slwk2020  Dołączył: 22 Paź 2020
W wątku o Raw Therapee pytałem o wymagania sprzętowe do RT, ponieważ zamierzam zakupić nowego laptopa. W trakcie wypowiedzi jeden z Kolegów zaproponował mi taki sprzęt: https://www.x-kom.pl/p/69...650-144hz.html.
Z uwagi na to, że bardziej znam się na obsłudze niż na teorii, proszę o opinie, ewentualnie inne propozycje niezawodnego laptopa i sprawnie obsługującego RT pod Win10, z matrycą która pozwoli dobrze odwzorować paletę barw. Maksymalny budżet 5kzł.
Z góry dziękuję za wszelką pomoc.
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Jak chcesz dobrą matrycę, dobrą wydajność - to może MacBook Air? Obecne ceny w porównaniu do wydajności i matrycy są śmiesznie niskie. Minusem jest RT - nie widze na ich stronie binarek pod macOS. Ale przy takim budżecie można dorzucić parę stówek na DxO :-)
 
slwk2020  Dołączył: 22 Paź 2020
White, bbartlomiej,
Jeżeli chodzi o Maca, to nie mam po prostu wewnętrznego zapału na doświadczenia z nowym systemem, jego specyfiką i brakiem oprogramowania do którego się przyzwyczaiłem. Z Windowsem i Linuksem mi dobrze, i tak jak pisałem szukam sprzętu do sprawnej obsługi darmowego oprogramowania RT i DT pod Win i Linuksem. Jestem typowym amatorem, fotografuję dla siebie i rodziny, więc wejście w MacBook Air w wersji ram 16 GB i SSD 500 GB, to wydatek zbliżający się do 10 k zł, co dwukrotnie przewyższa mój zaplanowany budżet. Dziękuję za pomoc, ale w tym kierunku nie pójdę.
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
slwk2020, po prostu wybrałeś komputer do zdjęć, którego słabym acz krytycznym punktem jest ekran. Kluczowa sprawa.
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
MacBook Air M1 kosztuje pinć pincet https://www.x-kom.pl/p/60...BiABEgJQlfD_BwE
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
RT to RawTherapee? Bo na stronie jest już na maki.
Szach i mat! Idę zrobić rozwałkę w Diablo Srablo ;)
 
slwk2020  Dołączył: 22 Paź 2020
White napisał/a:
MacBook Air M1 kosztuje pinć pincet https://www.x-kom.pl/p/60...BiABEgJQlfD_BwE

Wszystko się zgadza, tylko ja nie potrzebuję sprzętu, ale narzędzia do obsługi Raw Therapee i Darktable, a Mac mi tego nie da.
Rozumiem, że matryca z pokryciem barw Adobe RGB, to inna bajka niż sRGB 100%, ale ja się w fotografię tylko bawię, nie jestem zawodowcem i nigdy raczej nie będę. Jaką więc matrycę w laptopie (wykluczając Maca) byś polecał, ewentualnie jaki model laptopa.
 
slwk2020  Dołączył: 22 Paź 2020
White napisał/a:
RT to RawTherapee? Bo na stronie jest już na maki.
Szach i mat! Idę zrobić rozwałkę w Diablo Srablo ;)

Trochę mnie tym zaskoczyłeś, więc może temat do przemyślenia. Tylko czy wersja na Maca jest stabilna i pełna jak na Linuksa, czy okrojona z niektórych funkcji jak na Windowsa?
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
Ja sobie szukam taniego laptopa do grania i ostatnio się przyglądam czemuś takiemu https://www.x-kom.pl/p/10...AyABEgLUe_D_BwE
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
White napisał/a:
slwk2020, po prostu wybrałeś komputer do zdjęć, którego słabym acz krytycznym punktem jest ekran. Kluczowa sprawa.

Jak spojrzałem z ciekawości w testy to on kryje ok 100% sRGB. Więc najgorszy nie jest.
 
incosgnitos  Dołączył: 21 Sty 2008
Enzo napisał/a:
White napisał/a:
slwk2020, po prostu wybrałeś komputer do zdjęć, którego słabym acz krytycznym punktem jest ekran. Kluczowa sprawa.

Praktycznie w większości laptopów dla kogoś kto bawi się zdjęciami, najgorszym elementem będzie matryca :)
Natomiast w legionach z lenovo to raczej jest i tak o niebo lepsza niż w biznesowych thikpadach :)
 

Kerebron  Dołączył: 10 Mar 2016
Zawsze można, w razie potrzeby, podpiąć porządniejszy monitor. Z resztą komponentów gorzej.
 
zloty_2000  Dołączył: 27 Wrz 2010
A mogę się zapytać (mam nadzieję, że nie głupio) - matryce OLED czy nie są czasem najbardziej "porządne" co do odwzorowania kolorów? Gdzieś tam mi się o oczy obiło, że pokrywają 100% DCI-P3. A chyba jest z czego już wybierać poza Asusami i w cenie do 5kPLN znajdzie się sporo.
Czy może jednak czytanie o OLED to jedno a styczność i praca z nimi sprowadza na ziemię?
 
slwk2020  Dołączył: 22 Paź 2020
Enzo napisał/a:
White napisał/a:
slwk2020, po prostu wybrałeś komputer do zdjęć, którego słabym acz krytycznym punktem jest ekran. Kluczowa sprawa.

Jak spojrzałem z ciekawości w testy to on kryje ok 100% sRGB. Więc najgorszy nie jest.

Właśnie celuję w Lenovo Legion, ponieważ od częstotliwości odświeżania 144 w górę, matryce mają pokrycie ok. 100% sRGB, CPU Ryzen 5/7, kilka portów USB 3 (a nie 2 porty jak typowo gamingowe i bez czytnika kart SD). Zastanawia mnie tylko dedykowana grafika, bo są konfiguracje z Nvidia GTX1650, a cenowo dorównują modelom z grafiką np. NVIDIA GeForce RTX 3050, to mogę wybierać, jednak nie potrzebuję do obróbki zdjęć dodatkowego grzejnika, bo w mieszkanku ciepło i cicho, a z grafikami typowo gamingowymi i gorąco i głośno - tak przynajmniej piszą internauci gamingowi.
Liczę na to, że Koledzy pomogą mi rozwiązać mój dylemat i pomogą w wyborze laptopa.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Częstotliwość odświeżania 144Hz jakoś mi nie współgra z monitorem foto tylko raczej gamingowym.

Ale ja się absolutnie nie znam.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Laptopy Lenovo Legion są pozycjonowane jako gamingowe.
 
incosgnitos  Dołączył: 21 Sty 2008
plwk napisał/a:
Laptopy Lenovo Legion są pozycjonowane jako gamingowe.
zgadza sie :) ale z tego powodu, poza dodatkową grafą często też gamingowe lapki mają lepsiejsze pozostałe komponenty w bebechach wrzucone.
 
slwk2020  Dołączył: 22 Paź 2020
Cytat
Częstotliwość odświeżania 144Hz jakoś mi nie współgra z monitorem foto tylko raczej gamingowym.

Wydaje mi się, że jest to częstotliwość maksymalna, którą programowo można zmniejszyć żeby odciążyć system. Mnie interesuje matryca laptopa nie monitor, gdzie częstotliwość odświeżania jest bez większego znaczenia, ale matryce od 120 Hz w dół mają słabe pokrycie przestrzeni sRGB, bo do ok. 60%, natomiast z wyższą częstotliwością pokrywają sRGB w 100%, a to już (jak na matrycę laptopa) nie jest raczej zły wynik.
Ale może wiesz coś więcej?
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
slwk2020 napisał/a:
matryce od 120 Hz w dół mają słabe pokrycie przestrzeni sRGB, bo do ok. 60%, natomiast z wyższą częstotliwością pokrywają sRGB w 100%
???
jakoś tak ostatnio jestem mało sprzętowy, i może dlatego tej zależności kompletnie nie rozumiem.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach