marojaro
[Usunięty]
Będą pasowały ?
Witam. jestem szczęśliwym posiadaczem MZ-50. Mam 2 obiektywy Tamrona AF 28-80 F/3,5-5,6 (model 177DP) i AF 75-300 F/4-5,6 LD (model 672DP), oba oczywiście z mocowaniem do Pentaxa. Mam pytanie czy obiektywy te będą pasowały do ( i współpracowały) z korpusem ist DL ?
 

eR  Dołączył: 24 Kwi 2006
hej

MSZ tak, w razie problemów zobacz w ostatnim menu .C. czy masz ustawienia starszych obietktywów (z ręcznym pierściemiem przysłony) ustawione :-)

pomogło?
eR
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Vitaj Marojaro ;)

Oczywiście, będą. MZ-50 jest bowiem bardziej wykastrowany z bagnetu niż DL. Prędzej więc szkła nie będą współpracować z MZ-50 niż z DL.
Jedna tylko uwaga: w związku z cropem zmieni Ci się wówczas ogniskowa x 1.5.
 

MKw  Dołączył: 20 Kwi 2006
Michu napisał/a:
zmieni Ci się wówczas ogniskowa x 1.5.


Michu, prosze Cie, prosze !!!

Zadna ogniskowa Ci sie NIE ZMIENI ! Zmienic Ci sie pole widzenia przez te obiektywy na odpowiadajace obiektywa z ogniskowa x1,5 w porownaniu do malego obrazka ;-)
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Nie nie nie - MKw.
Będą pisał skrótami myślowymi.
I koniec.
 

MKw  Dołączył: 20 Kwi 2006
Ale tak to ktos moze pomyslec i wiekszosc tak mysli ze z 300mm obiektywu zrobi mu sie psiejsko-czarodziejsko 450mm a to g. prawda osiagane przyblizenie bedzie dokladnie takie samo niezaleznie czy obiektyw bedzie przypiety do FF czy do APS-C.

To taka woda na mlyn Olympusa ktorego userzy sie podniecaja ze maja doskonale kitowe tele 300mm podczas gdy trudno to nazwac wogole tele bo jego ogniskowa wynosi 150mm :lol: :lol: :lol:
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
No tak, tylko że generalnie zasada jest taka, że to rzeczywiście działa. Czasy potrzebne na nieporuszone zdjęcia należy dobierać x1.5, w sumie podgląd masz x1.5 (chociaż wizjer /1.5), tylko GO zostaje stara.
 

grub  Dołączył: 22 Mar 2006
MKw napisał/a:
odniecaja ze maja doskonale kitowe tele 300mm

panie, a po mi tyle milimetrow? ;)

Michu napisał/a:
tylko GO zostaje stara.

siur? bo ja nie...
 

MKw  Dołączył: 20 Kwi 2006
grub napisał/a:

panie, a po mi tyle milimetrow? ;)


Kolega z nad morza i nie po co 300mm ?? :lol: ;-)
 

grub  Dołączył: 22 Mar 2006
bo wakacje to ja w gorach spedzam. o.
 

JN  Dołączył: 24 Kwi 2006
To ja odnosnie tematu zapytam, tak na przyszlosc:
Czy jest mozliwa i jak wygląda współpraca IST DL lub tego pokroju z obiektywami K... mam np. 1.2/55mm czy jakby podpiąć pod cyfre to bedzie cos jak... 1.2/85mm??
I jak to dziala:>?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
JN napisał/a:
mam np. 1.2/55mm


czy to przypadkiem jakiś Porst/Revue na bagnet K?

Masz może na sieci jakieś zdjęcia, pokazujęce jak pracuje mu bokeh - tj. z bliska, na pełnym otwarciu lub lekkim przymknięciu? :)

Z gory dzieki 8-)
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
ano dziala w trybie M: ustawiasz przyslone, naciskasz baton AEL, przyslona sie przymyka, aparat mierzy swiatlo i dobiera czas. Mozesz tez w trybie M przy podgladzie ostrosci zmieniac czas i masz podglad roznicy w EV w stosunku do tego, co mierzy aparat.
trzeba pamietac o wlaczeniu mozliwosci uzywania przyslony - w custom.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
grub napisał/a:
tylko GO zostaje stara.

siur? bo ja nie...


Przecież to ten sam obiektyw tylko z ogranicnikiem wizjera - zupełnie jak w więźniu.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
aa ja tylko dodam od siebie że ten pomiar światła z manualnymi szkłami przebiega błyskawicznie. Jak czytałem o tym przymykaniu przysłony przez aparat to myślałem, że to jakoś znacznie utrudni sprawę, że to przymykanie będzie dłuższe niż jest w rzeczywistości - oczywiście, że w pewnych sytuacjach może sprawe utrudnić (sport, zwierzaki, street itp.), ale jeśli ma się troche wprawy i doświadczenia to jedyne utrudnienie jest takie, że trzeba o tym przymykaniu pamiętać (bo czasami przypominam sobie o tym w momencie gdy słysze odgłos migawki i lustra ;-) .

Zauważyłem również, że dobrze jest ustawić AF na ciągły, bo mimo, że ostrzy się ręcznie to czasami aparat nie pozwoli na zrobienie zdjęcia dopóki nie potwierdzi ustawionej przez nas ręcznie ostrości z czym, przy trudniejszych warunkach i np. ciemnym długim zoomku jaki testuje (postaram się w tym tygodniu wrzucić małe porównanko kilku obiektywów), ma czasami trudności (w pierwszej chwili sie przestraszyłem jak aparat odmówił "wyzwolenia" migawki, ale bawiłem się ustawieniami aparatu i przestawiłem na AF-S, więc szybko doszedłem do tego co jest przyczyną takiego stanu rzeczy)
 
k_ret
sołtys napisał/a:
Zauważyłem również, że dobrze jest ustawić AF na ciągły, bo mimo, że ostrzy się ręcznie to czasami aparat nie pozwoli na zrobienie zdjęcia dopóki nie potwierdzi ustawionej przez nas ręcznie ostrości


Chodzi o coś innego. Kiedy masz podpięty obiektyw MF, a korpus jest w trybie AF, to działa tzw. pułapka ostrości. Przy wciśniętym spuście aparat czeka aż cokolwiek znajdzie w się w płaszczyźnie ostrości i nie wyzwoli migawki, dopóki tak się nie stanie.

Kiedy wyłączysz AF, migawka będzie wyzwalana niezależnie od tego czy korpus potwierdza ostrość, czy nie. Tak mają praktycznie wszystkie korpusy AF Pentaxa.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Dokładnie jak K_ret - prościej, szybciej i wygodniej jest pierdyknąć wichajster z przodu body, zamiast grzebać się menu.
 

JN  Dołączył: 24 Kwi 2006
a za ile mozna by dostac taka DL-kę.... nie koniecznie nowe....?

Ps. niestety obiektyw nowy w miare i robie na kliszy, więc skanowanie i takie śmieci to za duzo roboty, wiec nie ma co pokazywac narazie
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Zajrzyj na Allego. Najlepiej do dwóch działó: Cyfrowe/Pentax i Lustrzanki cyfrowe/Pentax.
 

JN  Dołączył: 24 Kwi 2006
to juz widzialem.... chcialem połechtać wasze ambicje handlarzy... a moze ktos by mial sprzedac;p /nie pisze tego na serio, wiec don't worry, be happy/

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach