jack  Dołączył: 25 Mar 2007
Czy są jeszcze jakieś darmowe programy do HDR?
 

Thadeus  Dołączył: 21 Mar 2008
 

jack  Dołączył: 25 Mar 2007
Wielkie dzięki. :-B Zabieram się do przeglądania.
 

Pebal  Dołączył: 15 Lis 2009
izbkp napisał/a:
Czy jest sens robić HDR z jednego rawa bo taki sam efekt można osiągnąć krzywymi, poziomami etc?

Jest sens bo manipulacja krzywymi powoduje utratę lokalnego kontrastu. Gdyby to nie miało sensu, opcja takie jak Shadow/Highlight... w PS nie miałyby racji bytu. Za pomocą krzywych nie uzyskasz tego co w dobrym programie do HDR.

tapirek napisał/a:

Z 1 RAWa nie da się zrobić HDRa - da się zrobić pseudo-HDR czyli zwykły obrazek przekolorowany i landrynkowy.

Bzdura.
Technika HDR służy do kompresji tonalnej a ta w wielu przypadkach jest niezbędna. W szczególności w przypadku plików RAW, w których zakres tonalny jest większy od zakresu tonalnego monitora.

jack napisał/a:
Czy są jeszcze jakieś darmowe programy do HDR?

SNS-HDR Lite
 

tapirek  Dołączył: 14 Wrz 2006
Pebal napisał/a:
Bzdura.
Technika HDR służy do kompresji tonalnej a ta w wielu przypadkach jest niezbędna. W szczególności w przypadku plików RAW, w których zakres tonalny jest większy od zakresu tonalnego monitora.


Be-ze-dura!

Technika HDR służy do rejestrowania i przechowywania obrazu o dużym zakresie tonalnym, wielokrotnie przekraczającym pojemność pliku z 8bit/kanał - i tyle.

Samo to, że na RAWie został zastosowany jakiś operator tonowania, nie robi z tego jeszcze HDRa. Mam napisany skrypt, który podciąga mi lokalny kontrast i często stosuję go obrabiając zdjęcia, ale nie twierdzę, że robię HDRa.
 

Pebal  Dołączył: 15 Lis 2009
tapirek napisał/a:

Be-ze-dura!

Technika HDR służy do rejestrowania i przechowywania obrazu o dużym zakresie tonalnym, wielokrotnie przekraczającym pojemność pliku z 8bit/kanał - i tyle.

Samo to, że na RAWie został zastosowany jakiś operator tonowania, nie robi z tego jeszcze HDRa. Mam napisany skrypt, który podciąga mi lokalny kontrast i często stosuję go obrabiając zdjęcia, ale nie twierdzę, że robię HDRa.

Mylisz zdjęcie HDR z techniką HDR. Technika HDR służy do kompresji dynamiki.
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
Pebal, to Ty się mylisz.

Technika HDR jak sama nazwa wskazuje ma za zadanie przechowywać duży zakres dynamiki. Kompresjii dynamiki służy mapowanie tonów czy też odpowiednie wyciągnięcie i przetworzenie danych ze zdjęca, obrazu, techniki HDR. Zdjęcie HDR (ang. High Dynamic Range) nie ma skompresowanej dynamiki (co oznacza zmniejszenie dynamiki).

Terminologicznie trzeba pamiętać o tym, że kompresja dynamiki zawsze służy zmniejszeniu zakresu dynamiki (Low Dynamic Range) a nie jej zwiększeniu.

Dużo krzywdy jest w mieszaniu potocznych pojęć z ich faktycznym znaczeniem.
Tapirek prawidłowo uściślił pojęcie.
 

tatsuo_ki  Dołączył: 01 Mar 2009
tapirek, dagio, po co się kłócicie? przecież tylko Pebal na tym forum zna się na HDRach!...
poza tym on lepiej panuje nad światłem niż Ansel Adams, więc lepiej nie podskakujcie, bo zaraz zje Was na podwieczorek...
 

Pebal  Dołączył: 15 Lis 2009
dagio napisał/a:
Pebal, to Ty się mylisz.

Technika HDR jak sama nazwa wskazuje ma za zadanie przechowywać duży zakres dynamiki. Kompresjii dynamiki służy mapowanie tonów czy też odpowiednie wyciągnięcie i przetworzenie danych ze zdjęca, obrazu, techniki HDR. Zdjęcie HDR (ang. High Dynamic Range) nie ma skompresowanej dynamiki (co oznacza zmniejszenie dynamiki).

Terminologicznie trzeba pamiętać o tym, że kompresja dynamiki zawsze służy zmniejszeniu zakresu dynamiki (Low Dynamic Range) a nie jej zwiększeniu.

Dużo krzywdy jest w mieszaniu potocznych pojęć z ich faktycznym znaczeniem.
Tapirek prawidłowo uściślił pojęcie.

Technika HDR nie służy jedynie do rejestrowania liniowych obrazów HDR. Pojedynczy RAW także może przechowywać zdjęcie HDR i żadnej techniki HDR do jego zarejestrowania się nie stosuje. Techniki HDR możesz stosować nawet w przypadku zdjęć LDR, mapowanie tonów zalicza się do szeroko pojętej techniki HDR.

[ Dodano: 2010-07-27, 17:13 ]
tatsuo_ki napisał/a:
tapirek, dagio, po co się kłócicie? przecież tylko Pebal na tym forum zna się na HDRach!...
poza tym on lepiej panuje nad światłem niż Ansel Adams, więc lepiej nie podskakujcie, bo zaraz zje Was na podwieczorek...

Sory, ale mam niemałe doświadczenie w tym co robię, wiec daruj sobie ironię. Jeżeli masz mi coś do zarzucenia to proszę o konkrety, takie podszczypywanie z Twojej strony to zwykła dziecinada.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Pebal napisał/a:
Technika HDR nie służy jedynie do rejestrowania liniowych obrazów HDR. Pojedynczy RAW także może przechowywać zdjęcie HDR i żadnej techniki HDR do jego zarejestrowania się nie stosuje. Techniki HDR możesz stosować nawet w przypadku zdjęć LDR, mapowanie tonów zalicza się do szeroko pojętej techniki HDR.


True...
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Macie problemy :-)
Tylko coś nie na temat...
Tytuł wątku nie brzmi "Zdefiniuj i rozszyfruj skrót HDR"
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Markus napisał/a:
Tytuł wątku nie brzmi "Zdefiniuj i rozszyfruj skrót HDR"


Tytul watku nie brzmi tez "Zwracaj uwage na OT".

E-OT.
 
daśko  Dołączył: 15 Mar 2010
Temat: HDR z 1 raw ( program)
To jak w końcu :?:
Można czy nie można uzyskać jakimś programem HDR z 1 pliku RAW :?:
Jezeli można to jakim najlepiej?
Za odpowiedź :-B
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Można prawie każdym choćby SNS-HDR ,Easy HDR, Machinery itp.

Przy czym niektóre programy wymagają serii zdjęć wywołanej z 1 pliku ( z ekspozycją -2 EV,0,+2 EV) a niektórym starcza 1 plik raw z którego sobie same wszystko wyciągają.

Najlepsze efekty osiąga się jednak robiąc serię zdjęć....
 

Pebal  Dołączył: 15 Lis 2009
Markus napisał/a:

Najlepsze efekty osiąga się jednak robiąc serię zdjęć....

...gdyż można uzyskać mniejszy poziom szumu. Ale to się przydaje głownie wtedy, gdy chce się mocno wyciągać z cienia.

No tak, ale to nie w przypadku pojedynczego pliku RAW.
 
pikolo  Dołączył: 06 Gru 2006
Cytat
Można czy nie można uzyskać jakimś programem HDR z 1 pliku RAW


weź jakieś zdjęcie zrobione w RAWie i wrzuć do programu PPL i podbij espozycje na przykład o +1 i zapisz fotkę z nową nazwą, następnie obniż ekspozycje do -1 i zapisz z nową nazwą. Po skończeniu będziesz miał gotowe trzy pliki do pseudo hadeera. Efekty są różne takiej manipulacji.

Możesz pobawić się też innymi ustawieniami, na przykąłd usunąć szum
 
daśko  Dołączył: 15 Mar 2010
pikolo napisał/a:
weź jakieś zdjęcie zrobione w RAWie i wrzuć do programu PPL i podbij espozycje na przykład o +1 i zapisz fotkę z nową nazwą, następnie obniż ekspozycje do -1 i zapisz z nową nazwą. Po skończeniu będziesz miał gotowe trzy pliki do pseudo hadeera. Efekty są różne takiej manipulacji


Jeżeli te same JUŻ WYKONANE zdjęcie zapiszę z kilkoma róznymi nastawami ekspozycji - to po scaleniu ich w HDR - uzyskam TO SAMO co obrabiając to zdjęcie w jakimś programie bez zabawy w zapisywanie ze zmianami ekspozycji :idea: .
Nie uzyskam więcej szczegółów w cieniach i w światłach niż tych jakie są zapisane w pliku JEDNEGO zdjęcia. :!:
Taka zabawa to strata czasu. :evilsmile: To tak jakbym "stówkę" rozmienił na rózne drobne, a potem wymienijąc drobniaki na największy nominał liczył że będzie więcej.
Z całym szacunkiem dla osób proponujących tą metodę - ale to jest bez sensu :evilsmile:
Ale to tylko moje zdanie :mrgreen:
 
pikolo  Dołączył: 06 Gru 2006
ja nie bawiłem się nigdy w HDR, więc nie będę sie wypowiadał, ale spróbuj może coś wyjdzie
 

Palacz  Dołączył: 12 Gru 2008
daśko napisał/a:
pikolo napisał/a:
weź jakieś zdjęcie zrobione w RAWie i wrzuć do programu PPL i podbij espozycje na przykład o +1 i zapisz fotkę z nową nazwą, następnie obniż ekspozycje do -1 i zapisz z nową nazwą. Po skończeniu będziesz miał gotowe trzy pliki do pseudo hadeera. Efekty są różne takiej manipulacji


Jeżeli te same JUŻ WYKONANE zdjęcie zapiszę z kilkoma róznymi nastawami ekspozycji - to po scaleniu ich w HDR - uzyskam TO SAMO co obrabiając to zdjęcie w jakimś programie bez zabawy w zapisywanie ze zmianami ekspozycji :idea: .
Nie uzyskam więcej szczegółów w cieniach i w światłach niż tych jakie są zapisane w pliku JEDNEGO zdjęcia. :!:
Taka zabawa to strata czasu. :evilsmile: To tak jakbym "stówkę" rozmienił na rózne drobne, a potem wymienijąc drobniaki na największy nominał liczył że będzie więcej.
Z całym szacunkiem dla osób proponujących tą metodę - ale to jest bez sensu :evilsmile:
Ale to tylko moje zdanie :mrgreen:


dawno już nie czytałem takich bzdur...poczytaj lepiej trochę o hdr i wywoływaniu rawów...albo zaraz może to ja jestem jakiś nieświadomy i dla tego wychodzą mi dobre hdry z jednego rawa wywołanego z różnymi ekspozycjami....
 

Pebal  Dołączył: 15 Lis 2009
Palacz napisał/a:

dawno już nie czytałem takich bzdur...poczytaj lepiej trochę o hdr i wywoływaniu rawów...albo zaraz może to ja jestem jakiś nieświadomy i dla tego wychodzą mi dobre hdry z jednego rawa wywołanego z różnymi ekspozycjami....

Przecież nie chodzi o to, że nie wyjdzie Ci dobry HDR, utworzony z kilku ekspozycji wywołanych z jednego RAWa, tylko o to, że takie wywoływanie nie ma sensu. Taki sam efekt uzyskasz obrabiając plik RAW w programu do HDR.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach