pikolo  Dołączył: 06 Gru 2006
Całkowite zaćmienie Słońca
już wkrótce ( 1 sierpnia - piątek ) nastąpi całkowite zaćmienie Słońca , niestety w naszej szerokości geograficznej będzie ono tylko częściowe . Mimo iż u nas będzie tylko częściowe to jednak warto zainteresować się tym wydarzeniem ze względu na swój niecodzienny charakter i pofotografować je . Być może jest ktoś na forum z jakimkolwiek doświadczeniem w tym temacie , kto także będzie chciał się podzielić swoją wiedzą .

Adres z pełnymi informacjami na temat zbliżającego się fenomenu :)
http://www.astro-czemiern...hp?readmore=276 .

Prosty poradnik FOTOGRAFOWANIA ZAĆMIEŃ SŁOŃCA
http://www.astrohobby.pl/...showpage&pid=32

[ Dodano: 2008-07-14, 19:48 ]
PS . Warto dodać także że :
Cytat
Najbliższe całkowite zaćmienie Słońca widoczne w Polsce:
◊ 7 października 2135 roku
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
Warto , warto tym bardziej że " ...to właśnie my, Polacy, możemy poszczycić się pierwszą na świecie fotografią korony słonecznej, wykonaną w Warszawie 28 lipca 1851 roku ."
http://www.focus.pl/nauka...a-bez-slonca-1/
 
lipalipski  Dołączył: 28 Mar 2007
pikolo napisał/a:
już wkrótce ( 1 sierpnia - piątek ) nastąpi całkowite zaćmienie Słońca , niestety w naszej szerokości geograficznej będzie ono tylko częściowe .
pikolo napisał/a:
PS . Warto dodać także że :
Cytat:
Najbliższe całkowite zaćmienie Słońca widoczne w Polsce:
◊ 7 października 2135 roku

Ale niecałkowite, jak to właśnie, zdarzają się dość często.
 

Meggido  Dołączył: 05 Mar 2007
Tyle mi się udało wycisnąć. Przed obiektywem było szkło spawalnicze.

 

kruk  Dołączył: 11 Sie 2007
To ja swoje 3 grosze dorzuce, w sumie to samo tylko strzelone przez dyskietke :>

ISO200, 1/1250sec, 135mm, F11 (przekadrowane nieco)
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
To ja pokażę stare czasy - rok 1999... [chyba :-) ] - Węgry, okolice Sarodu. Mielismy szczęście - akurat nadeszły chmury - co widać na zdjęciach.
Aparat - stara poczciwa MzM, obiektyw kit 35-80 [tak tak!] - w pełnym zacmieniu robione bez filtrów itp. Film prawdopodobnie Superia 200.
Był też drugi aparat - Zenit... Mial cos długiego [bodajeże Practicar 70-210] - przez dyskietk robione... Ale nieciekawe efekty.
W sumie mogliśmy mzienić obiektywy, ale w ferworze walki nie było czasu :-D

Tutaj mnie ciekawi czy te białe kropki to gwiazdy, czy kurz... W sumie nie pamiętam ;-)





 

Ganz  Dołączył: 30 Kwi 2007
ja filterków z szkiełka do spawarki nie wrzuce bo efekty podobne, ale za to dużo lepsze można uzyskać robiąc projektor z lornetki i rzucając obraz na kartkę papieru:

zdjęcie pod kątem stąd skrzywienie. (nie da się w osi w tej technologii.... :-( )
 

kruk  Dołączył: 11 Sie 2007
ooo, z brzegu na 1szej jakby rozbłyski było widać :)
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
mygosia napisał/a:
Tutaj mnie ciekawi czy te białe kropki to gwiazdy, czy kurz... W sumie nie pamiętam ;-)

Stawiam na hotpixele.

BTW, dobrze że nie wyglądałem nawet przez okno - bo i tak wszystko jest tu ładnie pokazane.

[ Dodano: 2008-08-01, 13:25 ]
(no, może brokat...)
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Samp napisał/a:
Stawiam na hotpixele.

Superia ma to w standardzie?
:mrgreen:
 

Ganz  Dołączył: 30 Kwi 2007
kruk napisał/a:
ooo, z brzegu na 1szej jakby rozbłyski było widać :)

;-) raczej aż tak dobrze nie jest, to tylko porowatość kartki papieru dała taką realistyczną strukturę.
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
mygosia napisał/a:
Superia ma to w standardzie?
:mrgreen:


Jeśli używałaś dwusekundowego samowyzwalacza (ze wstępnym podniesieniem lustra) - to stanowczo mogła mieć.
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Robione z ręki. MzM nie miał funkcji 2s samowyzwalacz :-)

To jedno wygląda na ciało niebieskie jednak... Znajduje sie w tym samym miejscu na wszystkich 3 [pierwsze nie jest odwórcone] - gdzieś na godzinie 10 na 2 ostatnich.
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
mygosia napisał/a:
MzM nie miał funkcji 2s samowyzwalacz :-)


No, to jak MZ-M nie miał takiego samowyzwalacza - to nie mogą to być hotpixele. :-P
 
dr02d2u  Dołączył: 17 Wrz 2007
mygosia napisał/a:
Tutaj mnie ciekawi czy te białe kropki to gwiazdy, czy kurz... W sumie nie pamiętam ;-)


Z tego co pamiętam, to była widoczna jedna z planet (bodajże Wenus) i jakaś gwiazda. W 100% zaćmieniu ukazało się jeszcze kilka drobnych gwiazd. Być może to właśnie one są na tych zdjęciach.

Ps. Też oglądałem to zaćmienie na Węgrzech.
 

Przemas  Dołączył: 11 Gru 2006
mygosia, no no ładne foty :)
 
j+  Dołączył: 01 Sty 2008
moja siostra nie poskąpiła kilku złotych na sms'a z trasy (w pociągu transsyberyjskim siedzi) - załapała się na całkowite zaćmienie dość fartownie ponoć (2 minuty po zatrzymaniu się pociągu na stacji). czy robiła jakieś zdjęcia (poczciwego d50 ma ze sobą) - nie wiem, jak się dopcha gdzieś do internetu to się okaże.
*puf*

 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
Ja zmajstrowałem coś takiego (fotki robiłem co 10min):



A tak wyglądał mój sprzęt: szybka spawalnicza nr 12 włożona w holder wycięty z kartonu a'la cokin wklejony na osłonę przeciwsłoneczną + jupiter 135/3.5+telekonwerter x2.

 
darkduch  Dołączył: 29 Cze 2008
hejże

próbowałem sam coś wycisnąć jednak to co wyszło nie jest pro, jednak się pochwalę



2x statywy , na jednym Tiar 300/4,5 na drugim biała kartka
k20 1/4000 (chyba) + 3x pierścienie pośrednie + 135/2.5 telezenitar + soczewki makro 10 i 4
 

dybon  Dołączył: 05 Gru 2007
darkduch napisał/a:
2x statywy , na jednym Tiar 300/4,5 na drugim biała kartka
k20 1/4000 (chyba) + 3x pierścienie pośrednie + 135/2.5 telezenitar + soczewki makro 10 i 4


W zasadzie prócz mygosi, wszyscy pokazali plamy, tobie chyba udało się pokazać powierzchnię słońca, brawo. :-B

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach