wpływ ma na grafikę 2D karta graficzna, o czym wspomniałeś w poprzednim poście. Z tego, co ja się orientuję, by móc wyświetlić obraz w rozdzielczości 1600x1200 pxl, wystarczy karta z 8 MB. W Photoshopie jak do tej pory nie zauważyłem funkcji/filtra/narzędzia pixel shader. Tak, jak i w konwenterach RAW z których korzystam.
Karta z dużą pojemnością RAMu na pokładzie, owszem mile jest widziana, ale jedynie do grafiki 3D, gier.
Jeżeli zaś chodzi o grafikę 3D, to ma znaczenie tylko podczas projektowania, żonglowania poligonami z nadanymi teksturami - rendering to już tylko procesor.
Wracając więc do meritum. Obrabiając foty na kompie, zamiast wypasionego GeForca z 512MB na pokładzie wolę mieć 16MB Matroksa, bowiem firma ta oferuje najlepszą jakość obrazu.


Ja nigdy nie twierdzilem, ze dobra karta 2D jest zla do obrobki fotografii. Meritum problemu to wybor najciekawszej konfiguracji notebooka, gdzie na trafienie takiego Matrox'a juz nie masz szans...

Powiem tak: kupujac notebooka dostajesz go z systemem operacyjnym (przewaznie). I teraz, gdy wybierzesz tanio (bo po co lepsza wydajnosc 3D dla fotografa, co nie grywa :mrgreen: ) to dostaniesz w prezencie tone zamulaczy, poczynajac od Nortona Antywirusa, skonczynwszy na roznych utilkach multimedialnych od notebooka. One skutecznie i tak w krotkim czasie oslabia ogolna wydajnosc Twojego komputera.
Podobnie ma user co kupi wydajniejsza maszynke - jego zamulacze beda mniej odczuwalne.
To wszystko jest podyktowane marketingiem - gdy taki obywatel USraela zauwazy przymulanie komputera, wyrzuca go do smietnika i idzie do marketu po nowy.
Polaka na taka rozrzutnosc raczej nie stac... :mrgreen:
Dlatego winien kupowac raz a dobrze, i dbac o higiene komputerka..
 

nowakka  Dołączył: 22 Kwi 2006
Na co ja bym zwrócił uwagę kupując komputer przeznaczony także do zdjęć:

1. CPU - tutaj Core Duo Intela nie ma konkurencji. Robiłem niedawno benchmark w wołaniu RAW, porównując swojego T40 1.3GHz Pentium M z jakimś Dellem (chyba D800?) na Core Duo (któryś z tych szybszych). Mój sprzęt był ok. 2-3 raza wolniejszy..
2. RAM - 1,5 - 2GB to moim zdaniem minimum
3. HDD - proponuję na dzień dobry wymienić to, co dostaniesz w komplecie, na szybki dysk 7200RPM (Np. Hitachi 7K60 lub 7K100, Seagate Momentus 7200.1), a do oryginalnego dysku dokupić obudowę usb i traktować go jako backup. Różnica będzie zauważalna.
4. Matryca - _moim_zdaniem_ nie jest ona aż tak istotna, w końcu jeśli kupujemy notebooka do obróbki zdjęć, to nie będziemy i tak pracować na 14-15" ekranie?
5. Grafika - _ja_ bym nie szalał z 256MB kartami, ale dlatego, że nie mam takich potrzeb. Tak jak już pisano, przy pracy w 2D (nie video) różnicy nie będzie.

Dopiero do powyższych parametrów szukałbym pasującego modelu dowolnego z 'markowych' producentów. Wszystko jedno którego, bo obecnie i tak większość pochodzi z tych samych fabryk w ChRLD.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Tak czytam, czytam i juz trochę skołowany jestem :-p Znaczy ma być ta karta graficzna z własną pamięcią, czy niekoniecznie - może być zntegrowana? 3D mnie nie interesuje - w tego typu grafice nie robie wcale, a jesli chodozi o gry, too owszem grywam. Ostatnio głównie w Pacmana (itp. - http://www.80smusiclyrics.com/games.shtml ) ;-) W sumie może zamiast za tą kartę lepiej doinwestwać w dodatkowy megabajt ramu?
Gdyby ne te hocki-klocki z RAWami, to by żadnego prblemu ne było, a tak... Na teraz "liderem" mojjego rankingu jest wspomniany HP nx7400 [EY508ES] (albo coś podobnego, w każdym razie w podobnym standardzie). Ale może jednak jakiś parametr musi być "lepiej"?

pozdr
matb
 

pilot  Dołączył: 15 Wrz 2006
Warto kupić taką Toshibę?

http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=31328

pozdr
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
nowakka,

IMHO przesadzasz, 1GB, nie mniej, nie więcej = optimum, dysk - do amatorskiej obróbki zdjęć wystarczy z naddatkiem, nie mówimy to o sprzęcie dla studia.

matb, jeśli nie grasz w 3d, to nie kombinuj więcej i bierz tego nx7400. Sam mam w domu (dokładnie moja lepsza połowa) i jest spoko sprzęcik, a porównanie jako-takie z racji zawodu mam. Nic nie musi być lepiej. Zważ tylko, czy ci matryca glare pasuje - jeśli masz biuko tak ustawione, że Ci się słońce będzie odbijać, to lekka kicha. Ale np ja sobie chwalę.

Cytat
lepiej doinwestwać w dodatkowy megabajt ramu?

Biorąc pod uwagę, że obecnie megabajt ramu kosztuje poniżej 40groszy, zdecydowanie tak! I to od razu w pakiet 1024 sztuk :mrgreen:

pilot,
Cytat
Warto kupić taką Toshibę?

Moim zdaniem nie. Dopłacasz za high-endowy w tym momencie procek, a różnica pomiędzy 1.8 a 2GHz nie jest tego warta. A i tak od razu sobie wklalkuluj w cenę szybki upgrade do 1GB. Jeśli chcesz w miarę wydajne 3d poszukaj może wśród Asusów z geforce GO 7300, jest ich od metra.
 

vesper  Dołączyła: 19 Gru 2006
Wiadomość z ostatniej chwili. Wszelkie znaki na niebie i ziemi mówią, że i ja muszę kupić nowego laptopa, bo obecny przechodzi powoli do ery kamienia łupanego.
Lapek używany do życia codziennego, znaczy net, znaczy emalie, znaczy praca z officem, muzyka, filmy, obróbka zdjęć (do tej pory obrabiałam na dwóch lapkotach - świeżutkim Siemensie i mojej wiekowej Actinie i nie narzekałam, po obróbce i wywołaniu efekt oczekiwany, więc chyba nie mam p*****), nie gram (no dobra przyznam się, czasem HOMM IV) i w zasadzie tyle. Zwrócił moją uwagę wspominany tu HaPek nx7400.
Nie mam dużych wymagań, jadę obecnie na lapku 7letnim, więc wiecie-rozumiecie.... Dobry będzie ten HP?
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
Dobry będzie ten HP?

Dobry - najlepsza z Żon posiada. Bierz, bo jak się zaczniesz orientować w ofercie, to dostaniesz kręćka z nadmiaru i już nie będziesz wiedziała, co wybrać :-) Serio. Gdybyś mogła jedynie u kogoś sprawdzić, czy pasuje Ci matryca z szybką - jeśli masz mocno oświetlone miejsce pracy, albo jakąś żarówę, która może się odbijać, może być średnio. Za to kolory lepsze - czyli - do zdjęć jak najbardziej.

[ Dodano: 2007-01-15, 22:43 ]
Aha, bardzo ważne - HP7400 i HP7400 to dwa całkiem różne HP-ki, o:
http://www.notebooki.pl/lista/notebooki/535/
po pierwsze: wyeliminuj wszystkie, które mają w nazwie 'Celeron'. Nie warto. Po drugie, wzgardą obdarz modele wyposarzone w 512MB pamięci. To już za mało, a będzie jeszcze mniej. Na placu boju pozostanie Core Duo i Core2 Duo - w zasadzie obydwa starczą z zapasem, rzuć okiem na cenę i już będziesz wiedziała :-)
 

vesper  Dołączyła: 19 Gru 2006
Bezwzględnie dwurdzeniowy i bezwzględnie 1gb ramu ma być. Światła ostrego i żarówek nachalnych nie mam. Więc się chyba sprawdzi. Dzięki bEEf
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
Z tym że, jeśli podejdzie ci jakiś, kóry ma 512mb ramu, to drugie 512, czy ile tam chcesz, zawsze możesz dołożyć, musisz się tylko zorientować, jak to Ci wyjdzie cenowo.
edit: No, nie do końca ile tam chcesz, ale na ogół wystarczająco.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach