M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Spowolnienie pracy Epsona 1400
Mam ogromny problem. Po drugim skasowaniu błędu serwisowego drukarka zaczęła zwalniać po wydrukowaniu kilku stron A4 w jakości foto. Nie wiem jak rozwiązać problem. Próbowałem smarować prowadnice głowicy, ale żaden smar nie pomaga. Zwolnienie pierwszy raz nastąpiło po resecie. Czy jest na to jakiś sposób? Czy to zwykły przypadek, czy jednak reset spowodował rozregulowanie jakichś parametrów zapisanych w eprom?

[ Dodano: 2013-10-03, 15:15 ]
Może lepszym słowem będzie spowolnienie pracy Epsona 1400

[ Dodano: 2013-10-03, 19:28 ]
A jakieś pomysły? Nic? Ani huhu?
 

filorp  Dołączył: 03 Lis 2008
Chodzi o to że drukarka drukuje normalnie nagle na jakiejś partii wydruku zaczyna wolniej przesuwać głowicą tak jakby się zacinała? Czy zdjęcie po wzakończeniu wydruku jest ok?

[ Dodano: 2013-10-10, 01:30 ]
Czy dzieje się to na każdym zdjęciu czy na niektórych... jeśli na niektórych to spróbuj takiej rzeczy... To samo zdjęcie przeskaluj do rozdzielczości 300dpi (ten sam rozmiar boków)i zmniejsz z 16bit na kolor do 8 bit na kolor i spróbuj ponownie... Zakładając że problem leży w skomplikowanym zdjęciu to to powinno pomóc....
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
filorp wydruk jest poprawny. Może mulić jedną fotografię 5 minut i nie widać, że coś nie w porządku jest z drukarką. Powiadasz, że to może być kwestia bufora? Każdą fotografię tak traktuje. W tej chwili zwalnia przy piątej stronie a4.

[ Dodano: 2013-10-10, 15:09 ]
Może filorp masz rację poczekam jednak do jutra, bo zamóiłem smar ft czyli teflonowo silikonowy. mam nadzieję, że to problem w złym smarowaniu prowadnicy, lub jego całkowitym braku. Chociaż pierwsze zwolnienie miało jak pisałem wcześniej po drugim resecie drukarki i nastąpiło w pierwszej partii wydruku. Stad moje podejrzenie, że coś reset zakombinował w eeprom. Dlaczego tak uważam? Otóż dwie wczesniejsze drukarki uśmierciłem na włąsne życzenie resetem, który można wykonać tylko raz przy pomocy pewnego programu. A ponieważ opis był po angielsku to nie omiotłem go dobrze wzrokiem. No ale jak mi drugą drukarkę rozłożył po resecie to przeczytałem ten opis. I stoi jak byk napis: do jednokrotnego resetu. A co siędziało po podwójnym? Drukarkla po włączeniu do prądu sobie popiskiwała i tyle. Całkowita blokada. Jakby pustą pamięć miała w eprom. A ta przeżyła drugi reset, ale nie bez uszczerbku.
 

filorp  Dołączył: 03 Lis 2008
używasz tego programiku od epsona który resetuje tylko do około 50%? Czy może jakiegoś innego?

[ Dodano: 2013-10-10, 15:19 ]
z tym resetowaniem to może być prawda - p50 resetowałem wielokrotnie już nie pamiętam ile razy, ale mam ten efekt który opisujesz, na jednej z moich r2400 też to raz zauważyłem, na zdjęciach które zawierają bardzo nasycone kolory - zdjęcia nocne np momentami drukarka po prostu zwalnia, głowica zaczyna pracować wolniej - jednego możesz być pewien to nie jest kwestia smarowania - jeśli drukarka wyczuwa jakiś opór podczas przesuwu głowicy to po prostu melduje general error!
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
ten co mi zepsuł dwa epsony to jest ipr a10 czy cóś takiego. Nie załamuj mnie folorp. Ja pragnę k3! a nie epsona czwartego!

[ Dodano: 2013-10-10, 15:40 ]
Z tym smarowaniem to jest tak, że ja już różnych maści próbowałem i w zależności od zastosowanej drukował mi np14 a4 i później zwalniał, przy innym 7a4 i zwalniał. A teraz mam 5a4 i powoli jak żółw. Masakra!

[ Dodano: 2013-10-10, 15:44 ]
Teraz testuję lekki smar teflonowy, coś podobnego do wd 40 ale nie wysusza się. A w ogóle jak za dużo posmarujesz prowadnicę to spłynie na sensor położenia głowicy względem papieru. Trzeba wtedy wyczyścić. Nerwy mam już momentami napięte, ale dzielnie zbieram doświadczenie.

[ Dodano: 2013-10-10, 15:47 ]
Acha resetuje nie wypada mówić jak. Może jak się spotkamy. Programowo reset.

[ Dodano: 2013-10-10, 15:59 ]
Bo w ogóle to epson 1400 nie zwalnia przy pracy. Jak jest wszystko ok. Wymiata 200a4 w 4 godziny. Zero zwolnienia. Ale ja sobie myślę, że on jest zabezpieczony termicznie - silniki. I jak już ma kiepskie smarowanie, czyli jest używanuy coraz dłużej i dłużej i resetowany to powoli pogarsza się to i grzeją się silniki a czujniki nie chcąc dopuścić do spalenia uzwojeńw silniku zwalniająjego pracę. I stąd byłyby różne wyniki w wydruku przy różnych smarach. Tak sobie to tłumaczę chociaż nie jestem serwisantem i mogę się mylić.
 

filorp  Dołączył: 03 Lis 2008
Sterowniki do windowsa nie są doskonałe - spróbowałbym przeinstalowanie sterowników z czyszczeniem rejestru albo zresetowaniem spoola: przycisk windows + R w wpisujesz services.msc i szukasz printer spool albo coś o podobnej nazwie nie pamiętam, klikasz prawym klawiszem i wybierasz restart.... To powinno pomóc przy założeniu że problem jest ze spoolowaniem... Ale chyba bardziej jest to wina pliku wyjściowego. Czasami drukuję z pliku .psd ze wszystkimi warstwami 1 zdjęcie może mieć nawet 1GB wtedy problemy ze spoolowaniem mogą się pojawić... Raczej odrzuciłbym koncepcję przegrzewania - wbrew pozorom drukarka ma proste zabezpieczenia polegające na tym, że jak coś idzie źle to wywalany jest general error i koniec pieśni... nie istnieje coś takiego jak spowalnianie pracy aby elementy się nie przegrzały...
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Dziekuję za wskazówki. Zaraz zobaczę co mogę zrobić. I napiszę.

[ Dodano: 2013-10-11, 06:33 ]
W windzie 8 nazwa bufor wydruku, we właściwościach usługi spoolsr więc trafiłem, uruchomiłem ponownie czyli restart. Zaraz puszczękilka wydrukówi zobaczymy.

[ Dodano: 2013-10-11, 06:40 ]
Ostatno, nie często,ale zdarzały mi się wtopy w wydruku z panelu LR. Otóż zadawałem wydruk dla epsona 1400 a LR generował pętlę z pustą kartką bez danych i drukarka przepuszczała kartki niczym maszyna do liczenia banknotów. Czy to byłby jeden z objawów? Włąśnie drukuję i zaraz napiszę czy problem minąl.

[ Dodano: 2013-10-11, 06:59 ]
Przy 8 zwolnił. Zaraz zobię reinstal sterowników, i zresetuję spoola raz jeszcze.

[ Dodano: 2013-10-11, 07:04 ]
Filorp ja nie wiem co wyczyścić w rejestrze. Pomóż proszę.

[ Dodano: 2013-10-11, 07:39 ]
Póki co zrobiłem tak - usunąłem z systemu p50 i 1400 ściągnąłem drivery pod win8. Reinstal. czyszczenie spool. Puściłem właśnie wydruk. Zobaczymy co dalej. Czy przy 8 zwolni czy wcześniej czy w ogóle co byłoby najbardziej pożądane.

[ Dodano: 2013-10-11, 08:02 ]
Przy 8 zwalnia.
 

Przemas  Dołączył: 11 Gru 2006
Czytam o Twoich problemach M.K. i mam chwile żeby coś poszukać po sieci - może to warto sprawdzić co podaję pod linkiem - może to strzał w ślepo, no ale można sprawdzić. Co prawda jest to pod win7 no ale może tak samo jest pod win8 - a na innym systemie nie próbowałeś, np win7?
http://answers.microsoft....7e-035e31ca3889

[ Dodano: 2013-10-11, 08:56 ]
Cytując wpis
Cytat
I have an Epson SX405 and it has been getting slower and slower since I got a Windows 7 laptop.
Finally discovered (a tip from another help site) the AUD file in C:\ProgramData\Epson\PRINTER. The bigger it grows, the slower it gets.
So just delete that file. The driver will create another one next time you print, but nice and small.
After that, keep deleting it from time to time, before it gets big again.

Może to coś pomoże...
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Dzięki za pomoc, zanim ja to przegrzebię po angielsku to minie 5dni. No ale jakoś przewertuję. TYo wszystko jest dziwne. Np przyw wydruku a3 robi 4,5 kartki i zwalnia czyli przy 10 a4 by zwolniła. Z tego wynika, że filorp może mieć rację. To, że zwalnia to jeszcze pół biedy, ale ona zwalnia prawie do zera, tak, że drukuje a4 pół godziny, a jeden raz po prostu przerwała wydruk.

[ Dodano: 2013-10-11, 09:10 ]
Jeste w kropce.

[ Dodano: 2013-10-11, 09:10 ]
Nawet już patrzę na ceny 1500 bo 1400 już nie ma. Szkoda.

[ Dodano: 2013-10-11, 11:12 ]
Uzyskałem taką poprawę, że drukarka zwalnia przy 8 fot a4 i zwolnienie jest stabilne i pracuje po prostu dwa razy wolniej. Wcześniej po równi pochyłej się staczała, aż w końcu przestawała pracować. Będe próbował.
tematy przysłane w wątku przemasa dotyczą głównie zwolnie w załadowaniu pliku i wystartowaniu wydruku, ewentualnym połączeniu z wolnym wydrukiem. Temat zbieżne, ale nie do końca. U mnie startuje szybk bardzo, do normalnej pracy, a potem jak już pisałem.
 

filorp  Dołączył: 03 Lis 2008
Ha! A 1500 to sobie nie poresetujesz za darmo! Masz może więcej komputerów niż jeden? Jeśli tak to spróbuj wydrukować z innego....

[ Dodano: 2013-10-11, 11:33 ]
Tam w linkach podanych przez Przemasa jest jeden tip godny zastosowania... W katalogu C:\ProgramData\Epson\PRINTER znajduje się plik *.aud trzeba go usunąć i zrestartować kompa....
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Usuwałem ale nie restartowałem kompa. Zaraz się rozłaczę.

[ Dodano: 2013-10-11, 11:47 ]
Zaraz puszczęwydruk

[ Dodano: 2013-10-11, 11:53 ]
U mnie miał ten plik niewiele, ale moż emiał jakieś błędy w strukturze. Kto wie. Zaraz poznamy odpowiedź.

[ Dodano: 2013-10-11, 12:10 ]
Idzie 9 bez zwolnienia. No jestem ciekaw. Puściłem 14 stron. Dawno już nie doszlusował do 14 bez zwolnienia.

[ Dodano: 2013-10-11, 12:21 ]
!$ stron bez zająknięcia. Szok! A ja myślałem, że to wina złego smarowania. Ale ze mnie paździoch. W nagrodę nasmaruję szynę. ;) Dziękuję za pomoc.

[ Dodano: 2013-10-11, 12:21 ]
14 stron z shiftem

[ Dodano: 2013-10-11, 13:03 ]
A Wasz p50 jak zakomunikuje brak tuszu to wysuwa kartkę i po wykonaniu czynności wymieniających niby pojemnik kończy wydruk na następnej kartce? Dla mnie to absurdalne rozwiązanie, ale może ja mam coś nie tak znowu. Jak u Was jest?

[ Dodano: 2013-10-11, 13:04 ]
P50 ma wcisnięty CISS;)
 

filorp  Dołączył: 03 Lis 2008
M.K napisał/a:
A Wasz p50 jak zakomunikuje brak tuszu to wysuwa kartkę i po wykonaniu czynności wymieniających niby pojemnik kończy wydruk na następnej kartce?
Dokładnie tak.... Tania drukarka....
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Tania nie tania, canon na 4500 tego nie robi. KOńczy wydruk i komunikuje, albo na samym początku daje komunikat o niskim poziomie. Epson po prostu uprzykrza życie.
 

filorp  Dołączył: 03 Lis 2008
M.K napisał/a:
Epson po prostu uprzykrza życie
A używasz oryginalnych cartridży? na oryginalnych też kończy wydruk i prosi o wymianę - wiem bo miałem kilka oryginalnych.... na refillable cartridżach niestety, jak drukarka obliczy chipowi koniec tuszu to się po prostu wyłącza raportując errror cartridge'a

[ Dodano: 2013-11-15, 14:19 ]
Ale fakt że na droższych drukarkach jak 1500w czy r2400 2880 czy chyba nawet 1400 zawsze czeka na wymianę z kartką gotową do dokończenia wydruku...
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Wszędzie ciss. 1400 czeka.

[ Dodano: 2014-08-19, 12:13 ]
Po wielu bojach i próbach powracam z częściowym rozwiązaniem. Otóż co nastepuje - po resetach zdarza się, ale nie zawsze, że bufor pamięci drukarki jest w sztuczny sposób zapełniony lub częściowo uszkodzony. Może przyjąć niewielką ilość danych i to powoduje zwolnienie pracy. Żadna reinstalacja systemu, reinstalacja sterowników itp nie pomagają. Sprawdziłem wszystko włącznie z podpięciem pod inny komputer i reinstalacją systemu. Jak rozwiązać problem? Epson ma możliwość wyboru drukuj do bufora drukarki lub drukuj bezpośrednio do drukarki. Wybór drugiej opcji rozwiązuje problem zwalniania częściowo, nie można przesadzić z duża ilością kartek jednocześnie - czyli partiami drukujesz.U mnie zwalnia drukarka na 6/7 kartce a4, a więc drukuję bezpośrednio do drukarki z pominięciem bufora 5 stron a4. Wiem, trochę upierdliwe rozwiązanie ale można pracować 24h w ten sposób nie zwalniając przy tym. Drugim minusem jest znaczne zwolnienie systemu - mam 8gb ramu i 8 rdzeniowy procesor 4ghz i drukowanie bezpośrednio do drukarki zawiesza na 20 sekund system. Potem powoli wszystko rusza.

[ Dodano: 2015-02-24, 12:57 ]
Aktualizacja tematu i stanu wiedzy:
Epsony mają wbudowany czujnik temperatury w głowicę, jeśli głowica jest już lekko zużyta to przy dłuższej pacy zaczyna się grzać, i żeby nie doszło do spalenia elementów elektroniki epson zmniejsza napięcie, a to musi skutkować zwolnieniem pracy całej maszyny. Tak więc w zasadzie przy mocnym i intensywnym używaniu epsonow nie ma szans żeby ominąć ten problem. Uspokojeniem może być to, że głowice są bardzo wytrzymałe i pierwsze oznaki pojawiają się po przetoczeniu około 1,5 litra tuszu na kolor. ;)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach