nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
BOX czyli co to za ustrojstwo?
Mam w domu coś takiego


Za tą szybką jest coś co udaje migawkę i miga z jedną nieokreśloną szybkością (jest też B). Za tym czymś jest coś co udaje przysłonę to znaczy do wyboru mam dwa otworki większy i mniejszy jeden na oko ze 3mm drugi ok 5mm. Po tym chyba jest jakaś soczewka a od tyłu ładujemy szeroką taśmę :->

Podobno można tym robić zdjęcia, teraz wy mi powiedzcie jak? :roll:
 

MiQ27  Dołączył: 17 Wrz 2007
No banalnie, jak każdym aparatem typu Box na błonę zwojową... :-)
Ładujesz szeroką kliszę zwojową, przesuwasz ją przed obiektyw przy pomocy zapewne jakiegoś pokrętła, kontrolując najprawdopodobniej cyferki w małym okieneczku z czerwoną szybką.
Trzymasz na wysokości brzucha, kadrujesz w celowniku pryzmatycznym (jak widać są 2, na poziomy i pionowy układ zdjęcia). Przysłona zależna od warunków (słońce/chmury), spust i tyle :-)
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
No tyle to akurat sam wywnioskowałem teraz mnie uświadom jak tu prawidłowo naświetlić :-D Są jakieś porady typu robimy zdjęcia tylko jak jest w p**** jasno a jak trochę ciemniej to na tym większym otworku itp :-P Jaki film do tego załadować, jaka czułość? Są jakieś negatywy bardziej dostosowane do niedokładnego naświetlania?
 

MiQ27  Dołączył: 17 Wrz 2007
nemo napisał/a:
Są jakieś negatywy bardziej dostosowane do niedokładnego naświetlania?

Pewnie wszystkie czarno-białe. Problemy z naświetlaniem zaczęły się zasadniczo z nastaniem cyfrówek (no, slajdy też trzeba było dobrze naświetlić) - filmy negatywowe mają niesamowite możliwości, żeby zmieścić w sobie sporą rozpiętość tonalną.
Poza tym - jak jest ciemno, to stały czas migawki w naturalny sposób będzie powodował powstanie korekty na -EV, a jak będzie jasno, to na +EV.
Po prostu ładujesz negatyw BW ISO100 i robisz zdjęcia, a o resztę martwi się człowiek od odbitek. Tak robiły tysiące ludzi przez dziesiątki lat.
Tutaj to nawet na światłomierz czy kółko naświetlań jest za mało elementów kontrolnych :-)
A przysłona zapewne jest jak wspominałem, przewidziana na słońce/chmury.

 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
Wsadziłem do tego to co akurat miałem w lodówce czyli Fuji 400H
Niestety wszyscy ludzie których fotografowałem wyszli nieostro. Wygląda na to, iż hiperfokalna zaczyna się tutaj dopiero od ok 4 czy 5m, po zmniejszeniu otworka chyba tak od 3m (dopóki nie zrobiłem to nie wiedziałem)

poglądowo 4 klatki aby pokazać jak wyglądały efekty z pierwszych "małpek"

1


2


3


4
 

gebi  Dołączył: 05 Maj 2006
Bajer! Niech mi teraz ktoś wytłumaczy po co nam te wszystkie nowoczesne wynalazki, po co się męczyć z ustawianiem WB, wyostrzaniem, krzywymi na komputerze itp. :-)
 
Leszeg  Dołączył: 25 Wrz 2007
gebi napisał/a:
Bajer! Niech mi teraz ktoś wytłumaczy po co nam te wszystkie nowoczesne wynalazki, po co się męczyć z ustawianiem WB, wyostrzaniem, krzywymi na komputerze itp. :-)

Bo uwierzyliśmy specom od marketingu, że lepszy, bardziej skomplikowany sprzęt da nam lesze zdjęcia. Jeżeli ktoś nie potrafi zrobić nic ciekawego takim boxem, to nie pomoże mu walizka sprzętu wartego tyle co całkiem niezły samochód.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach