krishna  Dołączył: 09 Lis 2008
porownanie Samyang 85 i jupiter 9
witam wszystkich
siedze sobie i przegladam rozne posty na forum i naszlo mnie takie pytanie jak uwazacie
chodzi mi o porownanie dwoch obiektywow o tej samej ogniskowej, a mianowicie Samyang 85 i klasycznego jupitera 9. jaka waszym zdaniem jest jakosc zdjec z tych dwoch obiektywow w sensie obraz kontrast itp; i taka dygresja czy w ogole jest sens inwestowania w obiektyw za ok 800 zl jesli mozna tak samo manualny obiektyw kupic za 100

 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
krishna, popraw tytul watku.

Bo teraz to on mowi dokladnie nic.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
krishna napisał/a:
jaka waszym zdaniem jest jakosc zdjec z tych dwoch obiektywow w sensie obraz kontrast


Na przysłonie 2.0 - zapomnij. Nie ma porownania. Powyzej f:5,6 zaloze sie, ze sa takie same.
 

kenzo  Dołączył: 23 Gru 2007
alkos napisał/a:
Na przysłonie 2.0 - zapomnij. Nie ma porownania.


Uściślając tylko: na korzyść koreańca. ;-)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
kenzo napisał/a:
Uściślając tylko: na korzyść koreańca.


True, true. Ale w jego przypadku twierdze tylko z sampli ktore widzialem.
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
Cytat
dwa obiektywy

Teraz tytuł nie mówi więcej.
Nie lepiej tak, żeby wszyscy wiedzieli o co chodzi?
Porównanie Samyang 85 i Jupitera 9.
 
krishna  Dołączył: 09 Lis 2008
alkos ale nie wiem jak wam ale bokhed na 2 w jupiterze uwazam jako jeden z najladniejszych oczywiscie jest to odczucie subiektywne no i trzeba wziasc pod uwage teorie losowa w przypadku jakosci obiektywow ZSSR
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Bokeh rzecz względna, o czym świadczy ten wątek: http://pentax.org.pl/view...der=asc&start=0
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
krishna napisał/a:
alkos ale nie wiem jak wam ale bokhed na 2 w jupiterze uwazam jako jeden z najladniejszych


A to sie nie dziwie, bo dosc przyjemny jest, ale to bardzo "rozmywajace" szklo na f2.
 
trumil9  Dołączył: 16 Sie 2008
Mysle, ze porownywanie Jupitera9 z czymkolwiek jest pomylka. Alkos ma racje. Jupiter jest miekki jak makaron. Lepiej juz postawic tego koreanczyka obok Heliosa 40 i wtedy to bedzie porownanie
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
trumil9 napisał/a:
juz postawic tego koreanczyka obok Heliosa 40
Helios wygrywa wagowo zdecydowanie ( jest 2,5 raza cięższy :mrgreen: ) W pozostałych konkurencjach wygrywa Korea. Dla ścisłości- mam Samyanga, Heliosa i Jupitera. Dodatkowym plusem Samyanga jest możliwość noszenia go. Do Heliosa koniecznym akcesorium są taczki :-P
alkos napisał/a:
Powyzej f:5,6 zaloze sie, ze sa takie same
A to i owszem, ale raczej tak od f=8. Heliosa też to dotyczy.
 
trumil9  Dołączył: 16 Sie 2008
Wiesz troche sie dziwie. Czy porownywales Twojego Heliosa z jakims innym Heliosem? Bo jezeli piszesz, ze Twoj Helios zaczyna byc ostry od 8.0 to rzeczywiscie mozesz go wozic taczka abo lepiej stosowac jako przycisk do papieru aby Ci przeciag nie robil balaganu na biurku. Dobry egzeplarz Heliosa obojetnie czy zwyklego czy 2ki jest ostry od 1.5. Moze masz klopot z przejsciowkami na M42 i dalej na PK i dlatego masz mydlo na max otwarciu. Wez kilka adapterow i sprobuj dobrac najbardziej odpowiednie, moze sie okazac, ze masz bardzo dobry egzemplarz a nie jak uwazasz, byle jaki. Nie ma co wyciagac atutow typu waga bo moze na zasadzie powrownania Sonnar'a 2.8/180 czy Kaleinar'a 150tki trzeba tez uzywac taczki czy wozka? Albo po prostu zrob powrownanie twojego koreanczyka z Heliosem i wtedy wszyscy zobacza co jak jest ostre.
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
trumil9 napisał/a:
Dobry egzeplarz Heliosa

Dady Helios był prawdopodobnie wyprodukowany w poniedziałek, więc nie ma się co dziwić, że nie jest ostry ;-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Wyprodukowanych w środę między 10:30 a 10:45 naprawdę nie ma dużo ;-)
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
trumil9 napisał/a:
Dobry egzeplarz Heliosa obojetnie czy zwyklego czy 2ki jest ostry od 1.5.
To jest chyba mocno naciągana teoria. :mrgreen:
trumil9 napisał/a:
Bo jezeli piszesz, ze Twoj Helios zaczyna byc ostry od 8.0
Ponadto nie napisałem, że mój Helios jest nieostry do f=8. Napisałem że ostrośc Samyanga i Heliosa porównywalna jest przy ok. f=8. Świadczy to ni mniej ni więcej, że Samyang jest duuużo ostrzejszym szkłem od Heliosa (i w tym zakresie wyjątkowo moja opinia jest zgodna z optycznymi i CB :lol: )
I nie mam żadnych kłopotów z przejściówkami. :mrgreen: A w jaki dzień tygodnia był produkowany mój Helios nie wiem- nie mam paszportu obiektywu z datą produkcji, żeby sprawdzić. :-(
 
trumil9  Dołączył: 16 Sie 2008
Helios 40, 003161, @1.5, link do pliku zrodlowego, (robilem w jpg) pod zdjeciem
ostrosc ustawiona na zolty pledge, zdjecie z reki


http://www.logi9.com/heli...px/IMGP9775.ZIP
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Samyang na 1,4
Pełna klatka zmniejszona do 700 px, bez wyostrzania w postprocesie,


i dwa cropy 1:1 z tej klatki




Sorry za mało fotogeniczny obiekt, ale to Żaba taki wybierał :mrgreen:
 
trumil9  Dołączył: 16 Sie 2008
rzeczywisciie wyglada na ostry, rozumiem, ze bez pp ale badz tak uprzejmy i podaj plik zrodlowy - jakis link zebym mogl sobie sciagnac, moze byc duzy mam szybkie polaczenie, ja chce popatrzec na oryginal bo nie zebym Cie podejrzewal o niecne zamiary ale tutaj nawet nie wiadomo jakim aparatem bylo robione zdjecie
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Pliki są tutaj : http://dada.pentax.org.pl/
 
trumil9  Dołączył: 16 Sie 2008
krop z Twojego oryginalu



z mojego


teraz poniewaz ja nie moge znalezc faceta z broda to Ty powinienes znalezc jakis dezodorant lub srodek chemiczny w areozolu, w podobnych kolorach, ustawic obiekt pod swiatlo naturalne pod katem 45°, zapalic gorne jarzeniowe i z 100% zrobic crop ca 500x350. Nie musisz tego robic K10D (moj), mozesz swoim. Wtedy bedziemy porownywac. Soda w puszkach (cola itd) i alkohole odpadaja, drukowana etykieta z Sobieskiego ma np taka jakosc, ze robiac denkiem od butelki tez bedzie bardzo ostre zdjecie

[ Dodano: 2009-04-20, 22:52 ]
Mozesz zdjecie zrobic nawet w pefie, otworzyc w camera raw i wyrownac histogramy bez poprawiania ostrosci. Moj oryginal masz dla porownania

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach