pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
Fotocela - przedprototyp
Witam!
W ramach eksperymentów postanowiłem zrobić fotocelę... Z braku sklepu elektrycznego w pobliżu zdecydowałem się zdewastować coś z domowych przedmiotów (i nie jest to telewizor :-P ). Wybór padł na myszkę: potrzebowałem kabla i fotodiody. Kilka minut zabawy z multimetrem i już wiedziałem +/- jak działa ta fotodioda









UWAGA! DALSZE ZDJĘCIA MOGĄ PRZEDSTAWIAĆ MÓJ POKÓJ - OSOBY O SŁABYCH NERWACH LUB WYSOKIM POCZUCIU ESTETYKI PROSZONE SĄ O PRZEJŚCIE DO TEMATU "POKAŻ SWÓJ BOKEH"



















przypominam! to jest "przedprototyp" - ma udowodnić że można to połączyć (niekoniecznie w działającą całość :-P :evilsmile: )

podpiąłem centralną i boczną nóżkę fotodiody do stopki niedawno kupionego metza 36-c2







i...





i...









zrobiłem fotę k-m ką z włączoną lampą błyskową





jakież było moje zdziwienie gdy się okazało że za 1 razem zadziałało, zrobiłem koleją fotkę - i znów :)

zacząłem testy:









Wszystkie foty robione na "szybko" - nawet nie myślałem o ustawieniu ISO, przesłony, WB,

Uwagi końcowe:
A) Prawdopodobnie fotocela nie działa tak jak fotocele powinny działać to znaczy: cały czas "zwiera" styki a tylko w momencie odebrania sygnału z innej lampy na chwilę otwiera obwód
B) Powyższe prawdopodobnie będzie powodowało szybsze wyładowywanie baterii - nie wiem też jak wpłynie to na żywotość lampy/jej działanie/automatykę itp.
C) Zastanawiacie się jak sobie poradziłem z przedbłyskiem w k-mce? Otóż Metz jest w trybie własnej automatyki - na tak małą odległość (w tak małym pomieszczeniu) ma wystarczająco mocy aby błysnąć w serii conajmniej kilka razy.
D) Powyższe będzie prawdopodobnie oszukiwać pTTL wbudowanej ale w mniejszym stopniu niż lampy które mają mocy tylko na 1 błyśnięcie
E) Gdy odwróciłem bieguny lampa się nie wyzwalała...
 

adriano210  Dołączył: 13 Kwi 2009
pyciar, wariat z ciebie ale nieszkodliwy :D:D:D:D ciekawe co byś zrobił ze starego power maca hehehehe stawiam browara - i powiem że sie ubawiłem po pachy czytając twego posta :-B :-B :-B :-B :-B :-B
na dealextreme fotocele ostatnio były po 4 dolce z darmowa przesyłką myszka chyba drożej wyjdzie, ale pomysł fajny nawet po to żeby zabić nudę. może jakiś ogranicznik napięcia na stopkę byś zrobił co by stare lampy aparatów nie usmażyły z myszki lub części ze sklepu 5zł
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
adriano210 napisał/a:
myszka chyba drożej wyjdzie

pałętało mi się kilka starych niedziałających pod łóżkiem...
adriano210 napisał/a:
może jakiś ogranicznik napięcia na stopkę byś zrobił co by stare lampy aparatów nie usmażyły z myszki
próbowałem - nic mi nie wyszło niestety. bez
adriano210 napisał/a:
części ze sklepu 5zł
się nie obędzie
niestety przy próbach użycia fotoceli z unomatem przesiliłem ją - czułość spadła do kilkunastu cm. więc druga mysz poszła w ruch :mrgreen:

[ Dodano: 2010-03-11, 23:49 ]
efekty pracy: http://plfoto.com/2065505/zdjecie.html

[ Dodano: 2010-03-12, 00:06 ]
a tu fota przed i po :)

 
WaldekW  Dołączył: 28 Paź 2007
Do tego fototranzystora trzeba dodać tranzystor wzmacniający i elementy różniczkujące RC. Wtedy układ będzie miał większą czułość i będzie reagował tylko na szybki wzrost oświetlenia a nie na jego poziom.
 

volender  Dołączył: 15 Wrz 2008
Gratuluję twórczego spożytkowania nudy.


WaldekW, yyy... a jak to zróżniczkować? :-P
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
WaldekW, a znajdę to w jakimś urządzeniu pałętającym się po moim pokoju? (ale takim które nie kosztuje za wiele :-P ) zgaduję że masz na myśli jakiegoś TIC-a i kondensator, ale ja bardziej mechanik niż elektryk jestem (choć lutowanie idzie mi całkiem całkiem :mrgreen: ) a do tego biedny student...
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007

To dobrze działa, a skomplikowane ani drogie nie jest o-)

Temat na elektrodzie.
 

KristoVeeR  Dołączył: 01 Lip 2009
Generic napisał/a:
To dobrze działa, a skomplikowane ani drogie nie jest o-)


Owszem działa, też zrobiłem z podobnego schematu, wyszło mi ~11 zł (najdroższe były fotodiody) ;-)
 
sp7foy  Dołączył: 31 Lip 2006
Generic napisał/a:
Obrazek
To dobrze działa, a skomplikowane ani drogie nie jest o-)

Temat na elektrodzie.


Po co dwie fotodiody w szereg?
 
WaldekW  Dołączył: 28 Paź 2007
volender napisał/a:
Gratuluję twórczego spożytkowania nudy.


WaldekW, yyy... a jak to zróżniczkować? :-P

Trochę teorii:
http://wmii.uwm.edu.pl/~kfr/prac_elek/cw2.doc
Przykład zastosowania

Fotocela działa na każdy błysk o dużej stromości narastania, próg zadziałania stromościowego można regulować elementami R2 i C3.
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
sp7foy napisał/a:
Po co dwie fotodiody w szereg?


Specjalistą nie jestem, ale wydaje mi się, że dla zwiększenia czułości, tak aby nawet słabszy błysk "uruchomił" tyrystor?
 
sp7foy  Dołączył: 31 Lip 2006
Generic napisał/a:
sp7foy napisał/a:
Po co dwie fotodiody w szereg?


Specjalistą nie jestem, ale wydaje mi się, że dla zwiększenia czułości, tak aby nawet słabszy błysk "uruchomił" tyrystor?


No ale to nie bardzo będzie działać.
W ogóle w tym układzie marnie to widzę, nie powinno się udać.

Za to schemat powyżej już wygląda na bardzo sensowny.
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
sp7foy napisał/a:
No ale to nie bardzo będzie działać.
W ogóle w tym układzie marnie to widzę, nie powinno się udać.


Zbudowałem i działa o-)
 

KristoVeeR  Dołączył: 01 Lip 2009
sp7foy napisał/a:
No ale to nie bardzo będzie działać.
W ogóle w tym układzie marnie to widzę, nie powinno się udać.


tak myślisz?

to zobacz:


u mnie działa takie coś, układzik malutki, bo tylko 4 elementy. Reaguje tylko na błysk lampy, świecenia latarką, czymkolwiek, nie wyzwala :-P
 
sp7foy  Dołączył: 31 Lip 2006
KristoVeeR napisał/a:

u mnie działa takie coś, układzik malutki, bo tylko 4 elementy. Reaguje tylko na błysk lampy, świecenia latarką, czymkolwiek, nie wyzwala :-P


Z jedną diodą powinno działać lepiej.

Trochę inny układ robiłem miesiąc temu (w sumie do czego innego) i jedna dioda wystarczająco dobrze sobie radziła. Teoretycznie podłączenie dwóch nie ma większego sensu, przynajmniej szeregowo.
 

volender  Dołączył: 15 Wrz 2008
Też się zastanawiam, dlaczego szeregowo dwie diody. No ale elektronikiem nie jestem.

a powiedzcie, do jakiej wysokości napięcia na stopce to będzie chciało działać?

Zastanawiam się, czy by nie wygrzebać takiego starego urządzenia od zenita.
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
sp7foy, nie wiem czy nie chodzi o prąd wyzwolenia bramki... ten układ z elektrody znam i wiem że działa - wiele osób ma takie coś... zastanawia mnie tylko jaki jest jego zasięg? układ jaki pokazał WaldekW działa pewno jeszcze lepiej ale porównajcie cenę i skomplikowanie do mojego :evilsmile:
wczoraj dotarł do mnie smc-m 50@1,4 a dziś przyjechała znajoma więc może pójdziemy w plenerek i wypróbuję moje wypociny w świetle dziennym (zachmurzone niebo)
 

grzegorzgr  Dołączył: 13 Lis 2009
:lol: Z jedną diodą powinno działać lepiej. :?: lepiej z elektrodą :idea: http://c.wrzuta.pl/wi1015...0www.sisixty.pl
 
sp7foy  Dołączył: 31 Lip 2006
volender napisał/a:
Też się zastanawiam, dlaczego szeregowo dwie diody. No ale elektronikiem nie jestem.


W praktyce to żeby trudniej było wyzwolić :)
Jak obie oświetlisz równo to bez różnicy.

volender napisał/a:
a powiedzcie, do jakiej wysokości napięcia na stopce to będzie chciało działać?


Do napięcia zastosowanego tyrystora.
W przypadku TIC 106 to byłoby do 400V dla każdej wersji.

volender napisał/a:
Zastanawiam się, czy by nie wygrzebać takiego starego urządzenia od zenita.


Do zabawy można. Nawet ciekawe. Ale można dodać eliminację przedbłysków i będzie ciekawiej.

A poza tym to na schemacie jest spora niejednoznaczność.
Element TIC 106 to triak. On inaczej wygląda na schemacie i nie posiada anody / katody.
I do wyzwalania lampy będzie wygodniejszy.

PS: A może ktoś powie w jaki sposób działa 'wireless mode'? Nie jest to chyba normalny błysk.
 

Zybi_S  Dołączył: 26 Sty 2009
Witam

sp7foy napisał/a:
volender napisał/a:
Też się zastanawiam, dlaczego szeregowo dwie diody. No ale elektronikiem nie jestem.


W praktyce to żeby trudniej było wyzwolić :)
Jak obie oświetlisz równo to bez różnicy.


Dokładnie ODWROTNIE.
Szeregowe połączenie 2, lub 3 diod (umieszczone obok siebie) spowoduje zwiększenie czułości układu. W praktyce jest możliwość wyzwolenia lampy przy mniejszej ilości dochodzącego światła, np gdy odbija się od innych przedmiotów, lub energia błysku będzie słabsza.
Idealnym rozwiązaniem jest możliwość zmiany czułości układu.

volender napisał/a:
a powiedzcie, do jakiej wysokości napięcia na stopce to będzie chciało działać?


sp7foy napisał/a:

Do napięcia zastosowanego tyrystora.
W przypadku TIC 106 to byłoby do 400V dla każdej wersji.


NIE. W zależności od konkretnego typu TIC106.
TIC106D - 400V, TIC106M - 600V, TIC106S - 700V, TIC106N - 800V.

sp7foy napisał/a:


A poza tym to na schemacie jest spora niejednoznaczność.
Element TIC 106 to triak. On inaczej wygląda na schemacie i nie posiada anody / katody.
I do wyzwalania lampy będzie wygodniejszy.



Owszem to TRIAK. Jednak w każdym katalogu producenta tego elementu ma on symbol tyrystora i dokładnie w związku z tym wyprowadzenia oznaczane są:
A - anoda, K- katoda, G - bramka.

Pozdrawiam

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach